moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła kolejna edycja projektu „Ferie z WOT”

Dzisiaj w pięciu województwach ruszyła kolejna edycja projektu „Ferie z WOT”. Przed bramami jednostek w Rzeszowie, Chełmie, Gliwicach, Kutnie i Słupsku stawili się z kartami powołania młodzi ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają oni na szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.

Istotą nowej formy służby, która powstała wraz z powołaniem WOT – tzw. „terytorialnej służby wojskowej”, jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Dotyczy to również uczniów i studentów. Stąd właśnie inicjatywa WOT – wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do zimowej przerwy w nauce.

Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.

REKLAMA

W 2019 roku z oferty projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji. W ubiegłym roku stosunek tej grupy ochotników do pozostałych był blisko dwukrotnie większy w pierwszym i trzecim kwartale, czyli w miesiącach ferii zimowych oraz wakacji, niż w kwartałach drugim i czwartym.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 24 tys. żołnierzy. Formacja rozwinęła lub rozwija swoje struktury już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze WOT osiągną status gotowych do walki.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak/DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Na rozgrzewkę – zapasy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kuźnie oficerskich kadr
Armia Fight Night znów w akcji
Jest Warszawa
Daglezje na większe przeprawy
WBH upublicznia swoje archiwa
We Never Stop
Kierunek: Litwa
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Saperzy zimą otworzą ogień
Co musi umieć kierowca czołgu
Symulator Orlika w Dęblinie
Hartowanie spadochroniarzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Wojsko – plan na życie
Nurkowie w głębinach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ferie z gwiazdami sportu
Trudny rok na misjach
Kutno w sieci LogHubs
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Telefon dla seniora
Ukraiński kurs na Zachód
Na straży niebieskiej linii
Dołącz do zawodowców
Wojsko walczy z COVID-19
Dama odeszła do historii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Malutka na poligonie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kwalifikacja odbędzie się …
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Żołnierze testują nauczycieli
Laserowa artyleria US Army
Komandosi znad Garigliano
Jakie zmiany w mundurówce?
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Pandemię pokonamy szczepieniami
Obrady ministrów obrony NATO
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Trudny egzamin przed misją
Żydzi od Andersa
Agenci wywiadu na bobslejach
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Pustynna burza wokół Husajna
155 mm dla US Army
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO