moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA nie zacznie wojny z Iranem

Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia w Białym Domu prezydent Donald Trump. USA nie odpowiedzą zbrojnie na irański atak na ich bazy. Nałożą jednak na Teheran kolejne sankcje.

W nocy z wtorku na środę irańska armia przeprowadziła atak rakietowy na dwie bazy US Army położone na terenie Iraku. Był to odwet za zabicie wpływowego irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego. – Wykurzymy Amerykanów z Bliskiego Wschodu! – powtarzali przywódcy Iranu. Świat stanął na krawędzi wojny. Jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że jedyną możliwą odpowiedzią jest amerykańska operacja militarna. Z czasem jednak na jaw zaczęły wychodzić informacje, z których wynikało, że Teheran mógł celowo przeprowadzić uderzenie w ten sposób, by amerykańskie straty nie okazały się zbyt znaczące. Co więcej, Iran ostrzegł o swoich zamiarach Irakijczyków, a ci powiadomili lokalne dowództwo US Army. To prawdopodobnie miało wpływ na złagodzenie stanowiska Waszyngtonu.

– Podczas ostatnich ataków nie został ranny żaden Amerykanin. Nie ponieśliśmy znaczących strat – przyznał podczas popołudniowego wystąpienia prezydent Donald Trump. Podczas spotkania z dziennikarzami ani razu nie wspomniał o militarnym odwecie. Zapowiedział jedynie nałożenie na Iran kolejnych sankcji. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał przyzwolenia na posiadanie broni jądrowej – zapowiedział Trump. Prezydent USA raz jeszcze potępił zawarte przez poprzednią administrację porozumienie, które miało zachęcić Teheran do rezygnacji z programu nuklearnego. Według Trumpa, irańskie władze zainkasowały spore sumy, a jednocześnie eskalowały napięcie na Bliskim Wschodzie: wspierały terroryzm, prowokowały Arabię Saudyjską, jednego z głównych sojuszników Waszyngtonu w tym regionie, przyzwalały na zajmowanie statków z ropą, wreszcie doprowadziły do zestrzelenia dwóch amerykańskich dronów i ataki na ambasadę USA w Bagdadzie. – Długo tolerowaliśmy działania Iranu, to się jednak skończyło – podkreślał Trump. – W ubiegłym tygodniu wyeliminowaliśmy gen. Sulejmaniego, który stał za atakami na nasze bazy i ambasadę. Jego ręce były splamione amerykańską, ale też irańską krwią – dodaje. Trump przekonywał, że było to potężne przesłanie rzucone terrorystom. Iran zdecydował się co prawda na odwet, ale jego skutki nie były znaczące. – Iran zdaje się wycofywać, a to bardzo dobra wiadomość – mówił Trump.

REKLAMA

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że jeszcze dziś zwróci się do NATO o zwiększenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie. W przemówieniu przywołał też Rosję i Chiny. – Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – przekonywał. Podkreślił, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Amerykanów pokonane zostało tzw. Państwo Islamskie, czyli naturalny wróg reżimu ajatollahów. – Iran może jeszcze rozkwitnąć, wykorzystać swój ogromny potencjał, ale musimy działać wspólnie. USA gotowe są przyjąć opcję pokojową z wszystkimi, którzy jej pragną – zakończył Trump.

Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej kilkanaście godzin temu wystrzelili 22 pociski w kierunku amerykańskich baz Irbil i Al Asad. Prócz pięciu tysięcy Amerykanów stacjonuje w nich także część polskiego kontyngentu na Bliskim Wschodzie. Jak jednak zapewniło MON, żaden z żołnierzy nie został poszkodowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: White House

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Mika jest już zdrowy!
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Programiści w walce z koronawirusem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nowa misja polskich żołnierzy
Ochotnik do Polski
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sześć dekad pod wirnikiem
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Nieoczekiwany test z gotowości
As w potrzasku
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sztuka szukania niedoskonałości
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wirtualny dzień otwarty
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Rakiety w celu
„Gwiezdne wojny” Reagana
H.E.L.P. na pandemię
Trzy cele na ścieżce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rajd porucznika „Podkowy”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Żadnej kapitulacji
PKW Orlik na półmetku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Początek katyńskiej zbrodni
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Sukcesy sportowców w mundurach
Następca RPG-7
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Iran uderza w USA
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO