moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Serwis AW101 w Łodzi

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 oraz Politechnika Gdańska podpisały umowy offsetowe i licencyjne, które umożliwią utworzenie na terenie WZL nr 1 Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie się ono zajmować obsługą techniczną, serwisem i naprawami zakupionych w ubiegłym roku śmigłowców AW101 w wersji do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).

Przedstawiciele Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 z Łodzi oraz Politechniki Gdańskiej podpisali z reprezentantami firm Leonardo Helicopters, Thales DMS France i MES (Meccanica per L'Elettronica e Servomeccanismi) umowy offsetowe oraz licencyjne, na mocy których najpóźniej do 2022 roku na terenie WZL nr 1 powstanie Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie się ono zajmować opieką techniczną nad zakupionymi w kwietniu ubiegłego roku za 1 mld 650 mln złotych czterema śmigłowcami AW101 w wersji do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), które na potrzeby naszej amii będą również wyposażone w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

W wyniku podpisanych 8 stycznia umów, zachodnie firmy nie tylko przekażą polskim podmiotom odpowiednie licencje i technologie, ale także zajmą się szkoleniem naszych inżynierów i techników. – Umowy pozwolą nam na prowadzenie czynności serwisowych zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z ich obsługą techniczną – podkreślał Marcin Nocuń. – Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 są spółką kompletną, spełniającą najwyższe standardy jakości, otwartą na nowe wyzwania, ze świetnie wyszkoloną kadrą, która stanowi najważniejszą wartość gwarantującą realizację niniejszego przedsięwzięcia – dodał.

Obok łódzkich WZL nr 1 stroną części podpisanych dzisiaj umów jest również Politechnika Gdańska. To dlatego, że MON zdecydowało iż kadra i studenci Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej będą prowadzili na rzecz polskiej armii prace badawczo-rozwojowe związane z morskim lotnictwem śmigłowcowym.

Umowa na dostawę czterech śmigłowców AW 101 w wersji ZOP/CSAR podpisana została 24 kwietnia 2019 roku. Przewiduje ona, że nasza armia otrzyma śmigłowce (wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym, a także specjalistycznym wyposażeniem medycznym) najpóźniej do końca 2022 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrek
1578555180
Czy śmigłowce S-70i Black Hawk również będą serwisowane w WZL-1 w Łodzi?
B6-8A-DD-8C

A może studia na WAT?
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Rekompensaty dla weteranów
Ratunek pod ostrzałem
Testy autonomicznego Black Hawka
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
NATO coraz silniejsze
Wypadek w PKW UNIFIL
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Klucz do przyszłości
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Polski sukces w Duńskim Marszu
Francuska tarcza dla NATO
Buzdygany 2025 wręczone
Piekło „Pługa”
Patrol z Syriusza
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Ratunek na szczycie
Nie tylko błękitne berety
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Apache’e kontra drony
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Szkoła pilotów FPV
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Centrum wsparcia dla AH-64E
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Od wirówki do lotu Gripenem
Pierwsze oderwanie od ziemi
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
AWL stawia na rozbudowę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polsko-estoński sojusz
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Latający Wartownik dla polskiego wojska
PKW Irak ewakuowany
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
GROM pod nowym dowództwem
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO