moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko na święta

Zabawki, książki, ale także żywność i środki czystości – żołnierze w wielu jednostkach organizują świąteczne zbiorki dla dzieci i osób starszych w trudnej sytuacji. Najmłodszych, którzy spędzą święta w szpitalu, wojskowi odwiedzili razem z Mikołajem. Żołnierskie akcje bożonarodzeniowe odbywają się w kraju i za granicą.

Tradycją stało się już, że na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem żołnierze włączają się w różnego rodzaju wydarzenia charytatywne i sami organizują świąteczne akcje wsparcia.

Pierwsze rozpoczęły się już dwa tygodnie temu. Pod hasłem „Podaruj dzieciom kawałek świąt” żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej zbierają zabawki, artykuły szkolne oraz słodycze. Akcja trwa od 27 listopada. – Z naszą inicjatywą wyszliśmy do mieszkańców Siedlec oraz okolic i spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Zebrane rzeczy możemy liczyć w setkach, a pomieszczenie, w którym je składujemy, już powoli przestaje wystarczać. Ludzie przywożą pluszaki, gry, puzzle, klocki artykuły szkolne, hulajnogi czy rowerki. Nie wszystkie rzeczy są nowe, ale w bardzo dobrym stanie, które z powodzeniem będą mogą służyć kolejnym dzieciom – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji.

REKLAMA

Zbiórka potrwa do 18 grudnia. Podarunki można zostawiać w czynnym całą dobę biurze przepustek. Zebrane zabawki zostaną przekazane dzieciom z ubogich rodzin, domów dziecka z Siedlec i okolic oraz podopiecznym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Podaruj dzieciom uśmiech

Z inicjatywy dowódcy jednostki przedświąteczną zbiórkę zorganizował też 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie. Żołnierze i pracownicy tej jednostki chcą pomóc dzieciom z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Ostrołęce. – Początkowo myśleliśmy o zabawkach i jakichś drobnych upominkach. Okazało się jednak, że gros wychowanków, to nastolatkowie, którzy akurat takich prezentów nie potrzebują. Dlatego po ustaleniach z dyrektor placówki, zbieraliśmy głównie słodycze oraz żywność o długim terminie spożycia – mówi ppłk Kazimierz Bieńkowski, szef Wydziału Planowania i Zabezpieczenia 22 WOK. Do inicjatywy przyłączyły się też okoliczne szkoły. Słodycze zbierały dzieci z podstawówki nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, a także najmłodsi z komorowskiej szkoły publicznej i przedszkola samorządowego. Akcja trwała do piątku, 13 grudnia. W przyszłym tygodniu zebrane produkty zostaną zawiezione do Ostrołęki.

Zbiórkę zabawek, słodyczy, ale i bonów podarunkowych organizuje też Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i Parafia Katedry Polowej. Celem akcji „Uśmiech dziecka pod choinkę” jest przygotowanie prezentów świątecznych dla podopiecznych jednego z warszawskich domów dziecka i m.in. dzieci żołnierzy poległych na służbie. Do 15 grudnia produkty można przynosić do siedziby Caritasu Ordynariatu Polowego WP przy ulicy Długiej w Warszawie.

W pomoc dla najmłodszych włączyła się też 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Inicjatorami akcji pod hasłem „Pluszak dla Kosowa” byli żołnierze z 7 batalionu wchodzącego w skład brygady. – W akcji biorą udział nie tylko wojskowi naszej brygady, ale i mieszkańcy Tomaszowa. Podobnie było w latach ubiegłych i odzew był bardzo duży – mówi kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, oficer prasowy 25 Brygady. Tym razem, jak przyznają organizatorzy, zainteresowanie przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Paczki przychodziły z całej Polski, a darczyńcami były zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. – Zebraliśmy tysiące pluszaków oraz przyborów szkolnych. Dary wyleciały już z Polski i nasi żołnierze wręczą je dzieciom z Kosowa tuż przed świętami – mówi kpt. Dutkiewicz-Pawlikowska.

Na podarunki od polskich żołnierzy mogli też liczyć najbardziej potrzebujący Polacy mieszkający na Łotwie. Wojskowi z V zmiany PKW Łotwa, we współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego WP, zorganizowali „Żołnierską paczkę świąteczną”. Do najuboższych mieszkających na obszarze Łatgalii – w Krasławiu i Dyneburu – trafiły m.in. żywność oraz środki czystości.

Mikołaj na linie

Poza świątecznymi zbiórkami, żołnierze wielu jednostek włączyli się też w organizację mikołajek dla najmłodszych. Żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wspólnie z wolontariuszami fundacji „Pomóż Im” odwiedzili małych pacjentów Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Przygotowali dla dzieci nie lada niespodziankę. – Pięciu żołnierzy, Mikołaj oraz Rysiu, maskotka naszej jednostki, zjechało po linie z dachu szpitala. W tym czasie dzieci obserwowały nas zza szyb szpitalnych sal. Wielu z nich wciąż wierzy w Mikołaja, więc taki widok był dla nich nie lada frajdą. Emocje i radość wszystkich były ogromne. A nasz Ryś zrobił nawet większą furorę od Mikołaja – mówi kpt. Adrian Wołowiec, oficer sekcji S3 z pułku.

Po pokazie maluchy – z rąk dowódcy pułku i przedstawicieli fundacji – dostały gwiazdkowe upominki. Kpt Wołowiec dodaje: – Priorytetem dla nas była radość dzieci. I udało nam się ją wywołać. A przy okazji mogliśmy przećwiczyć w niecodziennych warunkach jeden z elementów naszego szkolenia.

Najmłodszych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka odwiedzili z kolei terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Wspólnie z żołnierzami batalionów z Grójca, Radomia, Płocka i Pomiechówka po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie dla dzieci Kliniki Endokrynologii i Diabetologii – mówi ppor. Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6 MBOT. Najmłodsi otrzymali drobne upominki, a podczas spotkania żołnierze zorganizowali konkursy, gry i zabawy. Terytorialsi z brygady nie zapominają też o weteranach. W ramach akcji „Paczka dla bohatera” zbierali m.in. żywność i środki czystości. Paczki wręczą tuż przed świętami.

PG

autor zdjęć: DWOT, ppor. Paweł Budnik, 25 BKPow, 18 PR, st. chor. sztab. Marek Grzybowski

dodaj komentarz

komentarze


Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
 
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Październik pod znakiem Tallboya
Dekady za wcześnie
„Kaper” przeciw terrorystom
Ochotnik do Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Szybciej do wojska
Ryzykowne remedium
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraken dla Kormoranów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kabina do zadań specjalnych
Nowe sanitarki dla wojska
Kraby kontra okręt
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Trenują, aby szkolić innych
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań studentem ASzWoj
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Promocja oficerska w AWL
„Aviation Detachment” w Łasku
Ku czci roku 1918 i 1920
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ukraiński kurs na Zachód
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybsza droga do armii zawodowej
Amerykanie odmładzają F-16
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO