moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejna promocja absolwentów kursu "SONDA"

W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w Giżycku wręczono patenty podoficerskie 36 żołnierzom OT – absolwentom pierwszej w województwie warmińsko-mazurskim edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. W pierwszych sześciu brygadach kurs ukończyło już 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 bierze w nim udział, zaplanowane są kolejne edycje kursów.

„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola.

Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez brygady OT, a w egzaminie końcowym uczestniczą przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

REKLAMA

Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną, oraz osiągnięcia w czasie służby.

Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami.

Pionierem, jeśli chodzi o kurs SONDA była 2 Lubelska Brygada OT. W kwietniu 2019 roku rozpoczął się w tej brygadzie pierwszy taki kurs, w sierpniu 2019 roku w Lublinie byli promowani pierwsi jego absolwenci.

Do chwili obecnej w sześciu brygadach obrony terytorialnej wypromowano 113 kaprali – absolwentów kursu „Sonda”. Kurs ukończyło 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 żołnierzy obecnie bierze w nim udział. Zaplanowane są kolejne edycje kursów.

Teraz brygady, niedługo Szkoła Podoficerska „SONDA”

W niedalekiej przyszłości ciężar szkolenia kadr podoficerskich przejmie powstająca Szkoła Podoficerska WOT „SONDA”. Będzie ona kształciła kandydatów na podoficerów w korpusie żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT oraz żołnierzy rezerwy na kierunkach łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz lekkiej piechoty. Będzie ona efektywnie zagospodarowywała ogromny potencjał żołnierzy OT i będzie głównym źródłem pozyskania kadry podoficerskiej WOT.

Szkoła Podoficerska „SONDA” jest obecnie budowana w ramach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Szkołą będzie dyslokowana dwupołożeniowo (w Zegrzu i Toruniu). W Zegrzu szkoleni będą kandydaci na podoficerów o specjalności łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, a w Toruniu będzie się znajdował wydział piechoty lekkiej, który będzie szkolił kandydatów na podoficerów o specjalnościach adekwatnych do zadań pododdziałów lekkiej piechoty.

SONDA – skąd ta nazwa?

„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.

Dane ogólne nt WOT

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 23,5 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak/rzecznik WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


... że moja ofiara nie pójdzie na marne
 
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowe maszyny w LAW
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Unwanted Treaty
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Z archiwum „Szarego”
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Odwiedź wrocławską AWL
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szwedzki baypass przed „Orką”
Dołącz do zawodowców
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
T-72 strzelają na poligonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klucz do dobrych relacji
Volhynian Lion Hearts
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Kto zostawia ślady w sieci
Nowe laboratorium WAT
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Trudna droga
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Klasy wojskowe po nowemu
Obrona bez polityki
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Razem się szkolą, razem walczą
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Gorące obrady NATO w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Ludzie niebezpiecznej profesji
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Ostre strzelanie artylerzystów
Kontenery dla Wisły
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wrocław czeka na Amerykanów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO