moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa szkolenie nowych kandydatów do WOT

Ponad 70 osób postanowiło jeszcze przed końcem roku zmienić swoje życie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe tym razem odbywa się w śremskim batalionie.

Dokładnie 75 rekrutów zdecydowało się, by włożyć mundur jeszcze przed końcem roku i w 2020 rok wejść już jako pełnoprawny żołnierz OT. Rekruci stawili się przed bramą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pełni zapału i ciekawi tego, co ich czeka podczas „szesnastki” (szesnastodniowe szkolenie podstawowe). Pierwszy dzień to metamorfoza kandydatów. Bramę jednostki przekraczają jako cywile, jednak chwilę później wkładają mundur i od tego momentu to jedyny słuszny ubiór, aż do przysięgi. Z wojskowego magazynu kandydaci pobierają również strój sportowy i podstawowe elementy żołnierskiego wyposażenia (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Tego dnia instruktorzy z 12 WBOT sprawdzali również, w jakiej formie rekruci przekraczają próg jednostki. Każdy rekrut musiał przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie oraz w Lesznie, zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć szkolenie podstawowe. Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. Od teraz będą wstawać piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu. Przyszli terytorialsi będą uczyć się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. „pętla taktyczna”. Egzamin rozpoczyna się o świcie, i trwa blisko 20h.

Ci, którzy podołają temu wyzwaniu, złożą uroczystą przysięgę wojskową 14. grudnia na placu jednostki w Śremie. Należy podkreślić, że „szesnastka” to dopiero pierwszy krok w służbie w WOT. Szkolenie zasadnicze każdego terytorialsa trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość do walki.
***
Ochotnicy, którzy nie zdążą wraz z końcem roku zrealizować swoich planów związanych ze służbą wojskową, mogą już po nowym roku wstąpić w szeregi wielkopolskiej brygady OT. Pierwsza taka okazja to szkolenie podstawowe zaplanowane w dniach 11-25.01.2020r., które zakończy się wyjątkową przysięgą z okazji drugich urodzin brygady oraz uroczystego nadania jednostce sztandaru. Żołnierze będą przysięgać służbę Ojczyźnie na poznańskim Placu Wolności.
Druga możliwość odbycia szkolenia podstawowego to ukłon głównie w stronę uczniów i studentów. Aby nie tracić dni nauki, wielkopolska brygada proponuje szesnastodniowe ćwiczenia w ramach projektu „Ferie z WOT” (25.01 – 08.02.2020r.). W ubiegłych edycjach program okazał się strzałem w dziesiątkę i cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem.

Tekst: kpt. Marcin Misiak, ppor. Anna Jasińska

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Bez zmian w emeryturach
Twardy ma moc
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Wojna pod lupą
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sprawdzian charakteru
Ramię w ramię z Amerykanami
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Niebo bez dominacji
Szermierze i pięściarki na podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur, medale i duma
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Ważne decyzje w Brukseli
Poznański gen wolności
Przerzut Abramsów do Lublina
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Orka dobiła do brzegu
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Cyberparasol nad wyborami
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Atak w Porcie Elbląg
Sojusznicza medycyna pola walki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Priorytety na szczyt NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zasadzka w leśnych ostępach
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Elektronika dla obrony powietrznej
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Apetyt Smoka rośnie
Równanie z „Iksem”
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sportowe jubileusze
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Strzelać jak Polacy
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Ratunek z powietrza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Okręt skrojony na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO