moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa

Po raz trzeci z rzędu zwyciężczynią Maratonu Komandosa w Lublińcu została Patrycja Bereznowska. Natomiast w rywalizacji mężczyzn drugi raz złoto wywalczył sierż. Artur Pelo. 16. edycję imprezy, którą organizuje Wojskowy Klub Biegacza Meta, ukończyło 438 zawodników, najstarszy uczestnik biegu miał … 71 lat. W klasyfikacji drużynowej triumfowała pierwsza ekipa z Akademii Wojsk Lądowych.

Zwycięski duet w tym roku był niepokonany we wszystkich komandoskich biegach, w których zawodnicy startują w umundurowaniu polowym oraz z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska wcześniej triumfowali w III Setce Komandosa w Lublińcu, X Półmaratonie Komandosa w Warszawie i V Ćwierćmaratonie Komandosa w Czarnem. Warto podkreślić, że do tej pory nikomu nie udało się wygrać w jednym roku tych czterech specyficznych biegów.

Sierżant Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża – jak tłumaczył po biegu – nie zamierzał od początku narzucać ostrego tempa, aby urwać rywali i samotnie biec na prowadzeniu. – Nie czułem się dostatecznie przygotowany i nie chciałem tak szarżować od samego początku, jak zrobiłem w zeszłym roku – mówił podoficer ze Słupska. Pierwsze 21 km sierż. Pelo pokonał w 1 godz. 35 min 50 s. 43 s. Po nim linię półmetka przekroczył kpt. Piotr Szpigiel, rekordzista trasy i czterokrotny zwycięzca maratonu (w 2013, 2014, 2015 i 2017 roku). Sierżant Pelo czekał na kapitana bo chciał pobiec razem z nim, ale Piotr Szpigiel walczył z kontuzją i ostatecznie wycofał się z rywalizacji. Podoficer ze Słupska ruszył więc na trasę zanim do półmetka dotarł asp. Jacek Michulec, który przed rokiem przegrał maraton tylko ze Szpiglem. Reprezentant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pierwsze 21 km pokonał o niespełna cztery minuty wolniej od sierżanta z 7 BOW. Na drugiej połówce nie był jednak w stanie dogonić pewnie zmierzającego po drugie zwycięstwo w maratonie Artura Pelo. Sierżant ze Słupska na mecie uzyskał czas 3 godz. 7 min 57 s. Michulec obronił drugą pozycję – na metę wbiegł po 3 godz. 30 min 50 s biegu. Natomiast trzecie miejsce na podium wywalczył st. kpr. Artur Błaszczyk z 18 Dywizji Zmechanizowanej – do aspiranta stracił 11 min 10 s.

Film: Jacek Szustakowski/polska-zbrojna.pl

Natomiast w rywalizacji pań Patrycja Bereznowska, mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym i nieoficjalna rekordzistka świata w tej konkurencji, wyprzedziła o blisko 19 min Annę Kurdyk z Wrocławia oraz o niemal 29 min sierż. pchor. Natalię Adamczyk z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Bereznowska, reprezentantka klubu Wieliszew Heron Team, w klasyfikacji open uplasowała się na 38. pozycji, Kurdyk na 70., a pani podchorąży na 86. Natomiast na 427. pozycji, mieszcząc się w siedmiogodzinnym limicie, trasę biegu ukończyła 71-letnia Ewa Kasierska z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. Na trasie XVI Maratonu Komandosa pani Ewa była najstarszym zawodnikiem.

W klasyfikacji drużynowej, do której liczono wyniki trzech zawodników, triumfowała pierwsza ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W zwycięskiej drużynie biegli: sierż. pchor. Mateusz Palicki, kpr. pchor. Piotr Kulikowski i st. szer. pchor. Jakub Niedziółka. Należy zaznaczyć, że wrocławska AWL wystawiła aż 16 drużyn, z których trzy najlepsze uplasowały się w czołowej szóstce. Z kolei z jednostek wojskowych najwięcej ekip – siedem – wystawił 5 Tarnogórski Pułk Chemiczny. Z jednostki w Tarnowskich Górach trasę maratonu pokonało aż 22 żołnierzy.



Wyniki

Mężczyźni
1. sierż. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) – 3 godz. 7 min 57 s
2. asp. Jacek Michulec (Komenda Wojewódzka Policji Katowice) – 3.30,50
3. st. kpr. Artur Błaszczyk (18 Dywizja Zmechanizowana) – 3.42,00
4. plut. Tomasz Jędraszek (4 Brodnicki Pułk Chemiczny) – 3.44,05
5. sierż. pchor. Mateusz Pieśkiewicz (Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa) – 3.44,32
6. sierż. sztab. Krzysztof Sagan (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji Katowice) – 3.47,34
7. st. szer. Bartosz Aleksandrowicz (31 Baza Lotnictwa Taktycznego) – 3.52,30
8. Zbigniew Firek (WOLF Boxing Oświęcim) – 3.52,51
9. st. szer. Karol Szczutkowski (4 Brodnicki Pułk Chemiczny) – 3.54,21
10. sierż. pchor. Mateusz Palicki (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 3.55,13
Sklasyfikowano 402 zawodników.

Kobiety
1. Patrycja Bereznowska (Heron Team Wieliszew) – 4.21,25
2. Anna Kurdyk (Nie widzę przeszkód Wrocław) – 4.40,09
3. sierż. pchor. Natalia Adamczyk (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 4.50,14
4. szer. Małgorzata Górecka Smoter (2 Brygada Zmechanizowana Złocieniec) – 4.54,35
5. szer. Anna Pałacha (10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej) – 5.03,49
6. ppor. Agata Pietroszek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 5.08,16.
Sklasyfikowano 36 zawodniczek.

Drużynowo
1. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 1 – 42 pkt.; 11 godz. 57 min 43 s
2. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej – 67 pkt.; 12.23,04
3. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 2 – 79 pkt.; 12.36,59
4. 4 Brodnicki Pułk Chemiczny – 84 pkt.
5. 18 Pułk Rozpoznawczy – 85 pkt.
6. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 3 – 121 pkt.
Sklasyfikowano 69 trzyosobowych drużyn.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Experience It Yourself
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawdzili się na macie i w ringu
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Partnerstwo Polski i Litwy
Litwa stawia na poligony
Pod nową czaszą
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Moc z powietrza
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Waiting for the F-35
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Outside the Box
PKW „Noteć” – koniec misji
Co nowego w przepisach?
Na styku zagrożeń
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Gladius wzmacnia armię
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Ferie z wojskiem
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Premier wojenny
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Pies pomaga walczyć z PTSD
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Pucharowy medal na desce
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Przeprowadzka CSWOT-u
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
O bezpieczeństwie u prezydenta
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Utraceni, lecz nie zapomniani
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Zimowi podhalańczycy
Amerykański szogun
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szwedzi z Piorunami
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Maj polskich żywych torped
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Partnerstwo daje siłę
Co dalej z Tarczą Wschód?
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Medale na lodzie i śniegu
Człowiek, który sprzedał ciszę
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ekstremalnie ważny cel
Together on the Front Line and Beyond

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO