moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne zaprzysiężenia żołnierzy WOT

Pół tysiąca żołnierzy WOT z sześciu województw złożyło w ten weekend przysięgi na sztandar wojskowy.

Po raz szósty w tym roku słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli podlascy Terytorialsi. 30 listopada w Goniądzu odbyło się ostatnie w tym roku zaprzysiężenie żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT. Uroczystość odbyła się na Placu 11 Listopada. Była to druga przysięga składana przez żołnierzy brygady na sztandar nadany we wrześniu przez Prezydenta RP. Zaprzysiężonych zostało 60 Terytorialsów.

- Wśród Was są ludzie w różnym wieku, o różnym doświadczeniu i profesji. Wszystkim Wam przyświecał jednak jeden wspólny, szlachetny cel - służba Ojczyźnie i lokalnej społeczności. (...) Życzę Wam, by dzisiejsza duma z żołnierskiego munduru niezmiennie towarzyszyła Wam w dalszej drodze, a przysłowiowe żołnierskie szczęście sprzyjało w osiąganiu zamierzonych celów - napisał w liście do uczestników przysięgi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Do ochotników zwrócił się dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski: - To właśnie wtedy, gdy moi żołnierze ćwiczą w swoich małych Ojczyznach, mogą zrozumieć misję naszej formacji. Wiem jak wiele determinacji i siły woli włożyliście w szkolenie podstawowe. Jestem z Was dumny i życzę Wam, by to zaangażowanie nie gasło.

Mieszkańcy i przybyli goście mieli szansę zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem używanym przez żołnierzy WOT oraz mogli spróbować wojskowej grochówki.

Uroczystość w Goniądzu była jedną z sześciu przysiąg żołnierzy WOT jakie w ten weekend odbywały się na terenie całego kraju. W sumie w ostatnią sobotę i niedzielę zaprzysiężonych zostało pół tysiąca żołnierzy WOT. Uroczystości odbyły się w Słupsku, Zgierzu, Leżajsku, Giżycku i podkrakowskiej Rząsce.

Przynależność do WOT to nie obowiązek - to styl życia, na który decyduje się coraz większa liczba Polaków. Nim jednak na dobre rozpoczną oni szkolenia wojskowe, najpierw czeka ich wyjątkowe wydarzenie – przysięga wojskowa.

Przysięga na wojskowy sztandar to najważniejsza chwila w życiu każdego żołnierza. Po wypowiedzeniu słów roty przysięgi wojskowej w obecności sztandaru, biorą oni na siebie najwyższe zobowiązanie wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Medycy z wojska i cywila budują Legion
„Wicher” rośnie w oczach
Finał B żołnierza w short tracku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Oko na Bałtyk
Wojsko wraca do Ełku
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Arktyka pod lupą NATO
Zielone światło dla konwoju
Finlandia dla Sojuszu
Rubio: należymy do siebie
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Kierunek Rumunia
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Debiut skialpinizmu
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Partnerstwo dla artylerii
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Chwała bohaterom AK
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W NATO o inwestycjach w obronność
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Skromny początek wielkiej wojny
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Chciałem być na pierwszej linii
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Arktyczne polowanie NATO
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Czarne Pantery na śniegu
Multimedaliści górą
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Engineer Kościuszko Saves America
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Fenomen podziemnej armii
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Misja zdrowie trwa
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Gorąco wśród lodu
Outside the Box
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Together on the Front Line and Beyond

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO