moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepard dobiegł do celu

Największe własne przedsięwzięcie szkoleniowe 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej 2019 roku - ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Gepard-19 dobiegło końca.

Przez pięć dni, od czwartku do poniedziałku żołnierze 17WBZ wykonywali złożone i bardzo wymagające zadania taktyczno-ogniowe pod względem merytorycznym jak i psychofizycznym. Pierwszoplanowi ćwiczący tj. 1 batalion piechoty zmotoryzowanej (1bpzmot) oraz dywizjon artylerii samobieżnej (das) sprostali nierealizowanemu dotychczas na taką skalę wyzwaniu przemieszczenia na dużą odległość ( łącznie blisko 1400 km). Marsz administracyjny odbył się sprawnie i bezkolizyjnie, a przemieszczające kolumny wykonywały praktycznie w drodze zadania zabezpieczenia technicznego. Pododdziały w całości bezpiecznie dotarły do celu, co dla Dowódcy siedemnastki było sprawą nadrzędną.

Zmotoryzowani skrycie zajęli rejony przeznaczenia, przygotowując je zgodnie z zasadami zabezpieczenia bojowego do właściwego funkcjonowania, zapewniając m.in. ochronę i obronę rejonu przed każdą formą potencjalnego zagrożeniem. Lwią część pracy wykonały organy dowodzenia ćwiczących pododdziałów, które realizując poszczególne fazy i etapy procesu dowodzenia, przygotowały podległe siły do właściwego wykonania postawionych im zadań. Uwzględniając działanie pozorowanego przeciwnika, sytuacja często ulegała zmianom, wymuszając korygowanie wcześniej zaplanowanych działań.

REKLAMA

W sobotę 23 listopada wieczorem batalionowe zgrupowanie taktyczne (bZT) weszło do walki, rozpoczynając natarcie w warunkach nocnych na wyznaczone obiekty. Pokonując 20 kilometrów wymagającego, grząskiego teren; w tym dwie naturalne przeszkody wodne; nie straciło impetu i tempa natarcia. Szczególnie druga przeszkoda okazała się dużym wyzwaniem, ale dzięki wzorowej współpracy z saperami z Niska oraz batalionem Obrony Terytorialnej porodziliśmy sobie również i z tym zadaniem, wszystko zawsze pod czujnym okiem kierownika ćwiczenia.

Miejsce przeprawy zostało właściwie zabezpieczone pod względem inżynieryjnym, a wsparcie i osłonę w trakcie zdobywania drugiego brzegu zapewnili artylerzyści oraz przeciwlotnicy. Opanowaliśmy wskazany obiekt, który wykraczał daleko poza granice ośrodka szkolenia poligonowego, wykonując zadania w terenie przygodnym. Żołnierze Wielkopolskiej Brygady zostali poddani bardzo zbliżonemu do realnego działania zadaniu, wykonując je nieprzerwanie przez niemal 24 godziny w trudnych warunkach terenowych oraz przy niesprzyjającej aurze (niskie temperatury, opady atmosferyczne i silny wiatr).

Ćwiczenie zakończyło kierowanie ogniem w natarciu, wykorzystując cały dostępny potencjał ogniowy bZT, od armatohaubic DANA po sprawdzone na pierwszej linii KTO ROSOMAK. Był to również kolejny dobry - po udziale w ćwiczeniu UDAR w Chorwacji - sprawdzian dla samobieżnych moździerzy RAK, które znakomicie wspierały działanie pierwszorzutowych pododdziałów. - Zadanie wykonane, ale część elementów możemy jeszcze poprawić, stwarzając Dowódcy jak najlepsze warunki do podjęcia decyzji, a następnie skutecznego kierowania walką – powiedział jeden z współautorów ćwiczenia mjr Marcin Konieczny.

Żołnierze zmęczeni, ale dynamicznie zmieniające się sytuacja taktyczna sprawiały, że każdy epizod, każde zadanie było ciekawe i z pełnym zaangażowaniem je wykonaliśmy. - Ćwiczenie było bardzo realne i wymagające, ale właśnie tak musimy się szkolić – podsumował dowódca 1bpzmot ppłk Damian Kidawa.

Bezpośrednio po zakończeniu część ogniowej ćwiczenia, na pasie taktycznym zorganizowano w trybie ekspresowym, co jest atutem 17 brygady zakończenie ćwiczenia. Nie mogłoby się ono odbyć z takim rozmachem i złożonością sytuacji taktycznych bez właściwego zaangażowania kierownictwa ćwiczenia, ale także sił i środków wydzielonych z jednostek rozpoznawczych lotniczych, inżynieryjnych, współpracy cywilno- wojskowej, centralnej grupy działań psychologicznych oraz grup operacyjnych z innych jednostek wojskowych i pododdziałów obrony terytorialnej. Dlatego też na zakończenie jako wyraz żołnierskiego podziękowania oraz udzielone wsparcie dowódca wyróżnił szczególnie zaangażowanych żołnierzy. - Musimy się tak szkolić, aby współczesne i przyszłe pole walki zaskakiwało nas w jak najmniejszym stopniu – powiedział dowódca 17WBZ podsumowując ten etap ćwiczenia. Warto podkreślić udział w Gepardzie żołnierzy rezerwy, którzy znieśli trudy ćwiczenia, stanowiąc nieodzowny element wsparcia dla pododdziałów zawodowych.

Po szybkim odtworzeniu zdolności bojowej od wczesnych godzin porannych 26 listopada, elementy ćwiczących wojsk ruszyły do macierzystych garnizonów. Formowanie kolumn nadzorował dowódca Siedemnastki, sprawdzając oznakowanie pojazdów oraz przygotowanie dowódców, ale przede wszystkim kierowców. 

Odległości do pokonania znaczna, ale powrót do domu zawsze upływa szybciej, szczególnie w poczuciu dobrze wykonanego zadania, bo Gepard dobiegł do celu !
 
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, kpt. Tomasz Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Układy ze skazą
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wymiana podwodnych doświadczeń
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Lato z czerwonym terrorem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kierunek: misja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szturmani nie boją się ognia
F-16 kończą misję w Estonii
Sześć minut w zawisie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Program kosmiczny dla wojska
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Strzelnice dla terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bridge to Cooperation
Kurs dla saperskich ekspertów
Na misjach święta inne niż zwykle
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO