moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historyczny sztandar dla Muzeum Wojska Polskiego

Bardzo się cieszę, że sztandar trafił do Muzeum Wojska Polskiego i że na tej uroczystości są obecni żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, a więc Ci żołnierze, którzy kontynuują tradycje 4 Pułku. Żołnierze 4. Pułku, którzy wyróżnili się męstwem zarówno w wojnie z bolszewikami, w wojnie o ukształtowanie granic II Rzeczypospolitej, jak i później w wojnie obronnej 1939 roku - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii przekazania historycznego sztandaru do Muzeum Wojska Polskiego.

Szef MON wziął udział w uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawiciele fundacji Wolność i Demokracja oraz Muzeum Wojska Polskiego podpisali dokument przekazania odnalezionego po 80 latach sztandaru 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.

Sztandar ufundowany został przez mieszkańców miejscowości Ejszyszki, ziemi lidzkiej i ziemi mińskiej w 1920 roku w czasie działań wojennych prowadzonych przez Polaków z Bolszewikami, a wręczony pułkowi został 19 kwietnia 1922 roku w Wilnie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

- Umiłowanie ojczyzny, poświęcenie, patriotyzm i służba, to drogowskazy wyznaczone przez żołnierzy z 20-lecia międzywojennego, które wciąż w Wojsku Polskim obowiązują - podkreślił minister przypominając bohaterstwo ułanów.


Film: MON

Wojenne dzieje sztandaru wiążą się z losami żołnierzy 4 pułku ułanów i 13 pułku ułanów, którzy weszli w skład Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. bryg. Władysława Andersa. 26 września 1939 r. w rejonie Medyki znalazły się dwa lub trzy szwadrony tej grupy ze sztandarami obu pułków. Brak amunicji i beznadziejna sytuacja strategiczna w jakiej znalazły się oddziały rankiem 27 września skłoniły dowódcę 4 pułku ułanów ppłk Ludomira Wysockiego do podjęcia decyzji o kapitulacji. O zmierzchu tego dnia oba sztandary zakopano.

Prezydent przypominając historię sztandaru wojskowego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, akcentując tradycję i bohaterstwo żołnierzy tej jednostki, powiedział, że gdy w czasach komunistycznych poszukiwano tego sztandaru, nikt z żołnierzy i tych, którzy byli świadkami jego ukrycia nie ujawnił władzom komunistycznym, gdzie sztandar się znajduje: - Wydobyty został z ukrycia dopiero po 80. latach i dzisiaj w Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie każdy żołnierz pielęgnującego i niosącego w sobie dzisiaj te tradycje 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego będzie mógł ten historyczny sztandar zobaczyć – podkreślił.

Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku (lata 1971-1973) Muzeum Wojska Polskiego przeprowadziło akcje poszukiwania świadków ukrycia sztandaru i próbę rekonstrukcji tych wydarzeń, uwieńczoną wyprawą poszukiwawczą w okolice Medyki. Analiza topograficzna i praca z wykrywaczem nie dały wówczas pozytywnego rezultatu. Sztandar pozostawał w ukryciu aż do chwili obecnej. - W Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej sztandar wojskowy 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - mówił prezydent.

Minister Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że zgodnie z rozkazem Marszałka Piłsudskiego, nakazującym, aby sztandary jednostek wojskowych trafiały po ich rozwiązaniu do Muzeum Wojska Polskiego, sztandar ułanów trafił we właściwe miejsce: - Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnalezienie tego sztandaru. Jestem pewien, że od dziś ten sztandar będzie w miarę możliwości eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego. To jest odpowiednie miejsce dla historycznego sztandaru Wojska Polskiego.

Ponieważ odnaleziony sztandar jest mocno zniszczony, z dużymi ubytkami tkaniny i haftów, wymaga on gruntownej konserwacji. Próbki tkaniny poddane zostały badaniom mikrobiologicznym, które oceni rzeczywisty stan zachowania i wytyczy drogę działań konserwatorskich sztandaru.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Innowacyjne rozwiązania dla wojska
 
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Program kosmiczny dla wojska
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Chwała powstańcom
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Pirotechnik nie może być ryzykantem
PGZ będzie obecna na MSPO
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Skok na głęboką wodę
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Kurs dla saperskich ekspertów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Lato z czerwonym terrorem
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wymiana podwodnych doświadczeń
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
Układy ze skazą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Szturmani nie boją się ognia
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bridge to Cooperation
Sześć minut w zawisie
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO