moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sięgając po Harpii Szpon

To ma być dron bojowy wyposażony w sztuczną inteligencję, a więc supernowoczesny. Dlatego udział Polski w amerykańskim programie „Loyal Wingman” byłby dla nas niezwykle korzystny. Uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Harpii Szpon ma być uzbrojonym bezzałogowcem, który na polu walki będzie wykonywać zadania wspólnie z samolotami wielozadaniowymi, wspierając je niczym skrzydłowy. Idea jest taka, aby nie tylko była to maszyna w jak największym stopniu autonomiczna, którą nie będzie sterował z ziemi operator/pilot. Ale również taka, która będzie dysponowała sztuczną inteligencją, pozwalającą jej uczyć się zachowań danego pilota, jego nawyków, przyzwyczajeń, stylu pilotażu, by podczas wspólnie wykonywanych zadań bojowych rozumieć go bez słów. Robot ma zastąpić ludzkiego skrzydłowego w najniebezpieczniejszych lotniczych zadaniach i w takich, których człowiek nie jest w stanie wykonać chociażby z przyczyn biologicznych (np. ze względu na zbyt duże przeciążenia).

Powstanie takiej broni zakłada amerykański program „Loyal Wingman”, do którego – jak zadeklarował minister Mariusz Błaszczak – Polska chciałaby dołączyć. To świetna wiadomość. Może zabrzmi to kontrowersyjne, ale uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych (a nie opracowanie samolotów kolejnych generacji) będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że kiedy Harpi Szpon wejdzie do służby, będzie naszym najnowocześniejszym wojennym narzędziem. Moim zdaniem nowocześniejszym nawet niż F-35, gdyż dającym siłom powietrznym i innym rodzajom wojsk zdolności, o których teraz możemy tylko pomarzyć. Jestem przekonany, że Harpii Szpon będzie technologiczną rewolucją także dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

REKLAMA

Dlatego liczę, że dołączenie do programu odbędzie się na zasadach partnerstwa znanego nam z programu samolotu F-35. Wówczas do Amerykanów przyłączyły się inne państwa i wyłożyły spore pieniądze na prace badawczo-rozwojowe, w zamian za zgodę na produkcję jego komponentów oraz prawa do opracowywanych wspólnie rozwiązań. Gdyby ten mechanizm udało się uruchomić w przypadku „Loyal Wingmana”, stanęlibyśmy u boku USA, ramię w ramię nie tylko jako sojusznik, ale i strategiczny partner w dziedzinie bezpieczeństwa. Tym, którzy śmieją się teraz, że to marzenia ściętej głowy, od razu wyjaśniam, że nie liczę na hale montażowe Harpii Szponów w naszym kraju. Ale nawet produkcja kilku kluczowych podzespołów, wyniesie nasz przemysł na zupełnie inny poziom. Jeśli nie zawalczymy o miejsce w programie, nie będziemy mieć żadnej szansy, by dowiedzieć się, że możemy, że umiemy, że warto.

Warto również mieć świadomość, że Polska jest w tyle w dobrej sytuacji, że nie jesteśmy skazani tylko na rozwiązanie amerykańskie. Gdyby negocjacje z USA w sprawie Harpiego Szponu poszły nie po naszej myśli, a uzyskane korzyści były zbyt małe – pamiętajmy, że zaangażowanie się w projekt i prawa do współprodukcji będą nas kosztowały miliardy dolarów – to podobne projekty bezzałogowców towarzyszących samolotom załogowym realizują (albo realizowały) europejskie koncerny. Na przykład Airbus – LOUT (Low Observable UAV Testbed) czy francuski Dassault nEUROn. Lista wspólnych, europejskich projektów zbrojeniowych z dziedziny lotnictwa jest na tyle długa, że pozwala wierzyć, iż na Starym Kontynencie udałoby się stworzyć innowacyjny, autonomiczny, latający bojowy dron z najwyższej półki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Boeing

dodaj komentarz

komentarze


Układy ze skazą
 
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
PGZ będzie obecna na MSPO
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Program kosmiczny dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Sześć minut w zawisie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wymiana podwodnych doświadczeń
Lato z czerwonym terrorem
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Skok na głęboką wodę
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Więcej celowników z PCO dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Galicyjskie przesilenie
Ukraiński kurs na Zachód
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Bridge to Cooperation
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Szturmani nie boją się ognia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelnice dla terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chwała powstańcom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO