moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oni przeżyli piekło wojny

Jesteśmy bardzo zdziwieni, że nasze historie mogą państwa zainteresować – mówili bohaterowie wywiadów o II wojnie światowej podczas spotkania promocyjnego książki „Jedno z moich imion brzmi życie”. Wydana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy publikacja to zbiór rozmów jakie dziennikarze i współpracownicy „Polski Zbrojnej” przeprowadzili z osobami, które przeżyły piekło wojny.

– Chcemy, by książka „Jedno z moich imion brzmi życie” trafiła do jak najszerszego grona czytelników. Dlatego spotykamy się tu dziś z państwem, by jej bohaterowie opowiedzieli wam o niej osobiście – mówiła Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelna „Polski Zbrojnej”, przedstawiając gości wieczoru autorskiego poświęconego książce „Jedno z moich imion brzmi życie”. Wczoraj wieczorem w warszawskim Przystanku Historia byli z nami Juliusz Kulesza „Julek”, ostatni żyjący żołnierz z załogi Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w czasie Powstania Warszawskiego, Alina Dąbrowska „Falka”, więźniarka pięciu niemieckich obozów koncentracyjnych i Antoni Łapiński, zesłaniec, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.

To trzech z 34 bohaterów rozmów, które przeprowadzili dziennikarze oraz współpracownicy „Polski Zbrojnej”. Wszystkie wywiady zostały opublikowane na łamach miesięcznika, a teraz zebrane w książce „Jedno z moich imion brzmi życie”. – Historie naszych bohaterów, choć oni nie chcą, by tak ich nazywać, są bardzo różne. Mamy nadzieję, że wywiady, które z nimi przeprowadziliśmy będą nicią łączącą nas z nimi. Nasza książka ma być sposobem na to, by tę nić wzmacniać – mówiła Izabela Borańska-Chmielewska.

– Jesteśmy zaskoczeni, zdziwieni i niezwykle szczęśliwi, że kogoś te historie interesują, że chcieliście państwo je spisać – mówiła jedna z bohaterek wieczoru, Alina Dąbrowska. Goście opowiadali o swoich wojennych przeżyciach, podkreślając, że wojna to coś okrutnego. – To, co wtedy przeżyliśmy zostało w nas na zawsze, wspomnienia bywają bardzo żywe – mówił Antoni Łapiński. – Nigdy więcej wojny! – takie przesłanie przewija się przez wszystkie karty tej wyjątkowej publikacji i być może ostatniego takiego świadectwa, jakie udało się zarejestrować w XXI wieku – podkreślał redaktor Piotr Korczyński, jeden z autorów rozmów.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

O książce, pracy nad wywiadami i spotkaniach z rozmówcami, opowiadali autorzy książki, dziennikarze i współpracownicy „Polski Zbrojnej”. – Z tej pracy narodziły się przyjaźnie – zapewniał Jacek Matuszak. – W pewnym momencie bywałem u swoich rozmówczyń co najmniej raz na trzy tygodnie, a gdy tylko za długo się nie odzywałem, dzwoniły do mnie, by zapytać, czy wszystko u mnie gra – mówił o Danucie Przystasz i jej kuzynce.

– Mogę dziś ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że te spotkania zmieniły moje życie – mówił Piotr Korczyński, redaktor ”Polski Zbrojnej Historia”. – Te spotkania były bardzo radosne. Nie zapomnę tryskającego humorem Witolda Kruczka-Abuładze i prof. Jerzego Majkowskiego, którego nie ma już z nami. Żartowaliśmy, śmialiśmy się... Nie było w tych spotkaniach patosu – wspominał Piotr Korczyński. – Z drugiej strony, świadomość tego, z kim się rozmawia, na początku budziła niepokój. Pamiętam, że przed spotkaniem z panią Aliną Dąbrowską biłem się z myślami. O co można pytać więźniarkę pięciu obozów koncentracyjnych? Wszystko wydawało się nie na miejscu. Na szczęście uśmiech pani Aliny rozwiewał każde niepokoje, jej otwartość sprawiała, ze wszystkie pytania były takie naturalne – dodał Korczyński.

Do niektórych rozmówców nie było łatwo dotrzeć. Bohaterki wywiadu Anny Dąbrowskiej – Krystyna Olchowa i Ludwika Torowskaja mieszkają w Rosji, a w Polsce bywają tylko w rocznicę Powstania Warszawskiego. – Zazdroszczę moim kolegom, którzy mogą spotykać się częściej ze swoimi bohaterami. Ja miałam bardzo utrudniony kontakt z paniami, nie mają telefonu, nie mówiąc o adresie mailowym. Widziałyśmy się krótko, zaledwie dwie, może trzy godziny. Pewnie mogłabym je zapytać o dużo więcej, gdyby mieszkały w Polsce – mówiła Anna Dąbrowska.

Jeśli chcecie przeczytać wspomnienia bohaterów, książka jest dostępna w sklepie online. A od 28 listopada do 1 grudnia znajdziecie ją na naszym stoisku nr 60 na Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
 
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Łączność: fundament operacji specjalnej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Hekatomba na Woli
Not Contaminated With Routine
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lato z czerwonym terrorem
Wojsko przeciw wirusowi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Laserowa artyleria US Army
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Cud Piłsudskiego
Szarża „Hallerczyka”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojskowy Hot450Challenge
Tak się zostaje prymusem
Strzelnice dla terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chwała powstańcom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kurs dla saperskich ekspertów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polskie porty bardziej otwarte
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Online z mistrzami sportu
Skok na głęboką wodę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO