moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Duda i książę Danii u weteranów

Kosowo, Irak, Afganistan to miejsca wspólnej służby żołnierzy z Polski i Danii – mówił prezydent Andrzej Duda w Centrum Weterana. W spotkaniu wziął udział duński książę Fryderyk, który podkreślał, że żołnierzom uczestniczącym w misjach trzeba oddać należny hołd. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy stosunków dyplomatycznych między Polską i Danią weterani obu krajów rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej.

Podczas spotkania w Centrum Weterana następca tronu Danii, książę Fryderyk podkreślał, że duńskich i polskich żołnierzy łączy nie tylko braterstwo broni na misjach. Książę przypomniał, że służymy razem w Korpusie Północno-Wschodnim, a duńscy żołnierze uczestniczą w obronie wschodniej flanki NATO.

Z kolei prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie duńskiej kary książęcej i weteranów jest symbolem przyjaźni, która „łączy żołnierzy różnych państw, służących ramię w ramię, niosąc pokój”.

Za tę współpracę dziękował Duńczykom minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON wspomniał również mecz piłki nożnej rozegrany przez polskich i duńskich weteranów. – Ta inicjatywa świadczy o tym, że zacieśniamy nasze relacje, a także integrujemy środowiska wojskowe Polski i Danii. To recepta na zapewnienie bezpieczeństwa naszym państwom – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Reprezentacje polskich i duńskich weteranów spotkały się 19 października na stadionie w Lesznie. – Obie drużyny rozegrały mecz w duchu braterstwa broni, a jego uhonorowaniem było zwycięstwo polskiej drużyny – komentował płk Kim Bruno Petersen, attaché obrony Królestwa Danii.

Duńczycy zwrócili się z propozycją zorganizowania meczu towarzyskiego pomiędzy drużyną weteranów „Krigsveteran Landsholdet" oraz polskimi weteranami misji, aby w ten sposób uczcić 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Danii.


Film: MON

– Dowódca generalny, generał Jarosław Mika przyjął tę propozycję i rozpoczęliśmy przygotowania – mówi płk Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik dowódcy generalnego RSZ ds. weteranów i poszkodowanych. Informacja o meczu została rozesłana do jednostek podległych DG RSZ. W odpowiedzi nadeszło 70 zgłoszeń!

– Na zgrupowanie selekcyjno-kondycyjne przyjechało 42 żołnierzy. Z tej grupy wybraliśmy 18 zawodników – mówi mjr Jakub Wołyński, który był pierwszym trenerem drużyny weteranów podczas przygotowań do meczu.

W sportowej rozgrywce wziął udział m.in. mł. chor. Stanisław Klein. – To było spotkanie towarzyskie, a dla nas przygoda. Jednak na murawę wychodzi się po to, aby wygrać, tym bardziej że graliśmy w koszulkach z orzełkiem na piersi – przyznaje mł. chor. Klein, który w drugiej połowie meczu wystąpił jako kapitan drużyny i strzelił ostatnią bramkę. Polscy weterani wygrali 4:2, ale po wyrównanej sportowej walce.

– Głównym celem spotkania było umacnianie więzi i współpracy między żołnierzami. Od wyniku ważniejsza była idea wspierania weteranów – dodaje st. chor. sztab. Tomasz Mucha, koordynator polskiej reprezentacji weteranów, który grał w meczu jako ofensywny pomocnik.

Dziś chorąży Mucha odebrał puchar, który podczas uroczystości w Centrum Weterana wręczyła zwycięskiej drużynie księżna Maria, małżonka księcia Fryderyka.

W przyszłym roku polscy i duńscy weterani znów się spotkają na boisku – planowany jest rewanż w Danii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Is It Already War?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Plan na WAM
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Mity i manipulacje
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Pięściarska uczta w Suwałkach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
My, jedna armia
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Czy to już wojna?
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Ułani szturmowali okopy
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Kosmiczna wystawa
Mundurowi z benefitami
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sukces Polaka w biegu z marines
Im ciemniej, tym lepiej
Dywersja na kolei. Są dowody
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Nowe zasady dla kobiet w armii
Dzień wart stu lat
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Standardy NATO w Siedlcach
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Gdy ucichnie artyleria
Torpeda w celu
Polski „Wiking” dla Danii
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Marynarze podjęli wyzwanie
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Wojskowy bus do szczęścia
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Kaman – domknięcie historii
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
„Road Runner” w Libanie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Awanse w dniu narodowego święta
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO