moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ferie z WOT

Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych uruchamia program „Ferie z WOT”. Skierowany jest głównie do uczniów i studentów, którzy chcą wstąpić do WOT, a zimową przerwę w nauce wykorzystać na szkolenie wojskowe. – To druga edycja programu. Podczas poprzedniej do służby zgłosiło się wielu młodych kandydatów – mówi ppłk Marek Pietrzak. „Ferie z WOT” wystartują 11 stycznia. Już można się zgłaszać.

Projekt „Ferie z WOT”, podobnie jak „Wakacje z WOT” przygotowany jest z myślą o pełnoletnich uczniach, studentach, a także o nauczycielach. – Obserwujemy wśród młodych ludzi wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany – dodaje generał.

Szesnastodniowe szkolenia podstawowe w czasie ferii zimowych w 2020 roku odbędą się w dwunastu brygadach. Terytorialsi będą się szkolić na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza, a także w województwie łódzkim i śląskim. Kolejne szkolenia ruszą na Warmii i Mazurach, w Kujawsko-Pomorskiem i Lubuskiem. W lutym z kolei będą szkolić się ochotnicy na północnym Mazowszu oraz w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim.

REKLAMA

– Nie organizujemy dodatkowych szkoleń w czasie ferii zimowych, po prostu staramy się tak planować program szkoleń w ciągu roku, by nasze „szesnastki” wpasowały się w międzysemestralną przerwę – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. – W 2020 roku nie udało nam się tego zrobić jedynie w dwóch województwach: małopolskim i podlaskim – dodaje.

Do szkolenia ochotników w czasie ferii przygotowuje się już 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, która z „szesnastką” rusza 11 stycznia. – Kilka dni temu we wszystkich naszych jednostkach zorganizowaliśmy dni otwartych koszar. Do batalionów zaprosiliśmy przede wszystkim młodzież ze szkół ponadpodstawowych, by zachęcić pełnoletnich uczniów do służby w WOT – mówi por. Witold Sura, rzecznik 3BOT. – Uczniowie i ich opiekunowie mogli obejrzeć salę tradycji, zapoznać się z zadaniami WOT i wyposażeniem naszych jednostek. Sprawdzili też swoją celność podczas strzelania z karabinków ASG. Na początku 2019 roku mieliśmy wielu kandydatów na szkolenie w czasie ferii. Zgłosili się do nas zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele. Liczymy, że tym razem będzie podobnie – dodaje.

Szkolenie podstawowe w WOT trwa 16 dni i zawsze kończy się przysięgą wojskową. – Instruktorzy uczą posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz orientacji w terenie. Na koniec ochotnicy będą musieli zdać egzamin, czyli tzw. pętlę taktyczną – opowiada Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady OT. W tej brygadzie ferie z WOT rozpoczną się 13 stycznia 2020 roku.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już zgłaszać się do wojskowych komend uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~ochotnik do WOT
1574932920
Mam takie pytanie do autorki. Czy jak dostanę się do WOT to zostanie mi zachowany stopień uzyskany w policji? Teraz pracuję już w cywilu ale kiedyś byłem podoficerem w Policji. Słyszałem że dopiero MON pracuje nad ustawą o uznawaniu stopni z innych służb. Można dowiedzieć się więcej szczegółów?
28-6D-FE-FE
~qwert
1574596920
I co ? Będziecie się czepiać dzieciaków że brudne buty mają ? Do u karania ich dajcie. Debilne zajęcia będziecie robić
67-06-B0-99

Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szturmani nie boją się ognia
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Amerykanie odmładzają F-16
Sześć minut w zawisie
Bridge to Cooperation
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Chwała powstańcom
Na misjach święta inne niż zwykle
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Galicyjskie przesilenie
Układy ze skazą
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Program kosmiczny dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
PGZ będzie obecna na MSPO
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wymiana podwodnych doświadczeń
Laserowa artyleria US Army
Więcej celowników z PCO dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
Więcej żołnierzy USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO