moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Potrzebujemy odważnej Polski i odważnej wizji Polski, musimy dalej pracować na naszą pozycją w globalnej sieci nowoczesnych gospodarek, walutą takiej gospodarki są talent, wiedza, innowacje, regulacje, skuteczność i sprawczość – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas exposé, które wygłosił dziś w Sejmie. Po południu posłowie udzielili wotum zaufania jego gabinetowi.

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego trwało ponad godzinę. Szef nowo powołanego rządu mówił o obecnej sytuacji Polski oraz o roli, jaką może odegrać w przyszłości. – Dzisiaj złapaliśmy w żagle wiatr historii, w ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit. Poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji, a zarazem najwyższy w polskiej historii – mówił Morawiecki.

W kwestii obronności Morawiecki zwrócił uwagę przede wszystkim na rolę sojuszów oraz roli, jaka może w nich odegrać Polska. – Stany Zjednoczone, nasz sojusznik, podjęły decyzję o ponad 10-krotnym zwiększeniu kontyngentu USA w Polsce. Stajemy się bezpieczniejsi z dnia na dzień. Mamy szansę łączyć zachód ze wschodem, północ z południem Europy. To łączenie to nasz cel – podkreślił Mateusz Morawiecki. Mówił również o ostatnich latach w kontekście bezpieczeństwa Polski. – Realizacja podjętych podczas warszawskiego szczytu NATO postanowień, obecność żołnierzy armii sojuszniczych oraz pododdziałów armii amerykańskiej w Polsce, rozbudowa infrastruktury wojskowej stała się wyraźnym przykładem na to, że Polska może liczyć na wsparcie sojuszników – mówił szef rządu. Według niego jesteśmy krajem, który ma szansę odegrać rolę łączenia dążeń NATO i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. – Dążymy teraz do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i Unii – mówił Morawiecki. – Z tą intencją wspieraliśmy pracę nad warszawską deklaracją współpracy Unii i Sojuszu. Z tym zamiarem przystąpiliśmy do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności – dodał. Szef rządu miał na myśli „deklarację warszawską” podpisaną na Zamku Królewskim w maju tego roku, gdy Polska obchodziła 15-lecie przystąpienia do UE, oraz niedawny sukces Polski, kiedy po raz pierwszy nasz kraj został liderem projektu PESCO.

REKLAMA

Premier w przemówieniu podkreślał rolę NATO i Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwie Polski. USA nazwał naszym „głównym sojusznikiem”, a Sojusz Północnoatlantycki „fundamentem naszego bezpieczeństwa”. Zwrócił również uwagę na rolę jednoczenia się państw naszego regionu. – Będziemy kontynuować konsolidację państw naszego regionu, odnosi się to do Grupy Wyszehradzkiej oraz Inicjatywy Trójmorza – podkreślił Morawiecki dodając, że powinniśmy również współpracować z naszymi wschodnimi sąsiadami. – Chcielibyśmy wrócić również do prawdziwego strategicznego partnerstwa na wschodzie. Pragniemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość. Chociaż do tanga trzeba dwojga – mówił premier.

Po wygłoszeniu przez premiera exposé odbyła się w Sejmie debata. Potem parlament głosował nad udzieleniem wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego. Stosunkiem głosów 237 do 214 gabinet zyskał poparcie Sejmu.

KE

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
 
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: misja
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Lato z czerwonym terrorem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Program kosmiczny dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sześć minut w zawisie
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wojsko przeciw wirusowi
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Szturmani nie boją się ognia
Więcej celowników z PCO dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Skok na głęboką wodę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Galicyjskie przesilenie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Bridge to Cooperation
Strzelnice dla terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Układy ze skazą
PGZ będzie obecna na MSPO
Online z mistrzami sportu
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO