moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Potrzebujemy odważnej Polski i odważnej wizji Polski, musimy dalej pracować na naszą pozycją w globalnej sieci nowoczesnych gospodarek, walutą takiej gospodarki są talent, wiedza, innowacje, regulacje, skuteczność i sprawczość – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas exposé, które wygłosił dziś w Sejmie. Po południu posłowie udzielili wotum zaufania jego gabinetowi.

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego trwało ponad godzinę. Szef nowo powołanego rządu mówił o obecnej sytuacji Polski oraz o roli, jaką może odegrać w przyszłości. – Dzisiaj złapaliśmy w żagle wiatr historii, w ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit. Poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji, a zarazem najwyższy w polskiej historii – mówił Morawiecki.

W kwestii obronności Morawiecki zwrócił uwagę przede wszystkim na rolę sojuszów oraz roli, jaka może w nich odegrać Polska. – Stany Zjednoczone, nasz sojusznik, podjęły decyzję o ponad 10-krotnym zwiększeniu kontyngentu USA w Polsce. Stajemy się bezpieczniejsi z dnia na dzień. Mamy szansę łączyć zachód ze wschodem, północ z południem Europy. To łączenie to nasz cel – podkreślił Mateusz Morawiecki. Mówił również o ostatnich latach w kontekście bezpieczeństwa Polski. – Realizacja podjętych podczas warszawskiego szczytu NATO postanowień, obecność żołnierzy armii sojuszniczych oraz pododdziałów armii amerykańskiej w Polsce, rozbudowa infrastruktury wojskowej stała się wyraźnym przykładem na to, że Polska może liczyć na wsparcie sojuszników – mówił szef rządu. Według niego jesteśmy krajem, który ma szansę odegrać rolę łączenia dążeń NATO i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. – Dążymy teraz do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i Unii – mówił Morawiecki. – Z tą intencją wspieraliśmy pracę nad warszawską deklaracją współpracy Unii i Sojuszu. Z tym zamiarem przystąpiliśmy do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności – dodał. Szef rządu miał na myśli „deklarację warszawską” podpisaną na Zamku Królewskim w maju tego roku, gdy Polska obchodziła 15-lecie przystąpienia do UE, oraz niedawny sukces Polski, kiedy po raz pierwszy nasz kraj został liderem projektu PESCO.

REKLAMA

Premier w przemówieniu podkreślał rolę NATO i Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwie Polski. USA nazwał naszym „głównym sojusznikiem”, a Sojusz Północnoatlantycki „fundamentem naszego bezpieczeństwa”. Zwrócił również uwagę na rolę jednoczenia się państw naszego regionu. – Będziemy kontynuować konsolidację państw naszego regionu, odnosi się to do Grupy Wyszehradzkiej oraz Inicjatywy Trójmorza – podkreślił Morawiecki dodając, że powinniśmy również współpracować z naszymi wschodnimi sąsiadami. – Chcielibyśmy wrócić również do prawdziwego strategicznego partnerstwa na wschodzie. Pragniemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość. Chociaż do tanga trzeba dwojga – mówił premier.

Po wygłoszeniu przez premiera exposé odbyła się w Sejmie debata. Potem parlament głosował nad udzieleniem wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego. Stosunkiem głosów 237 do 214 gabinet zyskał poparcie Sejmu.

KE

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
 
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żyj zdrowiej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-35 – polska Harpia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
They Train Together, They Fight Together
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Krwawe walki o Monte Cassino
Czerwoni w odwrocie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Umowa na Harpie podpisana!
Szturmani na Lipie
O Patriotach na WAT
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Ważka bliżej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO