moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Niepodległości w Dowództwie Generalnym

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbył się uroczysty apel.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości był okazją do przypomnienia chlubnych tradycji oręża polskiego.

Dowódca generalny RSZ generał broni Jarosław Mika podkreślił, że „walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowe”.

W 101. rocznicę odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniono ponad stu żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek podporządkowanych. Dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika wręczył Wojskowy Krzyż Zasługi, Lotniczy Krzyż Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta RP, a także Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju nadane przez Ministra Obrony Narodowej.

Ponadto generał Mika wyróżnił honorową białą bronią Pałaszem Honorowym Marynarki Wojennej, wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego – Inspektora Marynarki Wojennej DG RSZ.

Dowódca generalny RSZ wyróżnił także:
- 8 żołnierzy honorową bronią białą - Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
- 8 żołnierzy tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej II i III stopnia;
- 1 żołnierza tytułem honorowym Zasłużony Pilot Wojskowy;
- 5 żołnierzy Odznaką Honorową Wojsk Lądowych i 2 żołnierzy Odznaką Honorową Sił Powietrznych.
Dowódca przyznał również Odznaki Pamiątkowe Dowództwa Generalnego RSZ wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej.

Generał Mika wyróżnił Odznaką Pamiątkową Dowództwa Generalnego RSZ, dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej doktora Jana Tarczyńskiego, z którego rąk odebrał medal okolicznościowy 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej z okazji jej 100. rocznicy utworzenia.

- Chciałbym w tym szczególnym dniu, dniu Narodowego Święta Niepodległości, wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, bardzo serdecznie podziękować za Wasz wkład w umacnianie niepodległości naszej Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział Dowódca Generalny RSZ składając gratulacje wszystkim wyróżnionym.

Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Tekst: mjr Magdalena Busz

red. PZ

autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Odpalili K9 Thunder
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Pancerniacy jadą na misję
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Oskarżony Maduro
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Co nowego w przepisach?
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Silniejsza obrona granic Litwy
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Piątka z czwartego wozu
Powrót do przeszłości Westerplatte
Koniec bezkarności floty cieni?
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Sabotaż na dnie Bałtyku
Przyszłość obrony i odstraszania
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Na tronie mistrza bez zmian
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Wojsko kontra śnieżyce
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Góral z ORP „Gryf”
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Miliardy na logistykę i łączność
Przyszłość polskich czołgów K2
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Najdłuższa noc
Nowe Daglezje na nowy rok
Dyplomatyczna gra o powstanie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Pułaski” do remontu
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Niebo pod osłoną
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
W cieniu dumy floty
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO