moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie z OPBMR

6 listopada zawiszacy pokonywali tor napalmowy w Węgorzewie.

Pomimo niezbyt wysokiej temperatury powietrza panującej na Ośrodku Szkolenia OPBMR w Węgorzewie atmosfera na zajęciach żołnierzy 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZ była gorąca. Wszystko dzięki zajęciom z obrony przed bronią masowego rażenia, których tematem była „Ochrona wojsk przed środkami zapalającymi.”

Głównym celem zajęć było zapoznanie szkolonych z właściwościami środków zapalających, sposobami ich stosowania przez przeciwnika oraz skutkami działania napalmu na żołnierzy. Ponadto żołnierze dowiedzieli się w jaki sposób mogą uchronić się przed działaniem napalmu oraz jak likwidować skutki jego użycia.

Po udzieleniu instruktażu szkoleni musieli w krótkim czasie pokonać liczne przeszkody, w tym palący się napalm. Gęsty dym, płomienie, maska przeciwgazowa to tylko nieliczne utrudnienia, dzięki którym można sprawdzić również odporność psychofizyczną żołnierzy na środki zapalające i przygotować na ewentualnie zagrożenie z ich użyciem.

Zajęcia z wykorzystywaniem niebezpiecznych substancji wymagały od żołnierzy zachowania szczególnej ostrożności, a także dużego zaangażowania instruktorów i osób odpowiedzialnych za ich organizację.

Dodatkowo na bazie zajęć zostały przeprowadzone metodyczne zajęcia pokazowe z instruktorami OPBMR dotyczące przeprowadzenia, organizacji i sposobu ich prowadzenia w roli kierownika zajęć z OPBMR.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

red. PZ

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Centrum wsparcia dla AH-64E
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Francuska tarcza dla NATO
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Francuski most na Odrze
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Odnaleźć zaginionych
Historyczny triumf terytorialsa
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Wypadek w PKW UNIFIL
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Pierwsze oderwanie od ziemi
Polsko-estoński sojusz
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
„Ślązak” w warsztacie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Testy autonomicznego Black Hawka
Polski sukces w Duńskim Marszu
Nie tylko błękitne berety
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Polska buduje przewagę w kosmosie
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
NATO coraz silniejsze
Apache’e kontra drony
A może studia na WAT?
Piekło „Pługa”
AWL stawia na rozbudowę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Od wirówki do lotu Gripenem
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Czas nadziei, czas pokoju
Patrol z Syriusza
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ratunek pod ostrzałem
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Szkoła pilotów FPV
Ratunek na szczycie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
PKW Irak ewakuowany
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
GROM pod nowym dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO