moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MAPLE ARCH 2019

MAPLE ARCH 2019 jest międzynarodowym ćwiczeniem dowódczo-sztabowym wspomaganym komputerowo, prowadzonym corocznie od 1999 roku. W tegorocznej edycji ćwiczenia biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych dziewięciu państw: Kanady, Litwy, Polski, Ukrainy, Gruzji, Czarnogóry, Rumunii, Bułgarii oraz Macedonii Północnej. Głównym celem ćwiczenia jest szkolenie dowództw batalionów w zakresie planowania i prowadzenia operacji wsparcia pokoju zgodnie ze standardami NATO.

Wspólna praca stwarza wszystkim krajom możliwości współpracy, doskonalenia i dzielenia się cennymi doświadczeniami przy dalszym budowaniu naszych stosunków wojskowych – podkreśla dowódca LITPOLUKRBIG. Podczas MAPLE ARCH 19 pułkownik Dmytro BRATISZKO pełni rolę kierownika ćwiczenia (Co-ExDir), który odpowiedzialny jest za kontrolę
i koordynację ćwiczena.

Dowództwo LITPOLUKRBRIG odgrywa zasadniczą rolę w MAPLE ARCH 19, zarówno w fazie planowania, organizowania jak również w realizacji ćwiczenia. Żołnierze trzech nacji kierują pracą kluczowych komórek i obsadzają stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz HICON (dowództwa szczebla nadrzędnego – Higher Control) szczebla Brygady, którego Szefem jest pułkownik Michał MAŁYSKA. W pierwszym tygodniu Szef HICON postawił zadania podległym jednostkom inicjując tym samym proces decyzyjny (MDMP) pierwszo planowych ćwiczących (PTA). W tym roku są to: 13 batalion desantowo-szturmowy z 95 Brygady Desantowo-Szturmowej z Ukrainy, 13 batalion Zmechanizowany z 1 Brygady Zmechanizowanej z Gruzji, międzynarodowy batalion z Macedonii Północnej i Czarnogóry. Ponadto w ćwiczeniu biorą udział: batalion strzelców podhalańskich z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz batalion logistyczny, batalion saperów i kompania żandarmerii wojskowej z Ukrainy. W drugim tygodniu ćwiczenia podległe pododdziały realizują zadania z zakresu operacji wsparcia pokoju w rejonach odpowiedzialności zgodnie z otrzymanym zadaniem.

Międzynarodowa współpraca wojskowa jest istotnym elementem współczesnego środowiska militarnego. Litewsko – Polska – Ukraińska Brygada biorąc udział w tego typu ćwiczeniach promuje motto ,,Zjednoczeni dla pokoju”.

Tekst: Olena Slobodianiuk

red. PZ

autor zdjęć: LITPOLUKRBIG

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Orka dobiła do brzegu
Szermierze i pięściarki na podium
Anglicy znów uciekną z obozu
Poznański gen wolności
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Apetyt Smoka rośnie
US Army zaprasza do świętowania
Airbus A330 MRTT
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Mundur, medale i duma
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Niebo bez dominacji
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Równanie z „Iksem”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Od dronów po lufy armatnie
Polski wkład w operację „Overlord”
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zatrzymać drona
Królowa wspinaczki kończy karierę
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Na straży odporności Polski
Mewa pisze historię
Zbrodnicza farsa
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
SKON o budżecie MON-u
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Priorytety na szczyt NATO
Sojusznicza medycyna pola walki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Sportowe jubileusze
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Promocja oficerska na WAT
Bez zmian w emeryturach
Podróż w ciemność
Wsparcie ma znaczenie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
„Iks” nasz powszedni
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Powrót Iksa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Ramię w ramię z Amerykanami
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Kajakarze i pięcioboista na medal!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO