moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdzenie działania służby ASAR

29 października odbyło się realne sprawdzenie działania Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 3 (LZPR-3), wydzielanego z 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej (3 GPR) Kraków, w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue).

Po otrzymaniu zadania z Cywilno – Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC – Aeronautical Rescue Coordiantion Centre), załoga LZPR-3 wykonała lot poszukiwawczo-ratowniczy w miejsce pozorowanej katastrofy lotniczej, odnalazła osoby poszkodowane, które zostały zaopatrzone medycznie, a następnie ewakuowane do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Przyjęcie śmigłowca nastąpiło, w asyście ratowników z Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, traktowanego jako „inne miejsce do startu i lądowań”.



Obecnie zadania w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) w systemie ciągłym wykonuje siedem wojskowych Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych. Za koordynację działań odpowiada Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), składający się z głównego elementu umiejscowionego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz dwóch wojskowych podośrodków.

Tekst: płk Marcin Szafraniec

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Człowiek, który sprzedał ciszę
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Amerykański szogun
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Krok po kroku przez kwalifikacje
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Warto iść swoją drogą
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Nowy europejski czołg
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Jak zbudować armię przyszłości
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej mocy dla Orki
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Na tronie mistrza bez zmian
Piątka z czwartego wozu
Góral z ORP „Gryf”
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Medale na lodzie i śniegu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie MiG-i dla Ukrainy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Co nowego w przepisach?
Maj polskich żywych torped
Dyrygent w mundurze
W cieniu dumy floty
PKW „Noteć” – koniec misji
Pucharowy medal na desce
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Odpalili K9 Thunder
Czas podwodniaków
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
O bezpieczeństwie u prezydenta
Partnerstwo Polski i Litwy
Medyczny impas
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
USA: chcemy Grenlandii
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Good Morning, Orka!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO