moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Płocka rozpoczynają szkolenie specjalistyczne

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnosić oni będą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego oraz odbyciu czternastodniowego ćwiczenia zintegrowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka, wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od 9 listopada rozpoczną kolejny etap szkolenia jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Jest to drugi rok szkolenia, który wchodzi w skład trzyletniego cyklu. Nasi „Terytorialsi” w czasie trwania drugiego okresu szkolenia będą ćwiczyć w swoich rejonach odpowiedzialności oraz na najbliżej położonych garnizonowych ośrodkach szkolenia. Dowódcy pododdziałów w swojej działalności szkoleniowej mają możliwość wykorzystania Mobilnych Zespołów Szkoleniowych,w skład których wchodzą byli żołnierze wojsk specjalnych. Dodatkowo żołnierze 6MBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do Centrów Szkolenia, w których nabywać będą właściwych umiejętności potrzebnych na polu walki.

Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa jeden rok. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne. Stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej, znajomości zasad działania żołnierza na polu walki i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Kolejny etap szkolenia skupia się na przydziale żołnierza do konkretnej specjalności wojskowej pełnionej w pododdziale np. saper, medyk czy radiotelefonista. Ten rok w nomenklaturze wojskowej nazywa się etapem szkolenia specjalistycznego. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani są do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając społeczność lokalną. Ostatnią częścią cyklu jest szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim nauka pracy w zespole. W tym czasie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali „Terytorialsi”, np. miejskiego, górskiego czy wodnego.

REKLAMA

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będą wspierały wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić siłę główną.
W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90% z nich stanowią ochotnicy, aż 14% to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób.

* * *
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie znów w Drawsku
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dla odważnych i walecznych
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komuniści przeciwko legendzie Generała
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Skok na głęboką wodę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Trwała odporność terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Wojsko przeciw wirusowi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Strzelnice dla terytorialsów
Kierunek: misja
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Chemicy do zadań specjalnych
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Szarża „Hallerczyka”
Super Warrior w GROM-ie
Laserowa artyleria US Army
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Chwała powstańcom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Cud Piłsudskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy
Tak się zostaje prymusem
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Not Contaminated With Routine
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO