moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie F-16 w manewrach „Global Thunder”

Manewry „Global Thunder” organizowane przez amerykańskie Dowództwo Strategiczne rozgrywane były w europejskiej przestrzeni powietrznej. Bombowce strategiczne B-2 i B-52 współdziałały z myśliwcami kilku państw NATO, także z Polski. – Po raz pierwszy strategiczną rolę w ćwiczeniu odgrywają Siły Powietrzne RP – komentował nasze zaangażowanie w manewry Mariusz Błaszczak.

Polskie siły powietrzne wzięły udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Global Thunder”. Celem manewrów jest potwierdzenie gotowości Stanów Zjednoczonych i sił sojuszniczych do współdziałania oraz demonstracja siły militarnej NATO. – To dowód zaangażowania Stanów Zjednoczonych i dowód przećwiczenia form odpowiedzi w sytuacji konfliktowej i kryzysowej – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony podkreślił, że w operacji uczestniczyli polscy żołnierze. – Po raz pierwszy strategiczną rolę w ćwiczeniu odgrywają Siły Powietrzne RP. Amerykańskie bombowce były eskortowane przez nasze F-16. To dowód na gotowość pełnego zaangażowania w przypadku potencjalnego konfliktu w naszej części Europy – twierdzi szef MON.

„Global Thunder” to manewry organizowane przez amerykańskie Dowództwo Strategiczne oraz podległe mu jednostki. Głównym uczestnikiem operacji jest zadaniowa grupa lotnictwa bombowego (Bomber Task Force) amerykańskich sił powietrznych. Przebieg ćwiczenia i jego szczegółowe cele nie są jawne. 

Według informacji przekazanych przez organizatora manewrów wynika, że w europejskiej przestrzeni powietrznej zadania wykonywały dwa typy amerykańskich samolotów o zasięgu strategicznym: B-2A Spirit i B-52H Stratofortress. Bombowce wystartowały z baz lotniczych w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Zadaniem załóg samolotów strategicznych było współdziałanie z pilotami myśliwców państw członkowskich NATO. Samoloty wykonywały loty m.in. na terenie zachodniej Polski. Bombowce były eskortowane przez polskie F-16. – Tego rodzaju ćwiczenia łączą nasze unikatowe zdolności do obrony i odstraszania. Nasze siły muszą być przygotowane do wykonywania rozkazów na całym świecie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – tak o ćwiczeniach „Global Thunder” mówił gen. John E. Hyten, dowódca USSTRATCOM.

Ćwiczenia „Global Thunder” organizowane są cyklicznie i mają charakter globalny. Biorą w nich udział liczne dowództwa, sztaby, różnego rodzaju służby i agencje rządowe. W przygotowanie i przebieg manewrów zaangażowani są także oficerowie łącznikowi służący w amerykańskim Dowództwie Strategicznym, m.in. przedstawiciele Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Danii czy Korei Południowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON, U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Tessa B. Corrick

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1572544860
No tak, nawet do linii Wisły nie planują obrony. Tylko zachód Polski w Nato i UE reszta na pożarcie.?
79-2D-7B-B0
~Walc
1572370620
Nie ma kto bronić naszej przestrzeni powietrznej ale oczywiście "Baltic Air Policing", "global thunder" ...
0B-B8-2B-64

RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać
Apache i Chinook a sprawa polska
Para ratowników i pies w kopalni złota
Kawaleria pancerna spod znaku 11
„Road Runner” w Libanie
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Rekompensaty na nowych zasadach
Świadczenia mieszkaniowe w górę
Polskie „Tygrysy” nagrodzone w Portugalii
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
Europa ma być zdolna do obrony
Abolicja dla ochotników
Lubuscy pancerniacy sforsują Odrę
Jednym głosem w sprawie obronności
Owad z drukarki
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
AWL zainaugurowała rok akademicki 2025/26
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Koniec dzieciństwa
Medycyna na trudne czasy
Kopuła nad bewupem
Terytorialsi dłużej będą wspierać Straż Graniczną
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Carl-Gustaf przemówił
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Maratońskie święto w Warszawie
Historia jest po to, by z niej czerpać
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
W poszukiwaniu majora Serafina
Rozwijanie śmigłowcowych zdolności
Jak skutecznie szkolić polskie wojsko?
Pływali jak morscy komandosi
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Kraków – strategiczne centrum wojskowej medycyny
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
POLMARFOR, czyli dowodzenie na Bałtyku
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Czarna taktyka terytorialsów
Koniec pewnej epoki
W obronie gazoportu
Przedwczesny triumf
Weterani pamiętają
Wyzwaniem – czas
Strategiczna inwestycja w Bumarze-Łabędy
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Wojsko podzieli się Merkurym 2.0
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
GROM. Kulisy selekcji do jednostki specjalnej
Nowe horyzonty medyków
Zjednoczyć wysiłek w przeciwdziałaniu presji migracyjnej
Rój bezzałogowców nad Orzyszem
Dzień Bezpieczeństwa na Baltexpo
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Terytorialsi ćwiczyli taktykę i walkę z pożarem
Okiełznać Borsuka
W wojsku orientują się najlepiej
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z
Drony w natarciu
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Speczespół wybierze „Orkę”
Dziki na Legwanach
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Polski „Wiking” dla Danii
Kircholm 1605
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Wkrótce rusza pilotaż powszechnych szkoleń obronnych
Baltexpo ‘25 wystartowały

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO