moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli trwają obrady ministrów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Tematem rozmów jest między innymi sytuacja w Syrii. – Sojusznicy mają różne poglądy dotyczące rozwiązania konfliktu, jednak w pełni popierają wysiłki ONZ prowadzące do ustabilizowania sytuacji – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jednym z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad była turecka ofensywa na północno-wschodnie terytoria Syrii. Obszary te są zamieszkane przez Kurdów. Inwazja wojsk tureckich rozpoczęła się w połowie października i wywołała międzynarodowe protesty. Podobnie jak poprzedzająca turecką ofensywę decyzja prezydenta Donalda Trumpa, by wycofać z tego obszaru Syrii wojska amerykańskie. Wzbudziło to ogromne kontrowersje na całym świecie, gdyż Kurdowie walczyli u boku Amerykanów przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Po tygodniu walk turecko-kurdyjskich i nałożeniu przez USA sankcji finansowych na Ankarę, został podpisany rozejm. Kurdowie musieli wycofać się z północno-wschodniej części kraju. – W ciągu ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy znaczne ograniczenie aktów przemocy. Zgadzamy się, że musimy ten stan utrzymać, aby znaleźć polityczne rozwiązanie tego konfliktu – mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.

Ministrowie obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego rozmawiali w Brukseli także o wspólnych operacjach wojskowych. – Wszystkie nasze misje, od Bałkanów Zachodnich po Bliski Wschód, odgrywają kluczową rolę w budowaniu naszego bezpieczeństwa. Cieszę się, że wielu sojuszników potwierdziło swoje zaangażowanie, a nawet zapowiedziało jego zwiększenie, jeśli chodzi o tego typu działania – mówił sekretarz generalny NATO. Deklaracje te dotyczą – jak zauważył Stoltenberg – także inicjatywy 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

REKLAMA

Stoltenberg mówił, że kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa jest zapewnienie odpowiedniej ochrony infrastruktury cywilnej. Chodzi o to, aby systemy telekomunikacyjne, w tym także budowana właśnie przez Stany Zjednoczone i państwa partnerskie sieć 5G, działały niezawodnie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu czy konfliktu. – Oczekuję, że ministrowie uzgodnią wymogi dotyczące oceny ryzyka, które pomogą w identyfikacji i zapobieganiu zagrożeniom cybernetycznym – powiedział.

Obrady w Brukseli będą kontynuowane jutro. W komunikacie wydanym przez polski resort obrony poinformowano, że ministrowie będą rozmawiać m.in. o „wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu”, kwestiach finansowych, przyszłości misji Resolute Support a także organizacji szczytu Sojuszu, który w grudniu odbędzie się w Londynie.

Reprezentanci Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy mają również omówić kwestie związane ze wsparciem Ukrainy. Oprócz tego szef MON Mariusz Błaszczak odbędzie spotkania bilateralne – z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibashvilim, Szwecji – Peterem Hultqvistem, a także z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Prezydent Duda jedzie do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Defender” – pracowity poligon saperów
Laserowa artyleria US Army
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zbiegowie z innego świata
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kraby w Bolesławcu
Weterani w pasiece
Fordy, a nie Nissany
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wyzwania polskiej prezydencji
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Z menażką na wakacje
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Kajmany na gąsienicach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Współzawodnictwo rozwija
Wojskowi chemicy na „Defenderze”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO