moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warto czytać Matuszewskiego

Cichy, ale skuteczny bohater, który nigdy nie zapomniał ani o Polsce, ani o obowiązkach wobec niej; wizjoner, który przewidział m.in. przebieg kampanii 1939 roku oraz skutki dla Polski polityki wielkich mocarstw podczas II wojny – tak o płk. Ignacym Matuszewskim mówiono podczas promocji książki „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane” pod redakcją Sławomira Cenckiewicza.

Fot. Anna Dąbrowska

– Trzy lata temu do Polski powróciły szczątki płk. Ignacego Matuszewskiego, dziś wraca do nas jego wizja Polski i warto, abyśmy się od niego uczyli myślenia politycznego – przekonywał dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podczas promocji książki „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane” w Bibliotece Rolniczej w Warszawie. – Pułkownik ujął mnie pomysłem na polskość, który uosabiał swoją postawą – mówił dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, redaktor naukowy książki i autor wprowadzenia biograficznego do publikacji. Ta postawa – jak tłumaczył – to połączenie romantyzmu celów z codzienną pracą organiczną i trzeźwością oceny.

 

REKLAMA

Skarb zapobiegliwości

Matuszewski patrzył na polską rzeczywistość pesymistycznie i dzięki temu widział dalej niż inni politycy. Umiał też w sytuacjach tragicznych pociągnąć innych za sobą i pokazać, że nie czas się poddawać, że trzeba walczyć – podkreślał dr Cenckiewicz. Jak dodał, najważniejszą ideą i celem politycznym oficera było, aby Polska odzyskała „zagubiony skarb zapobiegliwości” pomagający przygotować się jej na ewentualne nadchodzące klęski.

Podczas dyskusji przypomniano, że Matuszewski podczas wojny polsko-bolszewickiej stał na czele wywiadu. Był tak skuteczny, że Naczelny Wódz Józef Piłsudski ocenił, iż Polska po raz pierwszy od setek lat wiedziała więcej o przeciwniku niż on o nas. – Jednocześnie pułkownik znajdował czas na pisanie, był wybitnym publicystą politycznym, a w latach 1932–1936 redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” – uzupełniał prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy debaty zauważyli, że pułkownik często nie spotykał się ze zrozumieniem i poparciem. Kiedy po wybuchu wojny płk Matuszewski uratował zapasy polskiego złota, wywożąc je do Francji, ze strony gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza, zamiast podziękowań spotkały go bezpodstawne zarzuty o rzekome nieprawidłowości przy wywozie kruszcu.

Z kolei prof. Mirosław Supruniuk, historyk kultury z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przypomniał, że oficer cechował się umiejętnością wyciągania wniosków i przewidywania na ich podstawie kolejnych wydarzeń. Nie akceptował np. polityki gen. Sikorskiego wobec ZSRR wynikającej z podpisanego w lipcu 1941 roku układu Sikorski-Majski. Dokument przywracał stosunki dyplomatyczne między Polską i ZSRR zerwane 17 września 1939 po agresji ZSRR. – Oficer przewidywał, że jeśli Sowieci zostaną przyjęci na równych zasadach do grona aliantów, Zachód zapłaci im Polską za walkę z Niemcami i tak się stało w Jałcie – dodał profesor.

Rozmówcy przypominali także, że płk Matuszewski, pracując w ostatnich latach życia w USA, starał się stworzyć tam silną Polonię, która mogłaby oddziaływać na administrację amerykańską i chronić nas przed Sowietami.

Podczas promocji zebrani wysłuchali fragmentu archiwalnego przemówienia płk. Matuszewskiego z 1945 roku. Rozdawane było też wydanie specjalne „Polski Zbrojnej” opublikowane z okazji premiery książki, a patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Polska Zbrojna. Historia”.

Na dwutomowe wydawnictwo „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane”, liczące w sumie ponad 2 tys. stron, składa się wprowadzenie biograficzne dr. Cenckiewicza oraz publikacje polityczne, literackie i ekonomiczne płk. Matuszewskiego. Publikacja wydana przez IPN, WBH oraz Wydawnictwo LTW jest już dostępna w księgarniach.

Polityk i oficer

Płk Ignacy Matuszewski urodził się 1 września 1891 roku w Warszawie. W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, a w 1917 roku wstąpił do I Korpusu Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości pracował w Oddziale II Naczelnego Dowództwa WP odpowiedzialnym za wywiad wojskowy, a podczas wojny z bolszewikami został szefem tego oddziału. Później pułkownik był m.in. attaché wojskowym w Rzymie i ministrem skarbu. Pod koniec lat 30., przewidując wybuch wojny, prowadził kampanię na rzecz zwiększenia budżetu wojskowego.

Po wybuchu II wojny we wrześniu 1939 roku na polecenie polskiego rządu pułkownik razem ze swoim przyjacielem mjr. Henrykiem Floyar-Rajchmanem nadzorowali ewakuację do Francji 75 ton złota Banku Polskiego o wartości 400 mln zł. Majątek ten pomógł w budowaniu polskiej armii i działalności rządu emigracyjnego gen. Sikorskiego.

 

Po przyjeździe do Francji oficer został odsunięty od służby państwowej i w 1941 roku przedostał się do Stanów Zjednoczonych. Organizował tam Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia, na bazie którego powstał Kongres Polonii Amerykańskiej oraz Instytut Józefa Piłsudskiego. Zmarł nagle 3 sierpnia 1946 roku i został pochowany w Nowym Jorku. W 2016 roku prochy jego oraz mjr. Rajchmana zostały sprowadzone do Polski i pochowane z honorami w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku na Wojskowych Powązkach.


 

 

Z okazji premiery książki „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane” (tom 1 „Nie ma wielkości bez wolności” oraz tom 2 „O Polskę całą, wielką i wolną”) „Polska Zbrojna” wydała specjalną jednodniówkę.

 

Partnerem wydania specjalnego „Polski Zbrojnej” jest Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, IPN, WBH

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Łączność: fundament operacji specjalnej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Laserowa artyleria US Army
Lato z czerwonym terrorem
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Skok na głęboką wodę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Hekatomba na Woli
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chłopiec, który przyniósł śmierć
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Tak się zostaje prymusem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Na misjach święta inne niż zwykle
Not Contaminated With Routine
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojsko przeciw wirusowi
Druga kadencja prezydenta Dudy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polskie porty bardziej otwarte
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Galicyjskie przesilenie
Szarża „Hallerczyka”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojskowy Hot450Challenge
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO