moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka

Pięcioboiści nowocześni po raz piąty staną do walki o medale Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, a szermierze już po raz szósty. Polscy pięcioboiści wywalczyli dotychczas pięć medali: trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. Natomiast szermierze zdobyli aż 22 krążki: pięć złotych, osiem srebrnych i dziewięć brązowych.

Więcej medali od szermierzy przywieźli z wojskowych igrzysk jedynie nasi lekkoatleci. Najbardziej udany występ polscy pięcioboiści zanotowali w Korei Południowej, gdzie wywalczyli dwa złote medale. W południowokoreańskim Mungyeong świetnie wypadli również szermierze. Złoto w szabli wywalczyła kpr. Aleksandra Socha, srebro w szabli st. szer. Bogna Jóźwiak i drużyna szpadzistów (st. szer. Radosław Zawrotniak, st. szer. Krzysztof Mikołajczak, szer. Mateusz Nycz, szer. Radosław Glonek), a brąz st. szer. Sylwia Gruchała we florecie, drużyna florecistek (Gruchała, st. szer. Małgorzata Wojtkowiak, szer. Katarzyna Kędziora, st. szer. Martyna Synoradzka), szer. Ewa Nelip w szpadzie i drużyna szpadzistek (Nelip, st. szer. Magdalena Piekarska, st. szer. Danuta Dmowska-Andrzejuk i Synoradzka).

 

REKLAMA

Pięciobój nowoczesny

Na ostatnich igrzyskach w Korei Południowej dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła st. szer. Oktawia Nowacka, która wygrała rywalizację indywidualną oraz w sztafecie mieszanej – wraz z szer. Jarosławem Świderskim. W Wuhan o medale indywidualne i drużynowe w klasyfikacji mężczyzn i kobiet oraz w sztafecie mieszanej powalczą: kpr. Oktawia Nowacka, szer. Natalia Hachulska, szer. Anna Maliszewska, szer. rez. Natalia Dominiak, szer. Sebastian Stasiak, szer. Szymon Staśkiewicz, szer. rez. Łukasz Gutkowski i szer. rez. Daniel Ławrynowicz.

– Po raz pierwszy wystawiamy na igrzyskach pełną drużynę kobiet i nie będzie ona bez szans na zdobycie medalu. Na zajęcie miejsca na podium stać również drużynę mężczyzn, którą wzmocnił Łukasz Gutkowski. To nasz jedyny zawodnik, który zajmując szóste miejsce na mistrzostwach Europy w 2019 roku zapewnił sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio – podkreśla chor. Maciej Bogucki, trener-koordynator pięciobojowej reprezentacji Wojska Polskiego.

Warto dodać, że 21-letni Gutkowski w 2019 roku wywalczył również brązowy medal (indywidualnie) i srebrny (drużynowo) na młodzieżowych mistrzostwach świata, a wcześniej został podwójnym młodzieżowym mistrzem Europy. Ponadto podczas mistrzostw świata seniorów rozgrywanych w Budapeszcie startował z kpr. Oktawią Nowacką, brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i podwójną mistrzynią wojskowych igrzysk, w mistrzostwach świata w laser run. Polski duet wygrał rywalizację w biegu przełajowym połączonym ze strzelaniem. Czy tak zgrany duet w dwóch z pięciu konkurencji pięcioboju wystartuje w sztafecie mieszanej w Wuhan? O wszystkim, jak przyznaje trener Bogucki, zadecydują wcześniejsze starty naszych reprezentantów na chińskich igrzyskach.

Niestety, z powodu kontuzji w Wuhan nie wystartuje partner Nowackiej ze zwycięskiej sztafety w Mungyeong – st. szer. Jarosław Świderski. W Chinach zastąpi go właśnie Gutkowski, który debiutując w wojskowej imprezie może się postarać o sukces. Nie należy też zapominać, że w Wuhan o medale z czołowymi pięcioboistkami świata powalczy szer. Anna Maliszewska, która w debiutanckim starcie w wojskowej imprezie wywalczyła w 2017 roku brązowy medal w sztafecie mieszanej na 45. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Drzonkowie.

Szermierka

Po bardzo udanym starcie naszych reprezentantów w grudniu 2018 roku na 46. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Szermierce chyba można być spokojnym o to, że szermierze poprawią swój dorobek medalowy w Wuhan. W czempionacie, który odbył się w Nancy nasi żołnierze wywalczyli osiem medali: trzy srebrne i pięć brązowych. Srebrne krążki zdobyli: szer. Hanna Łyczbińska oraz drużyny florecistek i szpadzistów.

– Do pełni szczęścia zabrakło nam złotego medalu. Jednak jestem bardzo zadowolony ze startu naszej reprezentacji w Nancy. Wierzę, że za rok na wojskowych igrzyskach w Chinach szermierzom nie zabraknie żołnierskiego szczęścia i powalczą tam też i o złoto – mówił po udanych mistrzostwach we Francji płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szef wojskowego sportu przyznał również, że dobre wyniki na zawodach we Francji to także zasługa st. kpr. Roberta Andrzejuka, trenera-koordynatora wojskowej reprezentacji. – Ten szkoleniowiec jest również trenerem kadry narodowej, w której większość zawodników to żołnierze. W Nancy jego podopieczni poprawili wynik z ubiegłorocznych mistrzostw. Myślę, że za rok na igrzyskach w Chinach, po drobnych roszadach w składzie, nasza reprezentacja będzie jeszcze mocniejsza – dodał oficer.

Drobne roszady w składzie nastąpiły, ale i rywale również przemeblowali swoje drużyny. – Na pewno wszystkie ekipy wystawią w Wuhan silniejsze składy niż w Nancy. Jeszcze nie wiemy, jak to będzie wyglądało w przypadku danej broni i dlatego trudno prognozować, na ile medali możemy liczyć. Na pewno ogromnym sukcesem byłoby powtórzenie wyniku z poprzednich igrzysk w Korei Południowej – mówi st. kpr. Robert Andrzejuk. Przypomnijmy, że w Korei szermierze zdobyli jeden złoty medal, dwa srebrne i cztery brązowe. Jednak z medalistów z Mungyeong w składzie na Wuhan ubyło siedmioro zawodników. W Chinach Wojsko Polskie reprezentować będą szpadziści – st. szer. Radosław Zawrotniak, szer. Mateusz Antkiewicz i st. szer. Mateusz Nycz; szpadzistki – st. szer. Magdalena Piekarska, st. szer. Ewa Trzebińska i st. szer. Blanka Błach; florecistki – st. szer. Martyna Synoradzka, szer. Hanna Łyczbińska i szer. rez. Julia Walczyk; szablistki – st. szer. Bogna Jóźwiak, szer. Angelika Wątor i szer. rez. Małgorzata Kozaczuk.

W reprezentacji Wojska Polskiego zadebiutują Walczyk i Kozaczuk. – Powinny być silnym wzmocnieniem drużyn we florecie i szabli. Zresztą drużyna florecistek wydaje się naszym najmocniejszym punktem. Mamy w niej wszystkie zawodniczki, które są w pierwszym składzie cywilnej reprezentacji. W pozostałych drużynach są najlepsi w kraju, ale i również tacy, którzy w krajowym rankingu plasują się na miejscach 4-8 – twierdzi trener Andrzejuk. Szkoleniowiec przypomniał również, że w czerwcu podczas mistrzostw Europy doznała kontuzji st. szer. Ewa Trzebińska. Problemy z biodrem zakłóciły jej przygotowania do igrzysk, ale wznowiła treningi, więc indywidualna wicemistrzyni świata z 2017 roku powinna być mocnym punktem polskiej reprezentacji w Wuhan.

SZUS

autor zdjęć: SZUS

dodaj komentarz

komentarze


Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
 
Plan modernizacji marynarki wojennej
Podaruj upominek kombatantowi
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Mroczne serce okupowanej Europy
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wojsko na Biegu Niepodległości
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
T-72 strzelają na poligonie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wołyńskie lwie serca
Codziennie składamy legunom raport
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Razem się szkolą, razem walczą
GROM na kursie działań specjalnych
Klasy wojskowe po nowemu
Wyzwania polskiej fotoniki
Symbol zaklęty w dacie
Logistycy w akcji
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Niechciany traktat
PESCO z polskim projektem
Thin Blue Line
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jani, Miraculously Saved
Awanse na 11 listopada
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
68W Means Lifesaver
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Polacy świętowali niepodległość
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Tyraliera terytorialsów
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Eksperyment z przywództwa
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wojsko wchodzi w kadr
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Obrona bez polityki
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Black Jack ściąga do Polski
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO