moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza budowa szpitala w Legionowie

Dziś przechodzimy od słów do czynów, zaczynamy budowę szpitala w Legionowie. To historyczne wydarzenie – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy wojskowej lecznicy pod Warszawą. Placówka będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego , a pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z jej usług już w 2022 roku.

Szpital w podwarszawskim Legionowie ma być filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Niewiele ponad tydzień temu w siedzibie szpitala na Szaserów gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u oraz Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag podpisali umowę na budowę lecznicy.

Dziś przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie, czyli w miejscu, gdzie powstanie szpital, uroczyście rozpoczęto jego budowę. Obecnie działa tu Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ. Do czasu powstania szpitala nadal będzie funkcjonowała, potem zostanie z nim połączona.

REKLAMA

– Zakończyliśmy wszelkie procedury związane z przygotowaniem tej inwestycji. Dziś wchodzimy na plac i rozpoczynamy budowę szpitala – mówił Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. Minister podkreślał, że budowa szpitala ma zwiększyć potencjał wojskowej służby zdrowia jako jednego z elementów wzmocnienia obronności. – Nasi przeciwnicy nazywają budowę szpitala absurdalną. A my chcemy zapewnić bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną dla żołnierzy z np. tworzącej się 18 Dywizji Zmechanizowanej czy wojsk obrony terytorialnej, którego dowództwo od 1 października ma swoją siedzibę w sąsiednim Zegrzu. Ale szpital, choć wojskowy, będzie otwarty dla wszystkich, którzy będą potrzebować pomocy – mówił szef MON.

Na ręce przedstawicieli firmy Starbag szef MON przekazał poziomicę. – Niech będzie ona symbolem dobrego, równego i wysokiego poziomu prowadzonych prac budowlanych. A potem niech zawiśnie w holu legionowskiego szpitala jako świadectwo wysokiego poziomu świadczonych usług medycznych – dodał Mariusz Błaszczak.

Gen. Gielerak podkreślił, że szpital w Legionowie to inwestycja, która buduje trwałe fundamenty bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa. Przyznał też, że przygotowując koncepcję budowy lecznicy miał okazję gruntownie poznać potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu. – Na pewno ten rejon zyska, ponieważ wiem, jaki potencjał medyczny stoi za szpitalem na Szaserów. Chcemy przenieść do tutejszego środowiska, do mieszkańców powiatu legionowskiego, najlepsze wzorce i standardy opieki medycznej – mówił dyrektor WIM.

– Tydzień temu podpisaliśmy umowę, dziś jesteśmy już na budowie. To bardzo dobrze wróży tej inwestycji. Zapewniam, że jako członek zarządu firmy, która w całej Polsce zatrudnia 6 tysięcy ludzi, która co roku realizuje kilkaset budów, stworzymy taki zespół, który pozwoli nam spotkać się tu w grudniu 2021, by przeciąć wstęgę i otworzyć lecznicę – mówił Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy Strabag.

Film: MON

Nowa placówka będzie w stanie przyjąć jednocześnie 90 pacjentów, a świadczenia medyczne będą udzielane na sześciu oddziałach. Znajdą się tu kliniki: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologiczno-położnicza oraz oddział intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Otwarty zostanie także nowoczesny blok operacyjny oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Pacjenci, którzy będą wymagali opieki wykraczającej poza kompetencje szpitala w Legionowie, będą kierowani na Szaserów.

Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób, w tym lekarze, pielęgniarki i inny personel medyczny i pomocniczy.

Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Błaszczak ogłosił w październiku 2018 r. W połowie tego roku został opracowany projekt budowlany, a na początku sierpnia starosta legionowski podpisał pozwolenie na budowę placówki. Tydzień temu została podpisana umowa na budowę placówki.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Współzawodnictwo rozwija
 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
PGZ będzie obecna na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
16 sekund Liberatora
Prezydent Duda jedzie do USA
Groty z granatnikiem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Krwawy Wołyń
Kolejne Groty dla wojska
Ochotnicy na ratunek
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Oficer jak biała karta...
Weterani znów staną na macie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kraby w Bolesławcu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Rakiety z Mesko w F-35
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze w sztafecie pomocy
Szkolenie wodne podhalańczyków
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Odznaka dla ratowników pola walki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zbiegowie z innego świata
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Brawurowe zagony motorowe
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Ułańska szarża
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Online z mistrzami sportu
Mały Katyń pod Augustowem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO