moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trening czyni mistrza

Podczas trwającego od 7 października w 16 Dywizji Zmechanizowanej kursu szkoleniowego dla dowódców plutonów - absolwentów akademii wojskowych promocji 2019 nadszedł czas na przejście od słów do czynów.

Uczestnicy kursu przemieścili się na obiekty szkoleniowe 15 BZ i OSPWL Orzysz, gdzie w trakcie zajęć metodycznych organizatorzy kursu zapoznali ich z praktycznym działaniem dowódcy plutonu podczas realizacji zajęć ze szkolenia bojowego. Celem zajęć było przedstawienie optymalnych form szkolenia plutonu z tematyki dotyczącej rozbudowy fortyfikacyjnej plutonowego punktu oporu, prowadzenia likwidacji skażeń pojazdów i ludzi oraz działania plutonu podczas ataku powietrznego przeciwnika. Podczas zajęć omówiono sposób przygotowania się dowódcy plutonu do realizacji zajęć, w tym: zapoznano z obowiązującą literaturą, zasadami i sposobem przygotowania zabezpieczenia materiałowego do szkolenia, sposobem rozpoczęcia zajęć, podziałem szkolonych na punkty nauczania, działaniem instruktorów i pododdziału podczas szkolenia.

Zgodnie z zasadą, że obraz zastępuje tysiąc słów uczestnicy obserwowali działanie praktyczne kierownika zajęć i szkolonych, wzbogacone komentarzem prowadzącego kurs i w dyskusji dochodzili do wniosków w zakresie własnego przygotowania i przeprowadzenia danego zagadnienia. Wykorzystanie do prowadzenia zajęć doświadczonej kadry i wyszkolonych pododdziałów umożliwiło przekazanie uczestnikom kursu praktycznej wiedzy zgodnej ze wszystkimi zasadami prowadzenia działań bojowych, sposobami użycia sprzętu bojowego i zasadami metodyki szkolenia.

Pamiętając o tym, że trening czyni mistrza w kolejnych dniach uczestnicy kursu będą, pod nadzorem doświadczonych oficerów, sami ze sobą prowadzić zajęcia występując kolejno w roli kierownika zajęcia, instruktora na punkcie nauczania i szkolonego. Ujednolicenie sposobów organizacji i prowadzenia zajęć, w tym zapoznanie z obowiązującymi w tym zakresie standardami, jest zasadniczym celem przygotowania absolwentów do wykonywania obowiązków na stanowisku dowódcy plutonu w ramach kursu.

Tekst: płk Piotr Fajkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski/ 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Medyczny impas
To nie mogło się udać, ale…
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Piątka z czwartego wozu
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W cieniu dumy floty
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Pucharowy medal na desce
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kierunek Rumunia
FORT Kraków otwarty
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Dyrygent w mundurze
Jak zbudować armię przyszłości
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Partnerstwo Polski i Litwy
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Medale na lodzie i śniegu
Experience It Yourself
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Więcej mocy dla Orki
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Maj polskich żywych torped
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ekstremalnie ważny cel
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Good Morning, Orka!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Utraceni, lecz nie zapomniani
O bezpieczeństwie u prezydenta
Co nowego w przepisach?
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Premier wojenny
Polskie MiG-i dla Ukrainy
PKW „Noteć” – koniec misji
Co dalej z Tarczą Wschód?
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Amerykański szogun
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Waiting for the F-35
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Trump chce Grenlandii i… negocjacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO