moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT buduje brygadę na Dolnym Śląsku

Chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej z terenu Dolnego Śląska mogą już wstępować w szeregi Terytorialsów. We Wrocławiu rusza formowanie dowództwa brygady i pierwszego batalionu. Warto wiedzieć, że aby zostać żołnierzem WOT nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności, to służba dla tych, którzy chcą połączyć życie osobiste ze służbą wojskową.Pod koniec września br. minister obrony narodowej wyznaczył pułkownika Artura Barańskiego na dowódcę 16 Dolnośląskiej Brygady OT, kilka dni temu wojewoda dolnośląski przedstawił dowódcę na swoim terenie, wydarzenia te de facto rozpoczęły proces tworzenia struktur WOT na terenie Dolnego Śląska.

Dowództwo dolnośląskiej brygady zostanie rozmieszczone na terenie koszar wojskowych przy al. Hallera 36/38 we Wrocławiu. Pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty, o numerze „161”, będzie rozmieszczony dwupołożeniowo: we Wrocławiu oraz Kłodzku. Dolnośląska brygada jest szesnastą tego typu jednostką budowaną w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, równolegle z jej formowaniem rozpoczęła się budowa brygady na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Wszyscy chętni do służby w Dolnośląskiej Brygadzie OT powinni zgłosić się do odpowiednich dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień. Na chwilę obecną mamy ok. 300 zadeklarowanych ochotników, którzy już zgłosili chęć zostania „Terytorialsami” – mówi płk Artur Barański, dowódca brygady.

REKLAMA

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej na terenach, gdzie formacja ma już rozwinięte swoje struktury, cieszy się dużą popularnością. W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90% z nich stanowią ochotnicy, aż 14% to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób. Ilość deklaracji ochotników z terenu Dolnego Śląska pokrywa potrzeby rekrutacyjne na ten rok.

O przyjęcie w szeregi Terytorialsów mogą ubiegać zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Służba w WOT umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników w ramach różnorakich szkoleń.

Bardzo istotne jest również to, że ochotnicy którzy wstąpią do WOT będą pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania. Obecnie, na Dolnym Śląsku rekrutacja prowadzona jest do dowództwa brygady (dla żołnierzy zawodowych oraz rezerwistów) oraz do batalionu lekkiej piechoty, którego pododdziały będą dyslokowane we Wrocławiu oraz w Kłodzku. Docelowo na terenie Dolnego Śląska planowane jest rozmieszczenie trzech batalionów lekkiej piechoty.

Szkolenie żołnierzy w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Na duże zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych. Formacja zapewnia rozwój zawodowy, dzięki organizowanym kursom SONDA i AGRYKOLA, chętni mogą zdobywać kolejne awanse na stopnie podoficerskie i oficerskie. Terytorialsi marzący o zawodowej służbie wojskowej po trzech latach służby w WOT zyskają pierwszeństwo w naborze.

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Proces rekrutacji opisany jest prosto i czytelnie. Dzięki stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru. Ochotnicy przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16 dni) oraz dla żołnierzy z rezerwy (8 dni).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak/Rzecznik WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Weterani znów staną na macie
Rakiety z Mesko w F-35
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 sekund Liberatora
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Duda jedzie do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstaną kolejne strzelnice
Krwawy Wołyń
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Brawurowe zagony motorowe
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Odznaka dla ratowników pola walki
Zbiegowie z innego świata
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Oficer jak biała karta...
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Mały Katyń pod Augustowem
Ofensywa Tuchaczewskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Groty z granatnikiem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ułańska szarża
Polskie porty bardziej otwarte
Kolejne Groty dla wojska
Online z mistrzami sportu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
PGZ będzie obecna na MSPO
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ochotnicy na ratunek
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kraby w Bolesławcu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO