moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bartosz Fabiński poprowadzi zajęcia dla weteranów

Czołowy zawodnik MMA (rekord 14-3), spotka się z uczestnikami 19 edycji Projektu Wojownik. Weterani i członkowie rodzin poległych na misjach żołnierzy będą mieli okazję trenować z jednym z najlepszych zawodników polskiego MMA. Fabiński, może pochwalić się imponującym rekordem w organizacji UFC dla której stoczył 4 pojedynki z czego 3 zakończył na swoją korzyść.

„The Butcher” karierę rozpoczynał na AZS AWF Warszawa od judo. Trenował także sporty siłowe. Jednak to w MMA odnalazł swoją pasję. Stoczył wiele walk w Amatorskiej Lidze MMA, a już po 3 latach zawodowej kariery zdobył swój pierwszy mistrzowski pas w wadze średniej. W swojej karierze wygrywał z topowymi zawodnikami m.in. z Antonim Chmielewskim. Debiut w UFC zaliczył w 2015 r. na długo wyczekiwanej, pierwszej gali organizowanej w Polsce.
Podczas UFC Fight Night w Krakowie, Gareth McLellan musiał uznać wyższość naszego zawodnika. Po 3 rundach zaciętej walki sędziowie orzekli zwycięstwo Fabińskiego.

„Najbardziej w sportach walki podoba mi się moment w którym zyskujesz przewagę nad przeciwnikiem, kiedy przeciwnik traci pewność siebie wiem, że wszystko idzie w dobrą stronę” - powiedział Bartosz Fabiński w wywiadzie dla MMAROCKS.

Zajęcia odbędą się 15 października w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania.

Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby
być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Tekst: Marcin Kustroń (WCEO)

red. PZ

autor zdjęć: Projekt Wojownik

dodaj komentarz

komentarze


Z prądem i pod prąd
Młodzi medycy na poligonie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Odnaleziono „Roja”
Powstańcy są naszymi bohaterami
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Rakietowcy na Hawajach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
W hołdzie powstańcom warszawskim
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Legion Medyczny na poligonie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Szachownica na Wisłostradzie
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Morska parada 15 sierpnia
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Paliwowy krwiobieg NATO
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
MON i MSZ o szczycie NATO
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Trudne początki polskich bombowców
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Jelcze z Raciborza
Abordaż z polskim wsparciem
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Jak obronić się przed dronami?
Rywalizacja o indeks WAT-u
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Walka, entuzjazm i nadzieja
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wsparcie ma znaczenie
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Azjatycka szansa
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
„Albatros” dozbrojony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO