moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Festiwal orkiestr w mundurach

Nasza wolność to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dziś Polska jest bezpieczna dlatego, że jesteśmy w najpotężniejszym sojuszu, w NATO. Jesteśmy w sojuszu od 20 lat. Znaleźliśmy się w sojuszu ze względu na to, że dysponujemy siłą militarną, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone, że jest sprawnie dowodzone. Dzięki profesjonalizmowi żołnierzy Wojska Polskiego przez te 20 lat osiągnęliśmy silną pozycję w sojuszu północnoatlantyckim – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia Festiwalu orkiestr w mundurach.

W sobotę w Warszawie odbył się Festiwal z udziałem muzyków Wojska Polskiego oraz służb podległych MSWiA. Podczas festiwalu prawie 400 muzyków z siedmiu orkiestr zagrało ponad 130 utworów. Koncertowi, który został zorganizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, towarzyszył największy w kraju piknik wojskowy.

W swoim wystąpieniu szef MON mówił o współpracy Wojska Polskiego z wojskami państw NATO. Jak zaznaczył, podczas wielu rozmów z dowódcami wojsk sojuszniczych często słyszy słowa uznania za ich profesjonalizmu, zaangażowania i ofiarności. To świadczy m. in. o tym, że jesteśmy dobrym i wiarygodnym sojusznikiem. - Jesteśmy aktywni w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Nasi żołnierze służą na misjach, nasi żołnierze są np. na Łotwie, są w Rumunii. Żołnierze sojuszu północnoatlantyckiego są w Polsce. Są żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Rumuni i Chorwaci, którzy wspólnie ćwiczą, wspólnie podnoszą swoje umiejętności. Siłą NATO jest solidarność. – mówił szef MON.

REKLAMA


Film: MON

Przypominając wydarzenia, które w tym roku wpisywały się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, szczególnie defiladę Silni w sojuszach oraz pikniki, szef MON podkreślił, że zawsze były to okazje do spotkań i dobrych rozmów z polskimi żołnierzami. - Wspólnie bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, wspólnie bądźmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Na sobotnim festiwalu, który zgromadził ponad 20 tys. gości zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, Marynarki Wojennej z Gdyni, Sił Powietrznych z Poznania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Warszawy. Do wojskowych dołączyły orkiestry MSWiA – Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna.


Film: MON

W trakcie imprezy na gości czekało wiele niespodzianek – m.in. taniec Rosomaków, prezentacja wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i show policjantów na motocyklach.

Koncertowi towarzyszył największy w Polsce piknik wojskowy. Przed stadionem PGE Narodowym na ponad 60 stoiskach promocyjnych zaprezentowany został najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – pojazdy kołowe i gąsiennicowe, wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wśród pojazdów były czołgi Leopard, moździerz samobieżny RAK, pojazdy wojsk specjalnych MATV MRAP czy jeden z najnowszych sprzętów będących na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Była okazja, żeby zobaczyć infrastrukturę szpitala polowego wraz z wyposażeniem oraz Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji medycznej. Dzięki obecności służb mundurowych podległych MSWiA goście mogli zapoznać się również ze sprzętem policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.


Film: MON

Na pikniku obecni byli żołnierze z zespołów rekrutacyjnych działających w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, gdzie można było zapoznać się z warunkami jakie trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Do wstąpienia w swoje szeregi zachęcała m. in. 18 Dywizja Zmechanizowana.

Na wojskowym pikniku nie mogło zabraknąć wojskowej kuchni polowej. Tym razem kucharze wojskową grochówka poczęstowali 7000 osób.

Festiwal rozpoczął się minutą ciszy. Publiczność w ten sposób oddała hołd zmarłemu Marszałkowi Seniorowi Kornelowi Morawieckiemu.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Współzawodnictwo rozwija
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Krwawy Wołyń
Brawurowe zagony motorowe
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Duda jedzie do USA
Zbiegowie z innego świata
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Groty z granatnikiem
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie odmładzają F-16
Rakiety z Mesko w F-35
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
PGZ będzie obecna na MSPO
Kolejne Groty dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Ułańska szarża
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko ma ofertę dla cywili
Most do współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mały Katyń pod Augustowem
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Odznaka dla ratowników pola walki
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
16 sekund Liberatora
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Oficer jak biała karta...
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO