moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie XVIII zmiany PKW EUFOR

3 października w Bolesławcu odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy XVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR, którzy za kilkanaście dni rozpoczną realizację zadań w Bośni i Hercegowinie.

Uroczysty apel poprzedziła msza święta w intencji wyjeżdżających żołnierzy w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, którą celebrował ks. prałat dr Andrzej Jarosiewicz.

Po eucharystii kompania honorowa, żołnierze PKW EUFOR, pododdziały 23 Śląskiego Pułku Artylerii i żołnierzy amerykańskich stacjonujących w bolesławieckich koszarach przemaszerowały ulicami miasta na plac przed Ratuszem w asyście Orkiestry Wojskowej ze Szczecina.

REKLAMA

Punktualnie o godzinie 12.00 na bolesławieckim Rynku rozpoczęła się główna część uroczystości, w trakcie której dowódca 23 pułku artylerii - jednostki odpowiedzialnej za sformowanie i przygotowanie XVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA - płk Grzegorz Potrzuski pożegnał kontyngent przed stanem osobowym jednostki. - Przed Wami trudne i ważne zadanie. Przez najbliższe sześć miesięcy będziecie wykonywać niezwykle odpowiedzialne i zarazem niebezpieczne zadanie stabilizacyjne w jednym z bardziej zapalnych punktów Europy. Pamiętajcie zawsze o honorze, o sprawiedliwości, o Polsce - naszej Ojczyźnie oraz oczywiście o swoich domach i najbliższych - mówił dowódca bolesławieckich artylerzystów.

Rangę uroczystości podkreśliła obecność zastępcy dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariusza Parylaka, szefa WRiA 11DKPanc. płk Jacka Kilińskiego reprezentującego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Dariusza Skrodzkiego, dowódców jednostek i instytucji wydzielających żołnierzy do składu kontyngentu, dowódców jednostek Czarnej Dywizji i żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Bolesławcu, władz administracyjnych powiatu i miasta, komendantów instytucji garnizonowych i służb mundurowych, duchowieństwa oraz stowarzyszeń zrzeszających środowiska żołnierskie.

Po odczytaniu rozkazu w sprawie sformowania i przygotowania XVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych EUFOR w Bośni i Hercegowinie, nastąpiło podpisanie protokołu przekazania kontyngentu w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. Z upoważnienia Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych protokół podpisał płk Jacek Kiliński, natomiast ze strony Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Dariusz Skrodzki. Był to symboliczny akt potwierdzający osiągnięcie przez XVIII zmianę PKW EUFOR pełnej gotowości do realizacji zadań mandatowych.

Zgodnie z tradycją kultywowaną w pułku, wyjeżdżającym na wojskową misję z dala od rodzinnego garnizonu wręczono symbole jednostki i regionu. Delegacja XVIII zmiany PKW EUFOR na czele z dowódcą kontyngentu – ppłk Grzegorzem Pawełko otrzymała z rąk dowódcy pułku płk Grzegorza Potrzuskiego, Starosty Bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka oraz Sekretarza Miasta Jerzego Zielińskiego flagi jednostki, powiatu i miasta.

W dalszej kolejności dowódca XVIII zmiany PKW EUFOR ppłk Grzegorz Pawełko podziękował za współpracę dowódcom jednostek wydzielających komponenty do kontyngentu oraz wsparcie ze strony innych instytucji mundurowych w przygotowaniu żołnierzy do misji. Dziękując żołnierzom za dotychczasowy wysiłek, podkreślił że dołoży wszelkich starań aby wykonać na najwyższym poziomie wszystkie zadania postawione przed dowodzonym przez niego kontyngentem. - Zdajemy sobie sprawę z wyzwania i obowiązku realizacji zadań, które przed nami stoją. Zapewniam, że jako ambasadorzy naszego kraju i Sił Zbrojnych RP realizować je będziemy na najwyższym poziomie. Jest to dla nas prawdziwy zaszczyt, że możemy współuczestniczyć w utrzymaniu pokoju oraz budowie demokracji w ramach misji stabilizacyjnej EUFOR – mówił ppłk Pawełko.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów po którym żołnierze XVIII zmiany PKW EUFOR spotkali się na wspólnym posiłku ze swoimi rodzinami, bliskimi oraz gośćmi uczestniczącymi w uroczystości.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma ofertę dla cywili
 
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weterani znów staną na macie
Krwawy Wołyń
Mały Katyń pod Augustowem
Rakiety z Mesko w F-35
Groty z granatnikiem
Zbiegowie z innego świata
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
PGZ będzie obecna na MSPO
Ułańska szarża
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most do współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Duda jedzie do USA
Online z mistrzami sportu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ochotnicy na ratunek
Współzawodnictwo rozwija
Odznaka dla ratowników pola walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kolejne Groty dla wojska
Szkolenie wodne podhalańczyków
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Oficer jak biała karta...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Kraby w Bolesławcu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Brawurowe zagony motorowe
Ogromne zainteresowanie Soną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO