moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tajemnice średniowiecznej bitwy

Na polach Grunwaldu zakończyły się VI badania archeologiczne „W pogoni za legendą”. Prace prowadzi Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku we współpracy z archeologami i poszukiwaczami z całej Polski. Specjaliści znaleźli m.in. ponad 60 grotów strzał i bełtów kuszy, fragment miecza, topory, części oporządzenia jeździeckiego oraz srebrne krzyżackie szelągi.


Fot. zwiadowcahistorii.pl

Badania gruntów pod wsią Grunwald w województwie warmińsko-mazurskim trwają już od pięciu lat. Odbywają się pod kierunkiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, ale muzealników wspierają archeologowie i poszukiwacze amatorzy z różnych stron Polski, a także np. z Litwy, Danii i Wielkiej Brytanii. Głównym celem badań archeologicznych jest odnalezienie militariów związanych z bitwą z 15 lipca 1410 roku, ustalenie dokładnego miejsca głównego starcia, a także odkrycie mogił osób poległych w bitwie pod Grunwaldem.

W połowie września rozpoczął się szósty etap prac badawczych. W poszukiwaniach śladów bitwy z Krzyżakami uczestniczyło 70 osób, wśród nich studenci oraz absolwenci archeologii z uniwersytetów w Łodzi, Gdańsku i we Wrocławiu. W pracach udział wzięli także poszukiwacze z litewskiego stowarzyszenia eksploracyjnego oraz detektoryści z całej Polski. Jak wyglądały prace badaczy? Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej, tłumaczył, że odkryte w ziemi przedmioty detektoryści przekazywali archeologom z uprawnieniami, którzy na bieżąco opisywali znaleziska i miejsce wydobycia artefaktu.

REKLAMA

– W tym roku poszukiwania prowadziliśmy na terenach położonych na zachód od ruin kaplicy pobitewnej. W ciągu tygodnia przeszukaliśmy blisko 80 hektarów – mówi Ewelina Miksa z muzeum w Stębarku. Pracownicy muzeum są bardzo zadowoleni z tegorocznych badań. Udało się bowiem znaleźć artefakty o znaczeniu muzealniczym i historycznym. – Znaleźliśmy zabytki, które z pewnością można powiązać z bitwą grunwaldzką. Odkryliśmy ponad 60 sztuk grotów ze strzał oraz bełtów od kuszy. Do tych cenniejszych znalezisk zaliczamy głowicę miecza, którą datujemy na lata 1360-1420. Zbiory muzeum wzbogaciły się także o bodziec gwiaździsty i dwie srebrne monety krzyżackie – opowiada Ewelina Miksa.


Film: Zwiadowca Historii

Poszukiwacze odkryli także elementy oporządzenia jeździeckiego i rzędu końskiego, m.in. wędzidła, ostrogi, strzemiona i dużą liczbę podków końskich. Znaleziono także monety z ostatnich kilku wieków oraz liczący kilka tysięcy lat grot z epoki brązu i połowę rzymskiej monety.

Przez ostatnich kilka lat archeologowie i poszukiwacze pasjonaci znaleźli na tym terenie ponad tysiąc artefaktów, z czego przynajmniej 300 związanych jest z bitwą grunwaldzką. Badacze wciąż mają nadzieję, że uda im się odnaleźć nieodkryte dotąd groby poległych. – W latach 80. ubiegłego wieku odnaleziono szczątki ponad 200 osób, ale trzeba pamiętać, że poległych w czasie bitwy było kilka tysięcy. Mamy więc jeszcze dużo pracy do wykonania – podkreśla Ewelina Miksa.


Fot. zwiadowcahistorii.pl

Muzealnicy przyznają, że do tych najcenniejszych zbiorów wydobytych z ziemi należy np. znaleziony w 2017 roku stempel do tłoczenia późnośredniowiecznych druków, tzw. inkunabułów. – Cennym zabytkiem jest również przetopiona bryłka srebra, którą odkryto w pobliżu kaplicy. Odkrycie tego przedmiotu poza kaplicą może wskazywać, że odnaleźliśmy miejsce, gdzie palone były ciała przed pochówkiem – dodaje pracownik muzeum.

Kolejne badania archeologiczne w województwie warmińsko-mazurskim pod kierunkiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mają ruszyć w sierpniu 2020 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: zwiadowcahistorii.pl

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Rubiny w walce z epidemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Online z mistrzami sportu
Gotowi na „Defendera”
Ćwiczenia z torpedą
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Army of Medics
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Patrioty z polskimi przyczepami
Prawdziwi wojownicy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Na misjach święta inne niż zwykle
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Ratownik” od nowa
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
Przeciwlotnicza Sona
NATO walczy z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Agent w generalskich szlifach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Akcja krwiodawstwa proobronnych
„Harpun” do walki
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
„Spartan” znów na Mazurach
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Ostatnie prace przed „Defenderem”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Obradowała Rada Gabinetowa
Specjalsi świętują
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na zakupy do sklepu AMW
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Podchorążowie za sterami Bielików
Widzieć i nie być widzianym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO