moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Offset z „Wisły”

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia będzie odpowiedzialny za kwalifikację i certyfikację wyrzutni oraz pojazdów z zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, które wyprodukuje Polska Grupa Zbrojeniowa. Raytheon i WITU podpisały w tej sprawie umowę offsetową. – Przyczyni się ona do umocnienia polskiego przemysłu obronnego – mówił płk Rafał Bazela, dyrektor WITU.

Porozumienie związane z realizacją pierwszej fazy programu „Wisła”, czyli zakupu przez polską armię systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, zostało podpisane 27 września. Sygnowali je Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems oraz płk dr inż. Rafał Bazela, dyr. Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Dokument zakłada, że to specjaliści z WITU będą odpowiedzialni za kwalifikację i certyfikację wyprodukowanych przez spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej elementów dwóch kupionych przez Siły Zbrojne RP baterii Patriotów – wyrzutni (to zadanie Huty Stalowa Wola) oraz pojazdów (zadanie Jelcza).

Aby uzyskać uprawnienia do weryfikacji i oceny produkowanych w Polsce komponentów amerykańskiej broni, inżynierowie z Instytutu przejdą wielomiesięczne specjalistyczne szkolenia w zakładach Raytheona w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce.

– Jestem przekonany, że ta umowa przyczyni się do umocnienia polskiego przemysłu obronnego – mówił płk Rafał Bazela. Dodał, że dzięki kontraktowi Polska będzie miała większą kontrolę nad właściwą realizację programu „Wisła”.

Pete Bata podkreślał z kolei, że umowa offsetowa podpisana z WITU to już piąty kontrakt Raytheona z polskimi spółkami, dotyczący Patriotów. Wcześniej podpisano porozumienie z Hutą Stalowa Wola, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi, Zakładami Mechanicznymi Tarnów i PIT-Radwar S.A. – Potwierdzamy swoje zaangażowanie we współpracę z polskimi partnerami na rzecz rozwoju polskiego przemysłu i umacniania jego potencjału technologicznego – mówił przedstawiciel Raytheona.

Amerykański koncern umowę z HSW na produkcję szesnastu wyrzutni do Patriotów podpisał 4 września. Kontrakt z WZE na dostawę urządzeń do transmisji danych – DLTM, Data Link Terminal Module – 12 sierpnia, a sześć dni później (18 sierpnia) porozumienie z ZM Tarnów na podzespoły jednostek ogniowych. Poza tym Raytheon już od kilku lat związany jest kontraktami z PIT Radwar na opracowanie i produkcję anten do identyfikacji swój-obcy IFF oraz z firmą Teldat na skonstruowanie i dostawy routerów sieciocentrycznego systemu łączności.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Anthony Sweeney / U.S. Army

dodaj komentarz

komentarze


JWK trenuje na paralotniach
Wicepremier apeluje o jedność
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Bieg ku pamięci bohaterów
Pancerne starcie w Świętoszowie
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Wypadek w PKW UNIFIL
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Zbrodnia i kłamstwo
Polska będzie produkować Pantery
Powrót WAM-u
Od cyberkursu po mundurówkę
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Marynarz w koreańskim tyglu
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Syndrom Karbali
NATO i USA o Iranie
Medyczne centrum w Krakowie
Świat się zbroi na rekordową skalę
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Awanse w Dniu Flagi
Zbrodnia bez kary
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Początek wielkiej historii
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Groźny incydent w Libanie
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Zły Łęg nie taki straszny
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
‘X’ Without Unknowns
Polacy w morskiej tarczy
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
WAM coraz bliżej Łodzi
Kosmiczne oko armii
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
„Kryzys” na AWL-u
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pościg Leopardów
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nauki i nauczki z Afganistanu
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wielkie serce K9
Mundury noszą ludzie
Lekcja 3 Maja
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czołgi poszły w las
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Systemy antydronowe poszukiwane
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Mosty nad Narwią
Czekając na czołgi
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Adaptacja i realizm
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Szef MON-u na Defence24 Days
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO