moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi świętują

Dziękuję za to, że czynicie Wojsko Polskie bardziej innowacyjnym i odpowiadającym na wzywania współczesności – mówił prezydent Andrzej Duda podczas święta wojsk obrony terytorialnej. W Warszawie na pl. Piłsudskiego zwierzchnik sił zbrojnych przekazał sztandary trzem brygadom WOT, a minister Mariusz Błaszczak wręczył nominacje dowódcom brygad.

Swoje święto najmłodszy rodzaj sił zbrojnych obchodził po raz drugi. Podczas uroczystości gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślał, że data nie jest przypadkowa. To właśnie 80 lat temu, w nocy z 26 na 27 września powstała Służba Zwycięstwu Polski. – Dała ona początek jedynemu w historii świata powszechnemu i państwowemu ruchowi oporu, który przybrał formę od 1944 roku określaną jako Polskie Państwo Podziemne. Jego siłą byli Polacy, którzy czynnie zaangażowali się w walkę z okupantem. To dzięki nim możemy dziś z dumą i podniesionym czołem opowiadać o naszej historii – mówił dowódca WOT.

SZW to poprzedniczka Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą terytorialsi. Gen. Kukuła podkreślał, że trzonem WOT, podobnie jak AK, są żołnierze-obywatele. – Naszą formację budujemy na wartościach, o które walczyli nasi poprzednicy. Nasz hołd dla nich to nie tylko szacunek dla żyjących, troska o mogiły i pamięć o poległych, ale przede wszystkim dokończenie misji budowy nowoczesnego rodzaju sił zbrojnych, gotowego wspierać swoich rodaków w sytuacji kryzysowej, gotowego by ramię w ramię z żołnierzami innych rodzajów sił zbrojnych stanąć do zwycięskiej walki w obronie Polski – mówił dowódca WOT.

REKLAMA

Sztandary dla Brygady OT

Podczas uroczystości zwierzchnik sił zbrojnych wręczył sztandary trzem brygadom WOT. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, ze sztandar otrzymuje sprawdzony w służbie żołnierz. – Dziś mogę wam wręczyć sztandary, w pełni zasłużone, godne i piękne – mówił.

Sztandar 1 Podlaskiej Brygady OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego „Mścisława” z rąk prezydenta odebrał jej dowódca, płk Sławomir Kocanowski w asyście rodziców chrzestnych sztandaru: Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego oraz Grażyny Sibilskiej, wnuczki gen. bryg. Liniarskiego.

Sztandar 2 Lubelskiej Brygadzie OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” odebrał dowódca płk Tadeusz Nastarowicz. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, a matką chrzestną Krystyna Frąszczak, siostrzenica mjr. Dekutowskiego.

Sztandar otrzymała też 3 Podkarpacka Brygada OT im. płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył go dowódcy brygady płk. Dariuszowi Słocie. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Prezydent podziękował terytorialsom za ich służbę i za to, że dzięki swojej otwartości i pomysłowości czynią Wojsko Polskie bardziej innowacyjnym i odpowiadającym na wzywania współczesności. – Nie tylko w znaczeniu bojowym, ale także w zakresie komunikacji, samoorganizacji i nowego ducha, którego wnosicie – mówił prezydent.

Za służbę żołnierzom WOT dziękował także minister Mariusz Błaszczak. – Gdy rozmawiałem ludźmi, którzy zostali dotknięci klęskami żywiołowymi, zawsze słyszałem, że byliście na miejscu wtedy, kiedy potrzebowali waszej pomocy. Sprawdziliście się i za to wam dziękuję – mówił szef MON. Jednocześnie zapewnił, że nie dopuści, aby wojska obrony terytorialnej zostały zlikwidowane.

Minister odczytał też list premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że WOT, choć są najmłodszym rodzajem sił zbrojnych, zdążyły już na trwałe wpisać się w polską rzeczywistość. „Dziedziczycie i kontynuujecie tradycje i wartości AK, pielęgnujecie związki z organizacjami kombatanckimi, a bohaterowie naszej wolności patronują poszczególnym brygadom. Dziś, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, więź ta nabiera szczególnej symboliki” – podkreślał premier.

Nowi dowódcy i testament Polski Podziemnej

Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył nominacje nowym dowódcom brygad obrony terytorialnej. Decyzje te formalnie uruchamiają ostatni – czwarty etap formowania WOT, czyli budowę formacji na tzw. ścianie zachodniej. Na dowódcę 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT został wyznaczony płk Grzegorz Kaliciak, dotychczasowy dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT. Nominację na dowódcę 6 MBOT odebrał z kolei płk Przemysław Owczarek.

16 Dolnośląską Brygady OT będzie dowodził płk Artur Barański, który wcześniej stał na czele 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Jego miejsce zaś zajmie płk Grzegorz Motak.

W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przekazał WOT „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”. Dokument ten w 2009 roku, w 70 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, przekazał reprezentantom młodego pokolenia prezydent Lech Kaczyński. Teraz władze Światowego Związku Żołnierzy AK podjęły decyzję o przekazaniu testamentu również w ręce tych, którzy z racji dziedziczonych tradycji są depozytariuszami tradycji Armii Krajowej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, najmłodszy, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Formacja powstała 1 stycznia 2017 roku. Składa się z trzynastu brygad rozlokowanych na terenie dwunastu województw. WOT liczy 21,7 tys. żołnierzy (w tym 3,2 tys. żołnierzy zawodowych).

W połowie sierpnia rozpoczęło się formowanie kolejnych siedmiu batalionów lekkiej piechoty. Pięć z nich powstaje na terenie województw, gdzie są już zlokalizowane struktury WOT (w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu oraz Cieszynie). Dwa kolejne bataliony (w Skwierzynie i Brzegu) będą stanowić zalążek przyszłych brygad OT na terenie województw: opolskiego i lubuskiego, a tymczasowo będą podporządkowane odpowiednio pod wielkopolską i śląską brygadę OT.

Jutro, podczas apelu wojskowego w Serocku, minister Mariusz Błaszczak ogłosi decyzję o przeniesieniu Dowództwa WOT z Warszawy do Zegrza. Tamtejsze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zostanie mu podporządkowane.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnow / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wyjątkowa operacja minerów
 
68W znaczy ratownik
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Raki strzelały na Bałkanach
Thin Blue Line
W drodze po zwycięstwo
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Fort zagłady
Gavia na Atlantyku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wabik z WAT-u
Cienka niebieska linia
Groty i VIS-y dla armii
Wojskowe szkolenie dla studentów
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Osa na patrole
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Jani, cudem ocalony
Nowy wiceminister w MON
Wsparcie dla saperów
Rescue Like You Would in a War
68W Means Lifesaver
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Snajper walczy także z wiatrem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Bożeny do modyfikacji
Zmarł trzeci z rannych saperów
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Kolejne Raki dla wojska
Niechciany traktat
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Albatros” już na wodzie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Lotem przeciw bolszewikom
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Na strzelnicy w szczytnym celu
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Niezwyciężeni znowu trenują
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Maraton po bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO