moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siłą Sojuszu jest jedność

W NATO nie komunikujemy się tylko poprzez słowa, ale też poprzez sposób, w jaki się zachowujemy w nieprzewidywalnym środowisku bezpieczeństwa. Tym samym wysyłamy komunikat o tym, że razem jesteśmy silniejsi niż każdy z sojuszników osobno – mówi Oana Lungescu, rzeczniczka NATO, która wzięła udział w konferencji NATO ds. komunikacji strategicznej.

W Warszawie obradowali eksperci ds. komunikacji strategicznej. Jaki był główny cel tej konferencji?

Oana Lungescu: Doroczne obrady zgromadziły specjalistów zarówno ze sfery politycznej, jak i wojskowej z 29 krajów członkowskich NATO i z Macedonii Północnej, która – mam nadzieję – wkrótce stanie się kolejnym członkiem Sojuszu. To była okazja, by wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o nowych wyzwaniach, znaleźć rozwiązania problemów i zastanowić się, co można poprawić w sferze informacji i komunikacji.

REKLAMA

Jakie najważniejsze zagadnienia były poruszane podczas obrad?

Dyskutowaliśmy o szybkich zmianach, jakie zachodzą w środowisku informacyjnym i medialnym, różnorodności platform mediów społecznościowych, o problemie fake newsów… Jest wiele trendów, które zachodzą bardzo szybko. Ważne, byśmy byli tego świadomi i komunikowali się. Naszą największą siłą, jako Sojuszu, jest jedność, co nie jest łatwe do osiągnięcia między tyloma sojusznikami. Każdy kraj ma inną historię i doświadczenia i czasem się różnimy. Jednak hasło konferencji: „Jedność przekazu i przekaz jedności” jest też hasłem NATO. Zawsze zgadzamy się co do naszego podstawowego zadania, jakim jest wzajemna obrona. NATO jest po to, by każdy obywatel sojuszniczych krajów czuł się bezpieczny, wolny i mógł żyć w pokoju.

Czym jest komunikacja strategiczna NATO?

To wspólna polityka łącząca wiele aspektów, m.in.: media, dyplomację, think tanki, militarne operacje psychologiczne, cyberbezpieczeństwo. Łączymy te wszystkie dziedziny, aby wspólnie radzić sobie z wyzwaniami takimi jak dezinformacja czy wojna informacyjna. Warto pamiętać, że w NATO nie komunikujemy się tylko poprzez słowa, ale też przez to co robimy, jakie decyzje podejmujemy, jak się zachowujemy w nieprzewidywalnym środowisku bezpieczeństwa. Działając, wysyłamy komunikat o naszej jedności i o tym, że razem jako 29 demokracji jesteśmy dużo silniejsi niż każdy z sojuszników z osobna. Musimy się komunikować, bazując na naszych wartościach, demokratycznych zasadach i faktach. Jednym z naszych priorytetów jest, by nie odpowiadać propagandą na propagandę.

Jakie są konkluzje na przyszłość dotyczące działań w przestrzeni informacyjnej?

Musimy się zastanowić, jak lepiej skoordynować i przyspieszyć przepływ informacji, jak się skutecznie wymieniać doświadczeniami, jak zgrać dostępne nam narzędzia i techniki, żeby monitorować i analizować środowisko informacyjne, nadążając za najnowszymi zmianami. W planach jest m.in. znalezienie skutecznego sposobu, by radzić sobie z fake newsami, czy sposobu wykorzystania sztucznej inteligencji do lepszej komunikacji.

Czy komunikacja będzie jednym z tematów nadchodzącego szczytu NATO w Londynie?

W grudniu szefowie państw i rządów państw Sojuszu podsumują jubileuszowy rok 70-lecia istnienia NATO. Ocenią też dotychczasową rolę Sojuszu i będą mówić o stojących przed nami zadaniach. Skupimy się na zwiększeniu gotowości naszych sił, bo stanowi ona największe wzmocnienie naszej kolektywnej obrony. Kolejnym tematem będą innowacje i kwestia utrzymania technologicznej przewagi Sojuszu. Obradujący będą też dyskutowali o podziale obciążeń wśród sojuszników. Dotyczy to wydatków na obronę oraz wkładu w misje NATO. Polska będzie grała ważną rolę we wszystkich tych trzech obszarach.

Oana Lungescu jest pierwszą kobietą i pierwszą dziennikarką zajmującą stanowisko rzecznika NATO. Urodzona w Rumunii wcześniej pracowała w BBC Romanian Service, a następnie w BBC World Service, gdzie zajmowała się sprawami UE i NATO.

Rozmawiała Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wierny Polsce
 
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wabik z WAT-u
68W Means Lifesaver
Rescue Like You Would in a War
Trening medyczny przed misją
Elektroniczna szkoła jazdy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Warto czytać Matuszewskiego
Osa na patrole
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Wsparcie dla saperów
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wyjątkowa operacja minerów
Zapomniany żołnierz Niepodległej
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Rapują zapraszając do WOT
W drodze po zwycięstwo
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Gavia na Atlantyku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Kolejne Raki dla wojska
Włochy też chcą Tempesta
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Lotem przeciw bolszewikom
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Na strzelnicy w szczytnym celu
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Albatros” już na wodzie
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Rozpoczynamy nową erę
Niechciany traktat
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozmowy z diabłem
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Raki strzelały na Bałkanach
68W znaczy ratownik
Wojskowe szkolenie dla studentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO