moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krótsza droga do LAW

Kandydaci na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej nie będą już musieli przechodzić dwuetapowych badań lekarskich. Wystarczy, że w Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej otrzymają dwa orzeczenia: o zdolności do służby w wybranej specjalności oraz zdolności do zawodowej służby. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Dzięki zmianom rekrutacja będzie prostsza.

Osoby wybierające się na studia wojskowe muszą spełniać określone warunki zdrowotne, zwłaszcza ci, którym marzy się indeks Lotniczej Akademii Wojskowej. Aplikujący na wybraną specjalność lotniczą (pilotaż, naziemne zabezpieczenie lotów czy służba inżynieryjno-lotnicza) muszą m.in. przejść dwuetapowe badania lekarskie.

Etap pierwszy to badania w rejonowych wojskowych komisjach lekarskich, które przechodzą wszyscy kandydaci na żołnierzy: ogólne badania laboratoryjne, obrazowe i psychologiczne, połączone z wywiadem medycznym. Na ich podstawie komisje orzekają o zdolności fizycznej do zawodowej służby wojskowej oraz o braku przeciwwskazań psychologicznych do służby.

REKLAMA

Od kandydatów np. na pilotów czy nawigatorów wymaga się jednak więcej. Po pozytywnym orzeczeniu z pierwszego etapu, muszą oni przejść trwające tydzień specjalistyczne badania lekarskie w Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie. To m.in. badania psychologiczne oraz badania na tzw. wirówce przeciążeniowej, a także w komorze niskich ciśnień w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Dopiero wtedy komisja wydaje orzeczenie, czy kandydat może szkolić się w wybranej specjalności lotniczej. Pozytywne opinie z obu etapów badań to warunek, by wziąć udział w rekrutacji do LAW.

Zdaniem przedstawicieli dęblińskiej Szkoły Orląt taka procedura naboru jest zbyt długa i złożona. – Wszystko bardzo rozciąga się w czasie. Kandydaci składają wnioski na studia w ostatniej chwili, potem kierowani są na badania w rejonowych komisjach, a następnie czekają na wydanie orzeczenia. Gdy już je dostaną, zaczynają słać wnioski na badania specjalistyczne w Warszawie, trudno je zrobić „od ręki” i bywa, że kolejka jest dość długa. Co więcej badania z pierwszego etapu są częściowo dublowane w drugim, np. te za zakresu psychologii czy laboratoryjne – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW.

Problemem dla Akademii jest też utrata części kandydatów. – Inne akademie wojskowe organizują egzaminy wstępne na studia nieco wcześniej niż my. Jeśli ktoś aplikował także do nas, a nie ma jeszcze wydanego orzeczenia i nie wie, czy zostanie zakwalifikowany, wybiera to co pewne i rezygnuje z dalszej rekrutacji do Dęblina – przyznaje przedstawiciel LAW.

Dlatego MON, na wniosek Szkoły Orląt, planuje wprowadzić zmiany w rekrutacji. W tym celu przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach. Zakłada on, że Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska będzie mogła – obok dotychczas wydawanych orzeczeń o zdolności do służby w powietrzu – orzekać także o zdolności do zawodowej służby wojskowej. Oznacza to, że kandydat otrzyma dwa orzeczenia wydane przez jedną, a nie dwie odrębne komisje. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydawanie orzeczeń dla osób ubiegających się o przyjęcie do Lotniczej Akademii Wojskowej stanie się prostsze i krótsze. – Na pewno byłoby to dużym ułatwieniem dla naszych kandydatów, bo teraz dla wielu z nich proces rekrutacji jest dość uciążliwy – przyznaje Andrzej Lalak z Wydziału Rekrutacji LAW.

PG

autor zdjęć: Marian Jędrych/LAW

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1570253040
tak to jest robię badania na wiml i muszę przejść na drugą stronę ulicy i zrobić badania bhp o co tu chodzi.
D1-2A-1E-F1
~PanDan
1569656580
Hehe widać, że w całej armii "pali się", bo brak chętnych dotyka wszystkie korpusy i każdy rodzaj wojsk
05-7B-DF-F3

Niezwyciężeni znowu trenują
 
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kolejne Raki dla wojska
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Trening medyczny przed misją
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Niechciany traktat
Wojskowe szkolenie dla studentów
Rescue Like You Would in a War
Wabik z WAT-u
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Snajper walczy także z wiatrem
Osa na patrole
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wsparcie dla saperów
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Wypadek saperów
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Gavia na Atlantyku
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Bożeny do modyfikacji
Sosnkowski przywrócony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wyjątkowa operacja minerów
Rozpoczynamy nową erę
Lotem przeciw bolszewikom
Na strzelnicy w szczytnym celu
W drodze po zwycięstwo
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
68W Means Lifesaver
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Fort zagłady
Groty i VIS-y dla armii
Jani, cudem ocalony
Thin Blue Line
Iranian Chess Game
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO