moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debiuty MSPO: Mistrz misji

Mission Master, bezzałogowy pojazd lądowy, został zintegrowany z wyrzutnią amunicji krążącej Warmate. To efekt współpracy niemieckiej firmy Rheinmetall Defence i Grupy WB, polskiego producenta uzbrojenia. Opracowane przez konsorcjum rozwiązanie można było zobaczyć po raz pierwszy podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Mission Master UGV to bezzałogowy pojazd, który Rheinmetall Defence sprzedaje już od kilku lat. Jego konstrukcja opiera się na podwoziu Argo Avenger 750 EFI 8x8. Wóz waży 750 kg i może przewozić nawet 600 kg ładunku. Silnik elektryczny, a także ogniwa litowo-jonowe, umożliwiają mu nieprzerwaną pracę przez osiem godzin. W tym czasie Mission Master może się poruszać z prędkością nawet 30 km/h. Co więcej, jest także przystosowany do pływania. Może wówczas przenosić ładunki o masie 200 kg pokonując drogę z prędkością 5 km/h. Niewielkie gabaryty sprawiają, że pojazd można transportować np. na pokładzie śmigłowców.

Mission Master zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego został wyposażony w wyrzutnię amunicji krążącej Warmate. To cała rodzina niewielkich bezzałogowych statków powietrznych (podstawowa wersja może być transportowana w plecaku, a Warmate 2 mieści się w niewielkiej skrzyni), które nazywane są „dronami kamikadze”, gdyż niszczą cel rozbijając się o niego. Mission Mastera konstruktorzy wyposażyli w wyrzutnię kasetową Tube Launch, opracowaną w WB Group. Umożliwia ona operowanie pojedynczo lub w roju – sześciu dronów. Każdy nich, w zależności od prowadzonej misji, może zostać wyposażony w głowicę: odłamkowo-burzącą HE, kumulacyjną HEAT, termobaryczną FAE czy rozpoznawczą. Umieszczony w wyrzutni płatowiec rozkłada się automatycznie podczas startu.

Sterowanie pojazdem oraz zainstalowaną na jego pokładzie wyrzutnią odbywa się za pomocą mobilnej, naziemnej stacji kierowania. Umożliwia ona także śledzenie na bieżąco przebiegu całej misji. W razie decyzji o przerwaniu akcji, wystrzelony dron wyląduje we wskazanym przez operatora miejscu.

– Mission Master, zintegrowany z wyrzutnią amunicji Warmate, zapewnia drużynie piechoty takie możliwości uderzeniowe i rozpoznawcze, które do tej pory były dostępne tylko na wyższych szczeblach dowodzenia – mówi Tomasz Badowski, rzecznik prasowy Grupy WB. – Pojazd dodatkowo może zostać włączony w systemy zarządzania walką, np. Topaz, co daje także dowódcy batalionu pełen obraz sytuacji pola walki – dodaje.

Mission Master znalazł już pierwszego nabywcę, jednak żaden z producentów nie zdradza, kto kupił nowoczesne uzbrojenie. Wiadomo, że produktem zainteresowane jest także Wojsko Polskie. Pokaz, podczas którego przedstawiciele sił zbrojnych poznają możliwości Mastera, ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

 

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1569184920
"Wiadomo, że produktem zainteresowane jest także Wojsko Polskie. " Czy zakupi w odpowiedniej ilości na podobnym nośniku?
80-AB-16-01

Czerwieńsze będą…
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Łączą nas wspólne cele
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wsparcie ma znaczenie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Powitanie F-35 z Polską
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polski wkład w operację „Overlord”
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jego ofiara – nasza pamięć
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Hegseth odznaczył polskiego generała
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Studia z obrony granic
Koszykarskie widowisko
Marsz prawdę ci powie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Husarze dla mieszkańców Polski
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Wielka gra na ukraińskim froncie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Generał z cienia
Sojusz kontra drony
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Od eksperymentu do elity NATO
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Równanie z „Iksem”
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Kraków zaprosił weteranów
Nowy Grot zatwierdzony
Groźny incydent w Libanie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Merops nad Ustką
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Podróż w ciemność
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Natowskie manewry na Bałtyku
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Litwini z polskimi Gromami
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Najzdrowsi z najtwardszych
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Śmierć w sercu Azji
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Drugi dom efów
Bez zmian w emeryturach
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Za sterami Husarza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO