moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35

„Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – poinformował dziś wieczorem w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Amerykanie ustalili maksymalną cenę za samoloty na 6,5 mld dol.

F-35A coraz bliżej Polski. Dziś wieczorem minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o znaczącym postępie programu pozyskania przez nasze siły powietrzne nowych samolotów wielozadaniowych. „Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych” – napisał szef MON w mediach społecznościowych. To kolejny ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach. Razem jesteśmy silniejsi! – skomentowała tę wiadomość na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Minister Mariusz Błaszczak w kolejnych wypowiedziach mocno podkreślał znaczenie dla możliwości obronnych naszego kraju wprowadzenia do służby samolotów F-35. – To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – wyjaśniał.

REKLAMA

Amerykański MSZ, bo taką właściwie rolę pełni Departament Stanu USA, ustalił maksymalną cenę za 32 samoloty, 33 silniki Pratt & Whitney F-135, systemy walki radioelektronicznej, systemy wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także systemy logistyczne i szkoleniowe, na 6,5 mld dolarów.

We wniosku, który w sprawie sprzedaży Polsce samolotów F-35 amerykańska rządowa agencja Defense Security Cooperation Agency skierowała do Kongresu (bo to on musi zatwierdzić decyzję administracji prezydenta Donalda Trumpa), Departament Stanu USA argumentuje, iż kontrakt jest wskazany ze względu na „powstrzymanie agresji w regionie i zwiększenie interoperacyjności z wojskami USA”, a nasz kraj „nie będzie miał problemów z absorpcją tych samolotów do swoich sił zbrojnych”.

Polski rząd zwrócił się do amerykańskiej administracji o zgodę na sprzedaż dwóch eskadr (czyli 32 sztuki) samolotów F-35A w maju tego roku. Zgodnie z tamtejszymi przepisami, procedowaniem wniosku zajęła się US ASAC – US Army Security Assistance Command, czyli agencja implementacyjna reprezentująca Stany Zjednoczone w sprawach zagranicznego obrotu bronią.

Po decyzji Departamentu Stanu USA Kongres ma teraz dwa tygodnie, aby zgodzić się lub nie, na sprzedaż F-35A Polsce. Jeśli wyrazi zgodę, nasz rząd będzie mógł rozpocząć handlowe negocjacje z producentem samolotów – koncernem Lockheed Martin.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1568448120
system zakupów broni w Polsce to farsa ... wydawanie kasy na oślep .... prawie zawsze w stanach bez próby zabezpieczenia nie mówię już pełnego offsetu ale nawet serwisu ... z pominięciem jakichkolwiek ofert producentów z innych państw - tak traktuje się bantustan ... a nie sojusznika który udostepnia im swoje terytorium do rozgrywki z ruskimi ryzykując jego totalne zniszczenie
16-2B-34-1F
~A gd
1568278380
Czy nie lepiej kupić za te pieniądze z 48 F15 E lub F/A 18 i jeszcze z 12 F16 ??? Za chwilę będziemy szukać czegoś za Su-22, które zaczną się rozpadać w powietrzu.
7E-49-0B-6F

Kto zostawia ślady w sieci
 
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Trudna droga
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Błyskawiczna reakcja
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Defense Without Politics
The Army Enters the Frame
Leopardy na Podkarpaciu
Polska pod kontrolą armii
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Razem się szkolą, razem walczą
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Amunicja i miny dla armii
Gorące obrady NATO w Londynie
AMW poleca się na święta
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Artyleryjska interoperacyjność
Nowe laboratorium WAT
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Klucz do dobrych relacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Unwanted Treaty
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Ostre strzelanie artylerzystów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Z archiwum „Szarego”
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Paczki dla kresowiaków
Wojsko na święta
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Gotowi na misję
Terytorialsi za oceanem
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trzy filary wojny minowej
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO