Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Wszystkie miejsca na podium Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które odbyły się w Pile, wywalczyły reprezentantki Wojska Polskiego. Pierwsze miejsce zajęła marynarz Aleksandra Lisowska, drugie szer. Monika Andrzejczak, a trzecie st. szer. Olga Kalendarova-Ochal. W rywalizacji mężczyzn srebrny medal zdobył st. szer. Tomasz Grycko, a brązowy – sierż. Szymon Kulka.

Lekkoatleci o medale na dystansie 21,0975 km rywalizowali w ramach XXIX Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa. Prestiżowy bieg w Pile ukończyło 2668 zawodników, w tym 767 kobiet. Jako pierwszy trasę półmaratonu pokonał Kenijczyk Cosmas Kyeva, który biegł 1 godz. 2 min 51 s. Drugie miejsce zajął Etiopczyk Mulu Tulu Jima, a trzecie najlepszy z Polaków – Artur Kozłowski. Na 15. pozycji w klasyfikacji open bieg ukończyła najszybsza z kobiet – mar. Aleksandra Lisowska z Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni. Kozłowski i Lisowska zdobywając złote medale mistrzostw kraju zapewnili sobie przepustki do startu w Mistrzostwach Świata w Półmaratonie, które 29 marca 2020 roku odbędą się w Gdyni.

Mar. Lisowska zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni kraju i jednocześnie pobiła życiowy rekord. Trasę półmaratonu w Pile pokonała w 1 godz. 12 min 45 s. Zawodniczka po biegu dziękowała Jakubowi Lysko z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, który na metę wbiegł tuż przed nią. – Pomógł mi utrzymać świetne tempo na ostatnich 7-8 km do mety. Po pokonaniu 12 km, gdy czułam zmęczenie, wyprzedził mnie i powiedział, że spokojnie mogę biec za nim, że mnie poprowadzi. Jego tempo bardzo mi odpowiadało i pozostało mi tylko je utrzymać – mówi złota medalistka.

28-letnia reprezentantka gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w półmaratonie wywalczyła wcześniej dwa brązowe medale mistrzostw Polski – w 2014 i 2017 roku. Ze złota bardzo się cieszyła, jak i z wypełnienia minimum na przyszłoroczne mistrzostwa świata, który wynosiło 1 godz. 13 min. – To niewiarygodne. Trafiłam z formą na ten bieg – przyznaje zawodniczka. Dodała również, że do Piły przyjechała ze zgrupowania w Szklarskiej Porębie i wraca tam, aby szlifować formę na wojskowe igrzyska w Chinach.

Mar. Aleksandra Lisowska (z lewej)  i st. szer. Olga Kalendarova-Ochal. Fot. Jacek Szustakowski

Bardzo dobry wynik – 1 godz. 13 min 30 s – uzyskała również szer. Monika Andrzejczak z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Na mecie mistrzostw kraju zameldowała się na drugiej pozycji. Tym samym do srebra Mistrzostw Polski w Maratonie, wywalczonego w tym roku w debiucie na dystansie maratońskim, dorzuciła srebro w półmaratonie. Brązowy medal na trasie w Pile wywalczyła st. szer. Olga Kalendarova-Ochal z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Natomiast w rywalizacji o medale krajowego czempionatu wśród mężczyzn po 15 km trasy na prowadzeniu był st. szer. Tomasz Grycko. Drugie miejsce zajmował sierż. Szymon Kulka i tracił do lidera dziewięć sekund. Trzeci, ze stratą 25 s do Grycki, biegł Artur Kozłowski. Po dwudziestym kilometrze nadal prowadził szeregowy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo. Drugi był już Kozłowski, ale do Grycki tracił już tylko dwie sekundy.

Medaliści mistrzostw Polski w półmaratonie. Od prawej sierż. Szymon Kulka, Artur Kozłowski i st. szer. Tomasz Grycko. Fot. Jacek Szustakowski

– Artur do półmetka pokonywał równo każdy kilometr w tempie 3 min 3 s-3 min 4 s. W drugiej części rywalizacji przyspieszył. Kilometr pokonywał o 3 s szybciej. Na około 17 km minął biegnącego na drugiej pozycji Szymona, natomiast Tomka wyprzedził gdzieś 700-800 m przed metą – relacjonuje trener Wiesław Perszke, były maratończyk z Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Artur Kozłowski zwyciężył z czasem 1 godz. 3 min 56 s. St. szer. Tomasz Grycko przegrał z nim o dziewięć sekund. Natomiast broniący tytułu mistrzowskiego sierż. Szymon Kulka przegrał z Kozłowskim o ponad pół minuty.