moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PANTERA-19 sprawdzian spadochroniarzy

Trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem PANTERA-19. Bierze w nim udział prawie 400 spadochroniarzy batalionowej Grupy Powietrznodesantowej i prawie 500 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W rejonie lotniska Kraków-Balice, lotniska Siemirowice, Gdynia-Babie Doły i w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. PANTERA-19. Celem ćwiczenia jest sprawdzenie poziomu przygotowania dowództwa i pododdziałów 16 batalionu powietrznodesantowego (16 bpd) do planowania, organizowania i prowadzenia działań powietrznodesantowych.

Trzon batalionowej Grupy Powietrznodesantowej (bGPD) stanowi 16 bpd wzmocniony zespołem Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego (1BLWL), Taktyczny Zespół Wsparcia CIMIC z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i sekcją zabezpieczenia desantowania 6 blog.

Głównym elementem działań było desantowanie batalionowej grupy powietrznodesantowej na lotnisko Siemirowice celem jego opanowania. Następnie żołnierze przemieszczą się do OSPWL Dęba, gdzie zrealizowana zostanie część ogniowa ćwiczenia.

W ćwiczenie pk. PANTERA-19 zaangażowane są wszystkie jednostki wojskowe 6 Brygady Powietrzonodesantowej, a także kompania zmechanizowana i pluton rozpoznawczy z 7 BOW, drużyna piechoty (podchorążowie z AWL) oraz para samolotów F-16 (2 SLT), klucz samolotów C-295M (3 SLTr), 2 plutony lekkiej piechoty (7 PBOT), a także przedstawiciele 25 BKPow oraz AWL jako kierownictwo ćwiczenia. Z 6 BPD w ćwiczenie zaangażowanych jest ponad 500 żołnierzy i kilkadziesiąt pojazdów.

Tekst: mjr Magdalena Busz

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Kto zostanie Asem Sportu?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pancerniacy jadą na misję
Niebo pod osłoną
Wojsko ma swojego satelitę!
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Odpalili K9 Thunder
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
„Pułaski” do remontu
Na tronie mistrza bez zmian
W drodze po indeks
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Najdłuższa noc
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Combat 56 u terytorialsów
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Przyszłość polskich czołgów K2
Dyplomatyczna gra o powstanie
Koniec bezkarności floty cieni?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Plan na WAM
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Piątka z czwartego wozu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Misja na rzecz zdrowia
Nowa ręka dla weterana
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Góral z ORP „Gryf”
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Drony na wagę złota

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO