moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ponad 60 zawodników stanęło do rywalizacji w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Szachach klasycznych. O podziale medali zadecydowały wyniki uzyskane przez szachistów w dziewięciu rundach. Złoto wywalczył, wygrywając siedem partii i remisując w dwóch, sierż. pchor. Kamil Cichy. Turniej odbył się w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Walka o tytuł mistrzowski w szachach klasycznych była wyjątkowo emocjonująca. Sierż. pchor. Kamil Cichy z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zapewnił sobie złoty medal już przed dziewiątą, ostatnią rundą mistrzostw Wojska Polskiego. W sumie zdobył osiem punktów i o półtora wyprzedził kpt. Mateusza Sypienia i st. sierż. rez. Sławomira Kraińskiego, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce.

Płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego od kilkunastu lat obserwuje zmagania szachistów o medale mistrzostw Wojska Polskiego i nie pamięta, aby losy tytułu mistrzowskiego były rozstrzygnięte już przed ostatnią rundą. – Kamil dokonał wielkiej sztuki. Świetnie przygotował się do mistrzostw i potwierdził, że nieprzypadkowo niedawno wywalczył również tytuł mistrza Polski służb mundurowych – mówi pułkownik Malinowski. Oficer przyznał, że liczy na dobrą postawę podchorążego i jego kolegów w rozpoczynających się za kilka dni XXX Mistrzostwach NATO w Szachach „Berlin 2019”. – Mamy silną reprezentację. Nasi młodzi zawodnicy prezentują podobny poziom i mam nadzieję, że powalczą o obronę tytułu mistrzowskiego sprzed roku – dodaje oficer.

Sierż. pchor. Kamil Cichy zauważa, że poziom mistrzostw Wojska Polskiego jest wyższy od mistrzostw Polski służb mundurowych. – Cieszę się bardzo z odniesionego sukcesu. Przed turniejem nie liczyłem na to, że uda mi się zgromadzić aż osiem punktów – mówi podchorąży. Przyznaje, że w sukces uwierzył po szóstej partii, w której pokonał kpt. Mateusza Sypienia. – Mateusz był moim zdaniem największym faworytem do zwycięstwa w turnieju. Pokonanie go bardzo mnie podbudowało i po zwycięskiej partii uwierzyłem, że mogę powalczyć o tytuł mistrzowski – mówi nowy mistrz Wojska Polskiego.

Ostatnia runda tegorocznych mistrzostw chociaż nie miała już wpływu na to, kto zdobędzie złoty medal była niezwykle interesująca dla szachistów, którzy walczyli o dwa pozostałe miejsca na podium. Po ośmiu partiach, aż trzech zawodników miało 1,5 pkt. straty do Kamila Cichego. Po sześć oczek zgromadzili: st. sierż. rez. Sławomir Kraiński, kpt. Mateusz Sypień i por. Damian Graczyk. Kraiński i Sypień w ostatniej partii grali przeciwko sobie, a Graczyk z kpt. Andrzejem Szcześniakiem, który w ośmiu partiach zgromadził 5,5 pkt. Pojedynek Kraińskiego z Sypieniem zakończył się remisem, zaś Graczyk przegrał i spadł na szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej. Natomiast o miejscach na podium musiała zadecydować punktacja pomocnicza. Srebro przypadło Sypieniowi, a brąz Kraińskiemu.

Tegoroczne mistrzostwa Wojska Polskiego były jedną z imprez zorganizowanych w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej, której tradycje dziedziczy Akademia Sztuki Wojennej. Organizacją mistrzostw zajął się ppłk Ryszard Cegłowski i kierowana przez niego uczelniana sekcja szachowa. – Nowa sekcja w roli organizatora spisała się bardzo dobrze. Na pewno zawodnicy zapamiętają te mistrzostwa jako jedne z najlepiej zorganizowanych w ostatnich latach – podkreśla pułkownik Malinowski.

W ramach mistrzostw oprócz tradycyjnie rozgrywanego turnieju mistrzowskiego w szachach błyskawicznych, odbył się również otwarty turniej szachów błyskawicznych z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do NATO.

Otwarty turniej szachów błyskawicznych wygrał Stanisław Praczukowski z Klubu Sportowego Laura Chylice. Wzięło w nim udział blisko 130 zawodników. Najstarszy z nich – prof. Teofan Domżał – miał 92 lata, a najmłodszy – Aleksandra Radomyska – pięć. W ramach mistrzostw przeprowadzono również rywalizację o tytuły mistrzów Wojska Polskiego w szachach błyskawicznych. Miejsca na podium wywalczyli: pierwsze – Wojciech Waruga, drugie – Dariusz Sycz i trzecie – Krzysztof Rozumek.

Wyniki mistrzostw Wojska Polskiego w szachach klasycznych

1. sierż. pchor. Kamil Cichy (Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu) 8 pkt. (punktacja pomocnicza – 47,50 pkt.)
2. kpt. Mateusz Sypień (21 Brygada Strzelców Podhalańskich) 6,5 (49,00)
3. st. sierż. rez. Sławomir Kraiński (Centrum Szkolenia Logistyki) 6,5 (48,00)
4. kpt. Andrzej Szcześniak (Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brodnicy) 6,5 (43,50)
5. ppłk Sławomir Kędzierski (Departament Kadr MON) 6,0 (47,00 / 51,50)
6. por. Damian Graczyk (Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej Mińsk Mazowiecki) 6,0 (47,00 / 51,00).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jakub Borucki/ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Bezzałogowce zdobyły Paryż
Innowacje dla bezpieczeństwa
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zełenski traci Order Orła Białego?
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Na straży nieba
Sonda dla Jastrzębia
Orka tuż, tuż
Generał z cienia
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Zbrodnicza farsa
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wsparcie ma znaczenie
Premier powołał nową wiceminister obrony
Polska szykuje się do produkcji Panter
Ratunek na polu walki
Koło zamachowe gospodarki
Apetyt Smoka rośnie
Umowa na pociski do Patriotów
Sportowe jubileusze
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pancerny Poznań
Święto DGRSZ
Szermierze i pięściarki na podium
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
AMW oferuje mieszkania
Minister obrony RFN w Polsce
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Trening działań połączonych
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mundur, medale i duma
Podróż w ciemność
Marsz gąsienicowych kolumn
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Królestwo pojazdów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Krok w stronę pokoju
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ważne decyzje w Brukseli
F-35 Changes Everything
Polski wkład w operację „Overlord”
Kraków zaprosił weteranów
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Podchorążowie w dżungli
Śmierć w sercu Azji
„Strzała weterana” spaja środowisko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO