moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ podpisuje umowę z koncernem MBDA UK

Polska Grupa Zbrojeniowa w programie niszczyciela czołgów „Ottokar – Brzoza” zaoferuje polskiej armii brytyjskie przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przedstawiciele PGZ podpisali umowę o współpracy z producentem Brimstone – firmą MBDA UK. Umowa przewiduje, że rakiety mogą być produkowane w zakładach Mesko.

Wymiary brytyjskiej rakiety: długość 1,8 metra, średnica 178 mm, waga niecałe 50 kilogramów. Możliwości: z 12 kilometrów może trafić w cel poruszający się z prędkością maksymalną około 110 kilometrów na godzinę, sama rozwija prędkość maksymalną około 1,5 Ma. Według ekspertów może przebijać pancerze o grubości około 800 mm RHA, czyli takie jakie mają nowoczesne czołgi. Brimstone, został opracowany w połowie lat dziewięćdziesiątych przez brytyjski oddział europejskiego koncernu MBDA (Airbus ma w nim obecnie 37,5 proc. udziałów, BAE Systems 37,5 proc. a Leonardo 25 proc.). To przeciwpancerny pocisk kierowany klasy powietrze – ziemia, który kilka lat temu został przystosowany do stosowania go również jako klasyczny pocisk ziemia – ziemia (jak np. ppk Spike).

 

REKLAMA

 

Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, MBDA UK oraz Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumie na mocy którego rakiety te mogą być w najbliższej przyszłości produkowane w Polsce. PGZ zadeklarował bowiem w umowie, że w programie niszczyciela czołgów o kryptonimie Ottokar – Brzoza zaoferuje polskiej armii właśnie brytyjskie pociski. Jeśli wojsko zaakceptuje propozycję PGZ, wówczas produkcja rakiet Brimstone zostanie zorganizowana w zakładach Mesko S.A.

Jak podkreślał Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ, umowa o współpracy z MBDA jest dla Grupy wyjątkowa korzystna. MBDA przekaże Mesku S.A. technologię i know-how produkcji Brimstone. Co więcej, brytyjski koncern i PGZ będą wspólnie promować pocisk na rynkach zagranicznych. – Wypracowaliśmy wspólne zasady oferowania tych rozwiązań na rynki trzecie. Łącząc nasze kompetencje z doświadczeniem naszych brytyjskich partnerów, jesteśmy w stanie osiągnąć wiele i dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania zarówno dla naszych siła zbrojnych jak i naszych sojuszników – mówił Sebastian Chwałek.

James Price, wiceprezes MBDA Europe, dodał, że zawarte dziś porozumienie to efekt umowy o strategicznym partnerstwie jaką koncern zawarł z PGZ w 2017 roku. – Brimstone to jeden z naszych najlepszych produktów. To rakieta sprawdzona bojowo i cieszymy się, że możemy ją wspólnie zaoferować polskiej armii – podkreślał wiceprezes Price.
Podczas MSPO w Kielcach można zobaczyć aż trzy wersje niszczyciela czołgów „Ottokar-Brzoza”, które oferuje polskiej armii PGZ. To modele na podwoziach: BWP-1, Andersa oraz K9. Wszystkie niszczyciele zostały uzbrojone właśnie w brytyjskie rakiety Brimstone.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MBDA, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Co musi umieć kierowca czołgu
 
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Komandosi znad Garigliano
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Dama odeszła do historii
Amerykanie odmładzają F-16
Jest Warszawa
155 mm dla US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Dołącz do zawodowców
Jakie zmiany w mundurówce?
Symulator Orlika w Dęblinie
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kutno w sieci LogHubs
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Daglezje na większe przeprawy
We Never Stop
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Malutka na poligonie
Kierunek: Litwa
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żydzi od Andersa
Kwalifikacja odbędzie się …
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Telefon dla seniora
Na rozgrzewkę – zapasy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nurkowie w głębinach
Żołnierze testują nauczycieli
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Agenci wywiadu na bobslejach
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Armia Fight Night znów w akcji
Ferie z gwiazdami sportu
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Pandemię pokonamy szczepieniami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko – plan na życie
Na straży niebieskiej linii
Trudny egzamin przed misją
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Trudny rok na misjach
Hartowanie spadochroniarzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
VIII zmiana PKW gotowa na misję
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Wojsko walczy z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO