moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mława bohaterom i przyszłym pokoleniom

W piątek 23 sierpnia 2019 r. Mława po raz kolejny odda hołd bohaterom broniącym miasta we wrześniu 1939 r. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą będą miały wyjątkowy, międzynarodowy charakter. Tego dnia przedstawiciele kilku europejskich miast podpiszą dla obecnych i kolejnych pokoleń Międzynarodowy Manifest Pokoju, apelując o budowanie dobrych, przyjacielskich relacji między narodami oraz w swoim najbliższym sąsiedztwie.

Główne uroczystości rozpoczną się na Starym Rynku w piątek 23 sierpnia o godz. 17.00. Międzynarodowy Manifest Pokoju podpiszą wówczas Burmistrz Miasta Mława oraz przedstawiciele europejskich miast partnerskich Mławy oraz z nią zaprzyjaźnionych. Swoją obecność potwierdziły już delegacje Krivej Palanki (Macedonia), Moscufo (Włochy), Raseiniai (Litwa) i Viernheim (Niemcy). Następnie obecni na uroczystościach żołnierze oddadzą hołd bohaterom Bitwy pod Mławą Apelem Pamięci i salwą honorową. Obejrzymy także defiladę kompanii honorowej i pododdziałów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczystości zwieńczy widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy miasta wcielą się w role swoich przodków żyjących tutaj w przededniu wojny (w zeszłorocznym wystąpiło ok. 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych). Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do parku miejskiego, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego zapalą symboliczne znicze i wysłuchają koncertu Kapeli Czerniakowskiej.

Mławskie uroczystości to prawdziwa uczta dla miłośników militariów. W piątek od godz. 10.00 na ul. 3 Maja będzie trwał piknik militarny, na którym zostanie zaprezentowany współczesny sprzęt wojskowy. Dwie godziny później ulicami miasta wystartuje II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 metrów o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Dzień później natomiast, o godz. 17.00, na estradzie w miejskim parku koncert da Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Z kolei w niedzielę 1 września w tym samym miejscu wystąpi Kapela z Targówka.

W tym roku obchodom będą towarzyszyć dwie interesujące wystawy organizowane przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. W siedzibie placówki będzie dostępna ekspozycja „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny” prezentująca artefakty zebrane na polu bitwy pod Mławą (wernisaż w czwartek 22 sierpnia o godz. 17.00), natomiast w miejskim parku – wystawa „80. rocznica Bitwy pod Mławą”.

Szczegółowy harmonogram uroczystości oraz aktualizowane na bieżąco informacje o imprezach towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Mława 

Autor tekstu: Krzysztof Napierski

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Urząd Miasta Mława

dodaj komentarz

komentarze


Wodny chrzest Borsuków
NATO i USA o Iranie
Skrzydlaci komandosi
Bieg ku pamięci bohaterów
Borsuki zdały wodny egzamin
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Od cyberkursu po mundurówkę
Generał z cienia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Hornet czyli „polski Shahed”
Ostatni most
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Groźny incydent w Libanie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Polsko-estońska współpraca
Początek wielkiej historii
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Adaptacja i realizm
Armia testuje roboty do transportu
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Czerwieńsze będą…
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak wojsko chroni lotniska?
Wypadek w PKW UNIFIL
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Desant na Odrze
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Poznaj tajemnice Husarza
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ready for Every Scenario
Symbol skupiający wiele znaczeń
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
JW Agat: idziemy po młodych!
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wyścig Stalina
Wraki w sonarze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Syndrom Karbali
Wojsko zaprasza rodziny
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bez zmian w emeryturach
Logistycy pod lupą
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Australijską armią będzie dowodzić kobieta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO