moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętoszowscy czołgiści w Katowicach

Podczas tegorocznej defilady z okazji Święta Wojska Polskiego nie może oczywiście zabraknąć żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Czołgiści wraz ze swoimi Leopardami już 15 sierpnia będą uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

„Wierni Polsce” – pod takim hasłem, w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich, ulicami Katowic przemieści się sprzęt oraz żołnierze Wojska Polskiego. Towarzyszyć im będą żołnierze wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Chorwacji. W defiladzie weźmie udział ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy, prawie dwieście jednostek sprzętu wojskowego oraz sześćdziesiąt statków powietrznych.

Jak co roku będzie to wielkie wydarzenie dla wszystkich Polaków. Uroczyste obchody, swoją obecnością, uświetnią także kawalerzyści ze Świętoszowa. Siedemdziesięciu żołnierzy, szesnaście Leopardów 2A4, a ponadto pojazdy zabezpieczające, w pierwszych dniach sierpnia udało na się zgrupowanie przygotowujące do tegorocznej defilady.

Czołgiści przez kilkanaście dni przygotowywali się do tego wydarzenia, żeby 15 sierpnia wypaść jak najlepiej. Właściwe przygotowanie jest niezwykle ważne, gdyż podczas samej defilady nie ma czasu na żadne pomyłki. Odpowiednie dostosowanie prędkości, zachowanie właściwych odległości, utrzymanie szyku – to tylko jedne z wielu czynników, które zapewnią, że pokaz ulicami Katowic zachwyci oczy oglądających. - Na załogach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Zwłaszcza kierowcy mają niełatwe zadanie, ponieważ utrzymanie stałej prędkości przez całą defiladę to nie lada wyzwanie. Nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa w tym względzie, gdyż spowodowałoby to zatory na drodze, po której będzie przemieszczał się sprzęt. Jednak wyszkolenie żołnierzy sprawia, że potrafią oni sprostać każdemu zadaniu. Spędzamy liczne godziny na przygotowaniach. Wspólne treningi z żołnierzami z innych jednostek pozwalają się doskonale zgrać – powiedział jeden z dowódców załogi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Dla świętoszowskich żołnierzy udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego jest już tradycją. Rok rocznie kompania czołgów wyjeżdżała do Warszawy, a tym razem spotkać ich będzie można w stolicy Województwa Śląskiego.

W nocy, z piątku na sobotę – 9/10 sierpnia, odbyła się próba generalna. Teraz oczekujemy już tylko na defiladę, która jak co roku, z całą pewnością zrobi wrażenie. Wśród przemieszczających się pojazdów nie trudno będzie zauważyć pancerną potęgę – Leopardy 2A4, które wraz z załogami pokonały kilkaset kilometrów, aby uczcić Święto Wojska Polskiego.
Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej serdecznie zapraszają!

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: Jarek Małkowski / AF BANKFOTO

dodaj komentarz

komentarze


WAT wzmacnia „opelotkę”
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Poznaj tajemnice Husarza
Logistycy pod lupą
Skrzydlaci komandosi
Wypadek w PKW UNIFIL
Sprawdzian dla zawiszaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wodny chrzest Borsuków
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Armia testuje roboty do transportu
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
JW Agat: idziemy po młodych!
Groźny incydent w Libanie
Bieg ku pamięci bohaterów
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
NATO i USA o Iranie
Husarze już w Polsce!
Początek wielkiej historii
Równanie z „Iksem”
Wojsko zaprasza rodziny
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Generał z cienia
Symbol skupiający wiele znaczeń
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Desant na Odrze
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ryś w boksie
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Adaptacja i realizm
Czerwieńsze będą…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Jak wojsko chroni lotniska?
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Czekamy na F-35
Ostatni most
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polsko-estońska współpraca
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Syndrom Karbali
Biało-czerwona na Monte Cassino
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ready for Every Scenario
Bez zmian w emeryturach
Od cyberkursu po mundurówkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO