moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z mundurem w 8 K-PBOT

„Wakacje z mundurem” to nowy projekt realizowany przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, adresowany do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Chętni do spędzenia aktywnie czasu wolnego rozpoczną szkolenie już 16 sierpnia w szeregach 8 K-PBOT. 

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych. Z propozycji dającej możliwość spędzenia czasu wolnego w szeregach 8K-PBOT w ferie br. skorzystali już uczniowie, studenci i nauczyciele.

– Chcemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie szkolenia podstawowego w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Ten projekt jest skierowany właśnie do nich – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to świetny pomysł, aby pogodzić naukę i pracę z realizacją swoich marzeń i przeżyć wspaniałą przygodę – dodaje.

REKLAMA

Duże zainteresowanie taką opcją potwierdzają także dane z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, zgodnie z którymi w czasie ostatnich ferii zimowych w szeregi terytorialsów w skali kraju powiększyły się o ponad 700 żołnierzy. W dużej części to uczniowie i studenci, którzy deklarują, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej. Dlatego też, kolejna taka okazja, aby sprawdzić się w trakcie szkolenia podstawowego, bez przerywania nauki, będzie już 16 sierpnia.

Pierwsze szkolenie w 8K-PBOT w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się już 16 sierpnia 2019 r., a zakończy 31 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową połączoną z pierwszym uroczystym świętem Brygady.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” powstała w trzecim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi 81 batalion lekkiej piechoty rozmieszczonych w Toruniu.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych. Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Spełniliśmy swój obowiązek
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szukamy następcy Herculesa
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Przysięga śląskich terytorialsów
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Preselekcja u komandosów
Irańskie szachy
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Jedna misja, jeden zespół
A Wave of Alliances
Od sojusznika do kata
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
High Confidence Operations
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Sprawdzają Brutusa
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowa misja i nowy sprzęt
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
Przez krew zdobyty Śląsk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
Wojna wywiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO