moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oddali hołd ofiarom rzezi Woli

6 sierpnia członkowie i sympatycy Żandarmskiego Klubu Motocyklowego w asyście jednośladów z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej uczcili pamięć mieszkańców Warszawy pomordowanych w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku.

Rzeź Woli była niemieckim odwetem za wybuch Powstania Warszawskiego i pochłonęła setki istnień wśród bezbronnej ludności cywilnej stolicy. Złożenie hołdu pomordowanym mieszkańcom rozpoczęto od zapalenia zniczy pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, pod którym przypomniany został rys historyczny tych tragicznych dni.

Następnie w kościele św. Stanisława Biskupa (parafia św. Wojciecha) w chwili zadumy żandarmi pochylili się nad losem dziewięćdziesięciu tysięcy warszawiaków wypędzonych ze swoich domów i przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w murach świątyni, skąd kierowani byli do obozu w Pruszkowie.

Kolejnym niemym świadkiem wydarzeń sprzed 75 lat było skrzyżowanie ulicy Górczewskiej i alei Prymasa Tysiąclecia, w którego rejonie podczas hitlerowskich egzekucji zginęło 12 tysięcy osób. Przy krzyżu i tablicach pamiątkowych oddano hołd pomordowanym w tym miejscu mieszkańcom Woli – mężczyznom, kobietom i dzieciom. Ostatnim punktem był Cmentarz Powstańców Warszawy, gdzie oddano cześć „Poległym – Niepokonanym”.

Sierpniowy wieczór, przypadający w rocznicę tych tragicznych dni, był dla żandarmów szczególnym momentem pochylenia się nad losem niewinnych ofiar niemieckiego terroru. Żandarmi stacjonujący na co dzień i nierzadko mieszkający na terenie dzielnicy Wola, uczcili w ten sposób pamięć pomordowanych przodków mieszkańców lokalnej społeczności.

Tekst: kpt. Dobromir Mathea

red. PZ

autor zdjęć: Żandarmski Klub Motocyklowy

dodaj komentarz

komentarze


Dyplomatyczna gra o powstanie
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Na tronie mistrza bez zmian
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
USA: chcemy Grenlandii
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Silniejsza obrona granic Litwy
Snowboardzistka i pływacy na medal
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Nowe Daglezje na nowy rok
Koniec bezkarności floty cieni?
Wojsko kontra śnieżyce
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pancerniacy jadą na misję
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Powrót do przeszłości Westerplatte
Piątka z czwartego wozu
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Niebo pod osłoną
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Przyszłość obrony i odstraszania
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Góral z ORP „Gryf”
Amerykański szogun
Oskarżony Maduro
Odpalili K9 Thunder
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Co nowego w przepisach?
The Era of Polish IFVs
W cieniu dumy floty
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
„Pułaski” do remontu
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Miliardy na logistykę i łączność
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO