moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mieszkanie dla terytorialsa

W Wielkopolsce ruszył pilotażowy program „Mieszkanie dla terytorialsa”. Z zasobów Agencji Mienia Wojskowego będą mogli skorzystać nie tylko żołnierze zawodowi i osoby uprawnione, ale również żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. Niewykluczone, że program obejmie także inne regiony kraju.

Program „Mieszkanie dla terytorialsa” to wspólna inicjatywa Agencji Mienia Wojskowego i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki niej, znajdujące się w zasobach AMW mieszkania, będą mogli wynajmować także ochotnicy, którzy służą w szeregach wojsk obrony terytorialnej. Aktualnie o mieszkanie z AMW mogą ubiegać się wojskowi z 12 WBOT, niewykluczone jednak, że projekt zostanie wdrożony także w innych jednostkach.

– Jednym z najważniejszych zadań Agencji Mienia Wojskowego jest zaspokajanie w pierwszej kolejności potrzeb żołnierzy zawodowych. Aby lokale nie stały puste, postanowiliśmy udostępnić je żołnierzom WOT – wyjaśnia Krzysztof Dembiński, dyrektor oddziału AMW w Poznaniu. Z takiego rozwiązania bardzo zadowolony jest płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – Cieszę się z tego, że kolejną odsłoną naszej dobrej współpracy jest wyjście naprzeciw potrzebom żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Uwolnienie na ich potrzeby wolnych zasobów mieszkaniowych przyniesie wymierne korzyści: istotny wpływ na morale oraz jeszcze większą integrację z siłami zbrojnymi. Niebagatelny jest tu rachunek ekonomiczny. Utrzymanie pustostanów jest kosztowne dla państwa – podkreśla.

Pilotażowy program, który właśnie wystartował, obejmuje teren województwa wielkopolskiego. AMW udostępniła terytorialsom lokale, które znajdują się w Swarzędzu, Śremie, Witkowie i w Kruszewni. Aby wynająć mieszkanie, żołnierz zobligowany jest do spełnienia kilku warunków – musi służyć w 12 WBOT, cieszyć się dobrą opinią przełożonych, mieć stałe źródło dochodów (umowa o pracę lub działalność gospodarcza), a także wpłacić kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu. Każda umowa najmu jest zawierana na rok, z możliwością przedłużenia do trzech lat, pod warunkiem, że w tym czasie najemca nadal będzie żołnierzem WOT.

Ile kosztuje mieszkanie z zasobów AMW? Jak mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW, oferta jest bardzo atrakcyjna. – Ceny zależą od metrażu danego lokalu i wynoszą średnio 6-7 zł za metr kwadratowy. Dla porównania, wynajęcie podobnego lokalu na rynku cywilnym jest trzy razy droższe, gdyż ceny sięgają 20-30 zł za metr – wyjaśnia.

Pierwszy terytorials odebrał już klucze do swojego nowego lokum. Szer. Andrzej Jungermann zamieszka w Swarzędzu. – Wstąpiłem do WOT, bo chciałem pomagać innym, a okazało się, że sam otrzymałem wsparcie. Hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko” działa w obie strony – mówi.

W kolejce do wynajmu wojskowych lokali czeka już kilku kolejnych żołnierzy. Jak zdradza płk Miernik, właśnie proceduje sześć wniosków. Na razie program obejmuje tylko osoby, które służą na terenie Wielkopolski, ale zarówno dowództwo WOT, jak i AMW nie wykluczają, że program zostanie rozszerzony. – Odkąd informacja o uruchomieniu programu pojawiła się w mediach, odnotowaliśmy zainteresowanie lokalami ze strony żołnierzy z innych jednostek. Jeśli pilotażowa edycja zakończy się sukcesem, na pewno podejmiemy starania, aby program został wdrożony także w innych garnizonach – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej. – W zasobach Agencji Mienia Wojskowego znajduje się wiele mieszkań. Jeśli ich wynajmem nie będą zainteresowani żołnierze zawodowi, na pewno z naszej oferty będą mogli skorzystać terytorialsi – dodaje Małgorzata Weber.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1565713860
wyjątkowo dobry kierunek ....
E7-FB-39-3A

Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Koszykarskie widowisko
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Groźny incydent w Libanie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Od eksperymentu do elity NATO
Marsz prawdę ci powie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Za sterami Husarza
Husarze dla mieszkańców Polski
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowy Grot zatwierdzony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Powitanie F-35 z Polską
Hegseth odznaczył polskiego generała
Śmierć w sercu Azji
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wielka gra na ukraińskim froncie
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Czerwieńsze będą…
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Studia z obrony granic
Wsparcie ma znaczenie
Sojusz kontra drony
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Natowskie manewry na Bałtyku
Kraków zaprosił weteranów
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Generał z cienia
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Merops nad Ustką
Jego ofiara – nasza pamięć
Drugi dom efów
Litwini z polskimi Gromami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bez zmian w emeryturach
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO