moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolektywna obrona

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon podpisał z natowską agencją NSPA-NATO Support and Procurement Agency kontrakt na modernizację zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Państwem, które unowocześni swoją broń do najnowszego standardu „3+”, są Niemcy. Wartość umowy to 105,5 mln dolarów. Ktoś powie, że nie ma czym się emocjonować, bo kontrakty zbrojeniowe sięgają miliardów. Wystarczy wspomnieć sumę 34 mld dolarów, jakie zapłacą Amerykanie za 478 samolotów F-35. Wydanie stu milionów nie jest wielkim wydarzeniem, jednak relatywnie nieduża wartość umowy nie oznacza, że jest ona mało ważna. Wręcz przeciwnie!

Fakt, że Niemcy będą przynajmniej do 2035 roku używać prawie identycznych systemów antyrakietowych, jakie w 2022 roku dotrą do Polski, to więcej niż dobra wiadomość. Zarówno dla naszego kraju, jak i całej wschodniej ściany NATO. Siłą Sojuszu Północnoatlantyckiego jest bowiem wspólnota, interoperacyjność, identyczne procedury oraz podobne (jeśli nie takie same) systemy uzbrojenia.

Obecnie w naszym rejonie Europy bronią zdolną strącać wrogie pociski balistyczne oraz manewrujące dysponują tylko Niemcy oraz Amerykanie, jeśli akurat ćwiczą nad Renem, Wisłą albo u Bałtów. Czy to wystarczy Sojuszowi na wypadek konfliktu? Wątpię. Właśnie dlatego nie tylko Polska, ale także Rumunia i nienależąca do NATO Szwecja w najbliższych latach będą wprowadzać do służby zestawy antyrakietowe Patriot. Wszystkie w najnowszej konfiguracji „3+” (Polska dodatkowo z systemem dowodzenia IBCS), czyli takie, które mogą używać nie tylko klasycznych pocisków GEM-T o zasięgu około 160 km z głowicami odłamkowymi, ale również najnowszych rakiet do zestawów Patriot, czyli PAC-3 MSE, które w odróżnieniu od innych modeli nie tylko niszczą cele energią kinetyczną, ale mogą także manewrować przy przeciążeniach sięgających 30 G. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie przy zwalczaniu nisko lecących rakiet manewrujących.

REKLAMA

Niemcy zdecydowali się na modernizację swoich zestawów Patriot do standardu „3+” właśnie po to, aby wprowadzić do służby pociski PAC-3 MSE (w lipcu podpisali wart 400 mln dolarów kontrakt na zakup 50 takich pocisków). W starszych wersjach wyrzutni Patriot nie mogli ich bowiem używać.

Reasumując, wspólna broń to wspólna siła. Kiedy my, Niemcy, Szwedzi, Rumunii oraz Amerykanie, a być może także Grecy, Holendrzy i Hiszpanie (którzy również mają w uzbrojeniu Patrioty), staniemy razem na polu walki, dużo łatwiej będzie zorganizować sojuszniczą logistykę. Mówiąc kolokwialnie podzielić się zapasami amunicji, gdy zajdzie taka potrzeba. A pewnie zajdzie, bo dostawy amunicji zza oceanu naprawdę mogą mieć opóźnienia w czasie wojny.

Na marginesie warto wspomnieć również o tym, że Polska na niemieckiej modernizacji zestawów Patriot skorzysta jeszcze w inny sposób – gospodarczy. W unowocześnionych wyrzutniach znajdą się bowiem elementy produkowane w polskich firmach. Na pewno wytwarzanie przez Teldat podzespoły systemu łączności oraz być może także anteny IFF produkowane przez PIT-Radwar. Mały sukces, a cieszy.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Peter Müller / Luftwaffe

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1565619960
1. Niemcy są pod okupacją Amerykańską i nie bardzo mają wpływ na swoją wojskowość. 2. Niemcy to nie jest nasz sojusznik . 3. Istotne technologie na świecie dzierżą Amerykanie. 4. ... .
E7-FB-39-3A

Jak gra dowódca, grają wszyscy
 
Defense Without Politics
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Umowa na Harpie podpisana!
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Noc deportacji
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani na Lipie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Własne interesy Europy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Żyj zdrowiej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Sowieci w lodowej pułapce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
F-35 – polska Harpia
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO