moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Następcy okrętów OHP

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych planuje wzmocnić swoje możliwości bojowe o nowego typu fregaty rakietowe oznaczone jako FFG(X). Ich głównym zadaniem będzie wsparcie większych jednostek w walce o utrzymanie przewagi na morzu. Pentagon zakłada, że do 2025 roku US Navy wprowadzi do służby 10 takich okrętów. Przetarg na wyłonienie ich dostawcy właśnie trwa.

Według założeń Pentagonu fregaty rakietowe FFG(X) powinny mieć radar wczesnego ostrzegania Enterprise Air Surveillance Radar (EASR) firmy Raytheon, co najmniej 32 pionowe wyrzutnie pocisków SM2- Standard Missile 2 Block IIICs oraz RIM-162 Evolved SeaSparrow Missiles. Muszą też posiadać sonar AN/SQS-62, system zarządzania walką COMBATSS-21, system zarządzania walką podwodną AN/SQQ-89(V)15, system walki elektronicznej SLQ-32(V)6. Poza tym okręty FFG(X) będą również wyposażone w śmigłowiec MH-60R Seahawk i drony MQ-8C Fire Scout.

Takie wyposażenie oznacza, że amerykańska armia chce mieć fregaty rakietowe nastawione na misje bojowe – przeciw okrętom podwodnym przeciwnika oraz jego lotnictwu. To zupełnie inny cel niż przypisany tzw. misyjnym fregatom rakietowym, które przeznaczone są raczej do misji wsparcia w rejonach konfliktów asymetrycznych. Takie jednostki już wprowadzają Niemcy (fregaty typu F125), pracują nad nimi Francuzi, Hiszpanie i Włosi (stosownie: jednostki typu FTI, F110 i PPA).

REKLAMA

Tymczasem US Navy czeka do 22 sierpnia na oferty od firm zainteresowanych zbudowaniem fregat rakietowych, które zastąpią w linii jednostki Oliver Hazard Perry. Ostatni okręt tej klasy, zwodowany w 1984 roku USS Simpson (FFG-56), wycofano ze służby we wrześniu 2015 roku. Obecnie jednostka oferowana jest na sprzedaż i jeśli znajdą się chętni, to podzieli los innych amerykańskich OHP, np. USS Clark (FFG-11), który obecnie służy w polskiej marynarce jako ORP „Gen. K. Pułaski” czy USS Wadsworth (FFG-9), który dziś znany jest jako ORP „Gen. T. Kościuszko”.

Amerykanie mają wobec FFG(X)-ów bardzo ambitne plany. Zgodnie z terminarzem programu, do 2025 roku US Navy ma otrzymać aż dziesięć jednostek tej klasy. A do 2030 roku kolejne dziesięć. Jednym z najistotniejszych warunków, który przesądzi o zwycięstwie w przetargu, będzie cena nowych okrętów. Pentagon oczekuje, że koszt prototypowej fregaty nie przekroczy 1,3 mld dolarów, a seryjnego egzemplarza – 900 mln dolarów.

Kto może sięgnąć po to wielomiliardowe zlecenie? Faworytami jest pięć podmiotów, które wiosną ubiegłego roku zostały wybrane przez US Navy do opracowania wstępnego projektów fregat FFG(X). Chodzi o amerykańskie koncerny: Austal USA, General Dynamics, Huntington Ingalls Industries oraz Lockheed Martin, a także włoski holding stoczniowy Fincantieri Marine Group. Oczywiście do przetargu mogą się także zgłosić firmy, które nie uczestniczyły w postępowaniu na przygotowanie wstępnego projektu FFG(X).

Zwycięzca ma zostać wybrany do końca lipca 2020 roku. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
68W Means Lifesaver
Niechciany traktat
„Albatros” już na wodzie
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Życie po zdjęciu munduru
68W znaczy ratownik
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wojskowe szkolenie dla studentów
Rozpoczynamy nową erę
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Wyjątkowa operacja minerów
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Bożeny do modyfikacji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Wabik z WAT-u
Gavia na Atlantyku
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Fort zagłady
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Klasy wojskowe po nowemu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Wsparcie dla saperów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sosnkowski przywrócony
Na strzelnicy w szczytnym celu
Raki strzelały na Bałkanach
Niezwyciężeni znowu trenują
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Nowa misja i nowy sprzęt
Osa na patrole
Snajper walczy także z wiatrem
Włochy też chcą Tempesta
Thin Blue Line
Lotem przeciw bolszewikom
W drodze po zwycięstwo
Cienka niebieska linia
Rescue Like You Would in a War
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Trening medyczny przed misją
Kolejne Raki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO