moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kapral Lewandowski na podium w Londynie

Wysokie lokaty zajęli reprezentanci Wojska Polskiego na mityngu z cyklu Diamentowej Ligi, który odbył się w Londynie. W biegu na 800 m kpr. Marcin Lewandowski był trzeci na podium. Z kolei piąte miejsca zajęli plut. Piotr Małachowski – w rzucie dyskiem i szer. Justyna Święty-Ersetic – w biegu na 400 m. Dobry wynik uzyskała też w rywalizacji na 1500 m szer. Sofia Ennaoui.

Trzeci najlepszy wynik w swojej karierze na dystansie 800 m zanotował w Londynie kpr. Marcin Lewandowski. Na mecie uzyskał czas 1 min 43,14 s. To wynik zaledwie o 0,02 s gorszy od jego rekordu życiowego. Tymczasem reprezentant Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wypełnił minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.

Lekkoatleta Zawiszy często podkreśla, że dobrze się czuje na Stadionie Olimpijskim w Londynie. W ostatnim biegu przyszło mu startować z czwartego toru, na którym ustawiono również Kenijczyka Fergusona Cheuiyot Roticha. Po niespełna dwóch minutach okazało się, że Polak z Kenijczykiem odegrali czołowe role. Triumfował Rotich (z czasem 1 min 43,14 s). Drugi był jego rodak Wyclife Kiny Amal (1.43,48). Natomiast kapral Lewandowski, który na ostatnią prostą wybiegł na piątej pozycji, finiszował jako trzeci. Dzięki temu Marcin zdobył też przepustkę do biegu w jesiennym finale Diamentowej Ligi. Miejsce w nim zapewnił sobie również drugi z Polaków – Adam Kszczot, który w Londynie zajął siódmą lokatę (1.44,61).

Warto dodać, że wyniki kwalifikujące do igrzysk w Tokio w konkurencjach, w których startuje Marcin Lewandowski, można uzyskiwać od 1 maja tego roku do 29 czerwca przyszłego. Lekkoatleta Zawiszy w Londynie wywalczył już drugą przepustkę do startu olimpijskiego w Japonii – wcześniej wypełnił bowiem minimum w biegu na 1500 m. Ostatnio Lewandowski odniósł też sukces w nieolimpijskiej konkurencji. 13 czerwca, w 32. urodziny, wygrał „Milę Marzeń” podczas mityngu w Oslo. Milę pokonał w 3 min 52,34 s i ustanowił rekord Polski na tym dystansie. Poprzedni – 3 min 55,40 s – wywalczył przed 43 laty w Sztokholmie Bronisław Malinowski.

Minimum olimpijskie wypełnił już także plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław w Londynie nie uzyskał wprawdzie wyniku powyżej 66 metrów, ale rzutem na odległość 63,81 m zapewnił sobie piątą lokatę. Konkurs rozpoczął od rzutu na 61,92 m. W kolejnych seriach uzyskał wyniki: 61,55 m, 62,25 m, 62,51 m, 61,18 m i 63,81 m. Po dwóch pierwszych kolejkach dyskobol z wrocławskiego WZS zajmował szóste miejsce, po trzeciej i czwartej – siódme, a po piątej spadł na ósme (rzutem na odległość 63,69 m przesunął się przed Polaka Chritoph Harting z Niemiec). W ostatniej próbie Małachowski posłał dysk na 63,81 m i wyprzedził trzech rywali. Triumfował – z wynikiem 68,56 m – Szwed Daniel Ståhl. Kolejne miejsca zajęli: 2. Fedrick Dacres (Jamajka) 67,09 m, 3. Andrius Gudžius (Litwa) 65,40 m, 4. Ola Stunes Isene (Norwegia) 64,55 m. Po czterech startach dyskoboli w mityngach kwalifikacyjnych do finału DL prowadzi z 31 punktami Ståhl. Drugie miejsce zajmuje Dacres (22 pkt.), trzecie Austriak Lukas Weisshadinger (22), a czwarte Małachowski (12).

Piątą lokatę na mityngu w Londynie wywalczyła również szer. Justyna Święty-Ersetic. Lekkoatletka z WZS Wrocław w biegu na 400 m uzyskała czas 51,58 s. Wyprzedziły ją: Shericka Jackson z Jamajki (50,69 s), Stephenie Ann McPherson z Jamajki (50,74), Laviai Nielsen z Wielkiej Brytanii (50,83) i Anastasia Le-Roy z Jamajki (51,46).

Z kolei na dystansie 1500 m po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentowała się szer. Sofia Ennaoui. Zawodniczka z wrocławskiego WZS w debiucie zajęła 12. lokatę, ale z czasem 4 min 4,06 s wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata w Ad-Dausze (odbędą się w dniach 28 IX – 6 X) i na igrzyska w Tokio. Rywalizację wygrała Brytyjka Laura Muir (biegła 3 min 58,25 s). Drugie miejsce zajęła Kenijka Winny Chebet (3.59,93), a trzecie Gabriela Debues-Stafford z Kanady (4.00,26). Sofia Ennaoui choć nie stanęła na podium wytrzymała ostre tempo narzucone przez rywalki i zaliczyła udany powrót na światowe areny po półrocznej przerwie z powodu bólu kolana i ścięgna Achillesa.

SZUS

autor zdjęć: Reuters/FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Przełomowe zdolności artylerzystów
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
USA znów uderzyły w Iran
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Ważne decyzje w Brukseli
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szerszeń z Sochaczewa
Sojusznicza medycyna pola walki
Dronowy kierunek przyszłości
Zbrodnicza farsa
Na straży odporności Polski
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Airbus A330 MRTT
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez zmian w emeryturach
Promocja oficerska na WAT
SKON o budżecie MON-u
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
NATO liczy wydatki przed szczytem
Prezydent RP o szczycie NATO
Twarzą w twarz
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Szermierze i pięściarki na podium
Barakudy z Polski
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Niebo bez dominacji
US Army zaprasza do świętowania
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Śmierć w sercu Azji
NATO zwiększy produkcję broni
Apetyt Smoka rośnie
PIRX-1 na orbicie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Iks” nasz powszedni
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Orka dobiła do brzegu
Anglicy znów uciekną z obozu
Priorytety na szczyt NATO
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Zatrzymać drona
PKW Irak zostaje w Jordanii
Tropem tajemnic z przeszłości
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Domek Pilota w LAW otwarty
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Poznański gen wolności
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Równanie z „Iksem”
Miliardy na obronność
Nadchodzą zmiany
Przełomowe porozumienie
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Królowa wspinaczki kończy karierę
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Zmiana na szczytach US Army w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO