moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Weterani poszkodowani, którzy korzystają z rehabilitacji poza miejscem zamieszkania, będą mogli nocować w lokalach, którymi zarządza Agencja Mienia Wojskowego – to najważniejsza zmiana, jaką posłowie Komisji Obrony Narodowej wprowadzili do nowelizowanej ustawy o weteranach.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw. – Rozwiązania, jakie przyjęliśmy, pozwalają weteranom poczuć, że społeczeństwo docenia ich poświęcenie i służbę – ocenił poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący komisji. Podkreślił, że opieka nad weteranami jest szczególnym obowiązkiem państwa, a nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska weteranów.

Przewodniczący Michał Jach przedstawił poprawki zgłoszone przez PiS. Zaproponował m.in. by weterani, którzy przyjeżdżają na badania lub rehabilitację, mogli korzystać z lokali noclegowych należących do MON, którymi zarządza Agencja Mienia Wojskowego. Pozostałe poprawki doprecyzowują istniejące już zapisy ustawy o weteranach, m.in. dotyczące ekwiwalentu za urlop czy oceny stanu psychofizycznego żołnierzy powracających z misji. Poprawki te zostały przyjęte.

REKLAMA

Posłanka PO-KO Bożena Kamińska złożyła 10 poprawek. Dziewięć z nich dotyczyło zmniejszenia z 30 do 10 procent uszczerbku na zdrowiu, który gwarantuje weteranom poszkodowanym większą pomoc i wsparcie. – Nie dzielmy weteranów na tych, co mają wyższy uszczerbek i otrzymują większą pomoc oraz na tych, którzy dostają niższe świadczenia – apelowała. Jak mówiła, chodzi o grupę około 350 weteranów poszkodowanych. Zaproponowała także, aby status weterana mogli otrzymać pracownicy cywilni skierowani na misje. Te poprawki zostały odrzucone.

– Chcemy otoczyć jeszcze większą opieką najbardziej poszkodowanych weteranów, ale także wspomóc tych, którzy mają niewielki uszczerbek na zdrowiu, czyli od 1 do 9 procent. Dlatego dla tej grupy wprowadziliśmy 5-procentowy dodatek. Jestem przekonany, że po przyjęciu przez Sejm zgłoszonych poprawek ustawa o weteranach będzie kompleksowa. Będziemy mogli się nią pochwalić przed naszymi sojusznikami w ramach NATO – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jak mówił, projekt nowelizacji ustawy o weteranach popierają wszystkie kluby parlamentarne i prawdopodobnie żaden klub nie będzie głosował przeciwko.

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę, rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną, obniżenie opłat za pobyt w Domu Weterana, wprowadzenie dodatkowego urlopu dla mających status weterana poszkodowanego.

Weterani poszkodowani, którzy mają uszczerbek na zdrowiu niższy niż 30 procent, w związku z poniesionymi urazami otrzymają darmową opiekę medyczną i darmowe leki. Natomiast ich ciężej ranni koledzy (z uszczerbkiem powyżej 30 procent) będą mieli zagwarantowane darmowe leki na wszystkie schorzenia niezwiązane z urazem odniesionym na misji. Status weterana poszkodowanego ma obecnie 857 osób, status weterana – 22 482.

Jutro projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa trafi na obrady plenarne Sejmu, na początku sierpnia zajmie się nim Senat.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~magneto75
1578377700
na razie komisje lekarskie orzekające ubytek zdrowia weteranom poszkodowanym ,dają najniższy procenty , jak lekarz z RWKL który nie brał udziału w misjach bojowych tylko siedzi 30 lat w komisji za biurkiem może orzekać o stanie zdrowia i uszczerbku żołnierza , np ;mam ubytek słuchu około 40% po misjach lekarz powiedział ze nie związku z misją , jest dużo problemów do rozwiązania , większość weteranów poszkodowanych jest pozostawiona samym sobie .Pozdrawiam
EA-C5-6D-E7
~dmuchowski14
1568095740
czy rząd zdąży zatwierdzić zmianę w ustawie do końca kadencji ,wątpię w to
CE-DB-04-5B

Amerykanie odmładzają F-16
 
Druga kadencja prezydenta Dudy
F-16 kończą misję w Estonii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wojskowy Hot450Challenge
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Online z mistrzami sportu
Lato z czerwonym terrorem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kierunek: misja
Galicyjskie przesilenie
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
Tak się zostaje prymusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szarża „Hallerczyka”
Not Contaminated With Routine
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Kurs dla saperskich ekspertów
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Cud Piłsudskiego
Hekatomba na Woli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO